S invalidním vozíkem do arény života

Skutečně se to nestává často. Zde ale raději odbočí a použije výtah. Legendární schody vedoucí nahoru do galerie umění Albertina v 1. okresu Vídně 34letý muž nezvládne. Patrick Berger používá invalidní vozík od svých jedenácti let následkem zákeřného zánětu míchy. Velké schodiště s množstvím úzkých stupňů tak nezvládne.

Přesto však Patrick raději myslí na možnosti než na omezení a bariéry, a neustále se snaží rozšiřovat svůj dosah a životní prostor. Dveře k tomu má otevřené již od malička díky sportu: stolní tenis, ragby, plavání, běžky, biatlon, horské lyžování – až na úrovni evropských a světových soutěží. Jako soutěžní tanečník se Patrick dopracoval dokonce na mistrovství světa. Dokud jej v provádění výkonnostního sportu nezastavila skolióza. V současnosti tráví vystudovaný podnikový ekonom svůj volný čas poněkud klidněji, například horskou turistikou ve svém rodném kraji Solnohradska.

Ohledně bezbariérového přístupu jsme všichni na jedné lodi.

Patrick Berger, člověk odkázaný na invalidní vozík a sportovec

Kdo by chtěl zakopávat o překážky?

I při veškerém potěšení ze zdolávání překážek je pro odvážného dobrodruha na kolečkovém křesle v každodenním životě přesto důležitý bezbariérový přístup. Sám dobře ví, že hraní si s překážkami (při kterém může občas dojít i k poškození invalidního vozíku) není vhodné pro každého hendikepovaného člověka. „Žijeme v mobilní společnosti. Odstraňování bariér proto přináší užitek pro všechny,“ tvrdí Patrick.

Bezbariérový přístup k dopravním prostředkům k tomu podle něj rozhodně také patří. „Ale nejedná se jenom o lidi s postižením. Jedná se také o to, aby lidé pohybující se s kočárkem nebo s chodítkem, či vlekoucí za sebou objemné kufry na kolečkách, měli snazší život. Ohledně bezbariérového přístupu jsme všichni na jedné lodi,“ zdůrazňuje Patrick Berger. „Vhodná opatření a investice se tak dostávají do nového světla.“

We need your consent This video is provided by Google*. When you load this video, your data, including your IP address, is transmitted to Google, and may be stored and processed by Google, also for its own purposes, outside the EU or the EEA and thus in a third country, in particular in the USA**. We have no influence on further data processing by Google. By clicking on “ACCEPT”, you consent to the data transmission to Google for this video pursuant to Art. 6 para. 1 point a GDPR. If you do not want to consent to each YouTube video individually in the future and want to be able to load them without this blocker, you can also select “Always accept YouTube videos” and thus also consent to the respectively associated data transmissions to Google for all other YouTube videos that you will access on our website in the future. You can withdraw given consents at any time with effect for the future and thus prevent the further transmission of your data by deselecting the respective service under “Miscellaneous services (optional)” in the settings later also accessible via the “Privacy Settings” in the footer of our website). For further information, please refer to Data Protection Declaration and the Google Privacy Policy. * Google Ireland Limited, Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Ireland; parent company: Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA
** Note: The data transfer to the USA associated with the data transmission to Google takes place on the basis of the European Commission’s adequacy decision of 10 July 2023 (EU-U.S. Data Privacy Framework).

Špičkové technologie pro komfort na železnici

Technickými řešeními umožňujícími bezbariérové nastupování a vystupování bez překážek se zabývá společnost Liebherr-Transportation Systems GmbH & Co KG se sídlem v rakouském Korneuburgu, který je od galerie Albertina vzdálený 25 kilometrů. Paul Hofbauer je inženýr ekonomie zaměřený na strojírenství a ve své funkci obchodního a produktového manažera vede oddělení hydraulických systémů. „Elektrohydraulická regulace výšky vlaků je skutečné téma budoucnosti,“ říká Hofbauer. „Náš hydraulický program přitom zahrnuje jednoduché pasivní tlumiče přes elektrohydraulické servopohony až po komplexní systémy výškové regulace. Tyto systémy umožňují cestujícím bezbariérové nastupování a vystupování, ale také bez vylití si vypít kávu ve vlaku jedoucím rychlostí 200 km/hod.“

V Severní Americe se takovéto systémy již dávno používají. „Americký zákon ADA o tělesně postižených osobách“ k tomu vytvořit legislativní rámec. Podle něj nesmí být výškový rozdíl mezi vlakem a hranou nástupiště při nastupování a vystupování větší než 16 milimetrů. „Pomocí senzorického ovládání umožňují naše elektrohydraulické systémy zvýšit nebo snížit kolejová vozidla v nádraží až o 80 milimetrů. Železniční provozovatelé v regionech jako Chicago a Toronto již mají velmi dobré zkušenosti s naším systémem výškového nastavení,“ vysvětluje Hofbauer. Tato skutečnost může být aktuálně užitečná také v Evropě.

Připraveno pro bezbariérové cestování po železnicích v Evropě

V německém Hannoveru již proběhly rozsáhlé zkoušky. „Řešení máme připravené,“ prohlašuje odborník na hydraulické systémy. „Ale k tomu, aby se v Evropě ve větším měřítku investovalo do bezbariérového přístupu kolejových vozidel, podle všeho potřebujeme příslušnou evropskou legislativu a předpisy, podobně jako v Severní Americe.“ Nicméně první krok již byl učiněn. Článek 21 (1) Nařízení evropského parlamentu a rady ES č. 1371/2007 o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě uvádí: „Železniční podniky a provozovatelé stanic, dodržováním TSI (technické specifikace pro interoperabilitu) v případě osob s omezenou schopností pohybu a orientace, zajistí, aby stanice, nástupiště, vlakové soupravy a další prvky byly přístupné zdravotně postiženým osobám a osobám s omezenou schopností pohybu a orientace.“

Technologického náskoku dnes nelze dosáhnout jako jednotlivec.

Paul Hofbauer, obchodní a produktový manažer společnosti Liebherr-Transportation Systems GmbH & Co KG

S nejnovějšími poznatky z leteckého průmyslu

Větší jízdní komfort a bezbariérová mobilita je však pro vývojáře v Korneuburgu pouze jednou stranou mince. Ve společnosti Liebherr-Transportation Systems se jedná také o jízdní bezpečnost a technickou spolehlivost. Například při propojení hydraulických ovladačů s výkonovou elektronikou aktivní řídicí jednotky podvozku, s příčným středěním a s tlumením rotace. Ve výsledku to znamená nejenom znatelně plynulý bezhlučný přechod i při maximální rychlosti, ale také významně snížené opotřebení kol a kolejí. V obchodní bilanci provozovatelů železnice se tato skutečnost velmi rychle projeví v nákladových položkách.

Kvalita na prvním místě

Tým Paula Hofbauera na takovýchto komplexních řešeních úzce spolupracuje s kolegy z divizí Liebherr Aerospace v Lindenbergu (Německo) a Toulouse (Francie). „Technologického náskoku dnes nelze dosáhnout jako jednotlivec,“ tvrdí Hofbauer. „Díky tomu, že ve společnosti Liebherr propojujeme veškeré zkušenosti a rozsáhlé technické know-how mezi divizemi dopravních systémů, letectví a stavebních strojů, jsme schopni reagovat na individuální požadavky zákazníků skutečně inovativními produkty.“

Cesta k mistrovství vede podle Hofbauera přes kvalitu náročných technologických produktů. Testování, zkoušení, verifikace a soustavné zlepšování proto v Korneuburgu nastavuje limity na trase od konstrukce přes montážní a zkušební stanice až po sériovou výrobu. Jako inženýr a produktový manažer dává zcela za pravdu legendárnímu fotbalovému kouči Dettmarovi Cramerovi, který kdysi poradil jednomu ze svých útočníků k dosažení mezinárodního titulu: „Dokud je možné být lepší, nestačí být jenom dobrý.“ Totéž by mohl prohlásit i Patrick Berger.

Blízko k nebi

Na nejvyšší hoře Německa je nejen výhled, ale i vrchol technologie jeřábů.

Na příběhu

Hračky pro dospělé

Důlní rypadlo R 9800 jako stavebnice LEGO Technic pro mládež. Nadešel čas vydat se po stopách a zjistit, jak se provádí montáž obou strojů.

Zobrazit článek

Stories

Pod „Stories“ najdete multimediální příběhy o zajímavých tématech z různých odvětví skupiny Liebherr

Přejít na stories