100. výročí Hanse Liebherra

Umění realizovat správný nápad ve správném okamžiku – tajemství úspěchu zakladatele firmy.

Průkopnický podnikatel a vizionář

S neomylnou vůlí vyvíjel Hans Liebherr průkopnické vynálezy a s neklamným instinktem perspektivní produkty. 1. dubna 2015 by se zakladatel společnosti dožil 100 let.

Mobilní věžový otočný jeřáb

1949

Obnova Německa po druhé světové válce si žádá kreativní šikovnost a tvůrčího ducha. Hans Liebherr rychle zjišťuje potřebu strojů a techniky pro stavební průmysl a výstavbu domů. V roce 1949 vyvíjí mobilní věžový otočný jeřáb, který lze snadno smontovat na staveništi, čímž umožňuje rychlé a cenově výhodné využití. Zrychluje a usnadňuje poválečnou obnovu Německa a současně pokládá základní kámen dnešní firemní skupiny. Jeřábem TK10 začíná trvalá historie úspěchu.

Odvalovací frézka Liebherr

1951

Devizou pro Hanse Liebherra je vlastní myšlení, vlastní práce a vlastní financování. Na začátku padesátých let jsou ozubená kola – hlavní komponenty převodovek jeřábů – v Německu nedostatkovým zbožím. S vyhraněným citem pro perspektivní trhy vstupuje v roce 1951 do oblasti strojírenství, vyvíjí obráběcí stroj na ozubení a tím vytváří novou oblast podnikání, ve které se vyrábí obráběcí stroje a ozubená kola.

První hydraulické rypadlo v Evropě

1954

Když si Hans Liebherr v roce 1953 pronajal lanové rypadlo, upoutal jej nepoměr mezi hmotností a výkonem. O osm měsíců později představuje první hydraulické rypadlo v Evropě – model L300. To se stává oborovou senzací a překvapuje svět konstruktérů. Přesvědčivá je nejenom nízká hmotnost a aplikace známé hydraulické techniky v rypadle, ale také efektivní vylamovací síla. V roce 1954 je zahájena sériová výroba tohoto výkonného stroje.

Instinkt pro perspektivní technologie

1954

Vzniká chladnička Liebherr

Když se Hans Liebherr prostřednictvím osobního kontaktu dozvídá o továrně na výrobu chladniček, která je na prodej, rychle rozpoznává enormní potenciál spotřebičů i trhu. V této době vlastní chladničku pouze každá desátá německá domácnost – a s hospodářským růstem se zvyšuje poptávka. Hans Liebherr se rozhoduje firmu nekoupit a místo toho v roce 1954 s odborníky vyvíjí vlastní chladničku. Již o rok později v jihoněmeckém Ochsenhausenu zahajuje sériovou výrobu.

Více stavebních strojů a inovací

1955

První vlastní reverzní míchací zařízení

V den 39. narozenin Hanse Liebherra je v Bad Schussenriedu založen výrobní závod Liebherr V, který zakládá cestu pro vlastní výrobu v oboru míchací techniky. Reverzní míchací zařízení je nový prodejní hit. Výrobní program Liebherr nyní zahrnuje mobilní a stacionární míchače pro výrobu betonových směsí.

Kuličkový otočný spoj nahrazuje drátová kuličková ložiska

Protože jeřáby jsou čím dál větší a těžší, používá se od roku 1955 kuličkový otočný spoj pro spojení mezi točnou a podvozkem. Konstruktéři společnosti Liebherr tak dosahují dalšího progresivního kroku ve vývoji drátových kuličkových ložisek. Ve stejném roce zahajuje Hans Liebherr v Biberachu také vlastní výrobu elektromotorů.

První hydraulický jeřáb na světě

1959

V roce 1959 Hans Liebherr přestavuje první hydraulický jeřáb na světě – AK40. Jedná se o kombinaci upravené nástavby rypadla a podvozku mobilního rypadla. Tento stroj je praotcem nejvýkonnějších mobilních jeřábů na světě.

„Věnoval jsem hodně času tomu, abych nejdůležitější pozice obsadil kvalitními pracovníky. Ale měl jsem přitom také štěstí. Pracovníci jsou alfou a omegou úspěchu.“

Hans Liebherr, 1985

Liebherr vstupuje do leteckého průmyslu

1960–63

Když se na konci padesátých let začíná letecký průmysl vyvíjet jako lukrativní obchod, začíná se Hans Liebherr angažovat v oblasti leteckých technologií. Rychle rozpoznává potenciál trhu a v roce 1960 zakládá společnost Liebherr-Aero-Technik GmbH v Lindenbergu v Allgäu s cílem vlastního vývoje a výroby prototypů. Z uživatele licencí se stává výrobce vlastních komponent a systémů a z výrobce přístrojů se stává společnost s nabídkou vlastních systémových řešení.

Námořní technologie

Od roku 1958

V Biberachu je v roce 1958 vyvinut první lodní jeřáb. Po přestěhování provozovny do Ehingenu doplňují portfolio produktů námořní jeřáby (1974), mostové jeřáby na překládku kontejnerů (1976) a mobilní přístavní jeřáby (1977).

Světová novinka: Terénní autojeřáb

1977

Liebherr představuje v roce 1977 terénní autojeřáb LTM 1025 – první na světě. Nový jeřáb s délkou teleskopického výložníku 24 m a nosností 25 tun umožňuje s nebývalou dokonalostí zvedací práce jak na pozemních komunikacích, tak i v terénu. Tento průkopnický výkon je uznávaný v celém oboru a v následujícím roce společnosti přináší rostoucí obraty a exporty.

Inovace: Hydraulické lanové rypadlo Liebherr

1980

V provozovně v rakouském Nenzingu vzniká první hydraulicky poháněné a elektronicky ovládané lanové rypadlo. První stroj tohoto typu je prodán v roce 1980.

„Můj život mě utvrdil v názoru, že člověk s pevnou vůlí může odvádět dobrou práci a podle možností plnit různé požadavky zákazníků a dosahovat cílů, které jsou zpočátku téměř nepředstavitelné. Nezdary člověka nesmí hned odradit, víra hory přenáší.“

Hans Liebherr v roce 1993