Založení firemní skupiny

Vynález mobilního věžového otočného jeřábu je současně okamžikem vzniku firmy Liebherr. Během prvního desetiletí se malá stavební firma stává zavedeným výrobcem stavebních strojů a mnoha dalších technicky náročných produktů.

 • Přeprava a postavení jeřábu TK 3,6

  Následující model prvního věžového otočného jeřábu Liebherr přichází na trh v roce 1950.

 • Mobilní použitelnost

  Věžový otočný jeřáb zrychluje a usnadňuje poválečnou obnovu Německa po roce 1949.

 • Úspěch i za hranicemi

  Jeřáby Liebherr v roce 1956 na stavbě v Rotterdamu

 • 1949 – vynález mobilního věžového otočného jeřábu

  V poválečné době je většina částí Německa ve fázi obnovy. Hans Liebherr vede stavební firmu svých rodičů v jižním Německu. Zjišťuje potřebu strojů a techniky pro stavební průmysl a výstavbu domů. Společně s konstruktéry a řemeslníky vyvinul v roce 1949 první mobilní věžový otočný jeřáb. Jeřáb TK 10 bylo možné snadno přepravovat a jednoduše smontovat na stavbě. Je to také první výrobek v továrně, kterou Hans Liebherr založil v roce 1949 v Kirchdorfu. S následujícími modely se ve firmě Liebherr rozbíhá výroba jeřábů a ze stavební firmy se stává výrobce stavebních strojů.

  Lehký a výkonný: Rypadlo L300, které zkonstruoval Hans Liebherr, je prvním hydraulickým rypadlem v Evropě.

  Lehký a výkonný: Rypadlo L300, které zkonstruoval Hans Liebherr, je prvním hydraulickým rypadlem v Evropě.

  1952–‘54 Rozšíření výrobního programu

  Ozubená kola na výrobu převodovek jsou na začátku padesátých let nedostatkovým zbožím. Aby bylo možné výrobu jeřábů uskutečnit, začíná Hans Liebherr sám vyrábět odvalovací frézky pro výrobu ozubených kol.

  Když si Hans Liebherr v roce 1953 pronajal lanové rypadlo, upoutal jej nepoměr mezi hmotností a výkonem. O osm měsíců později představil první hydraulické rypadlo v Evropě – model L 300. Tento stroj byl čtyřikrát lehčí než pronajaté lanové rypadlo. V roce 1954 je zahájena sériová výroba tohoto výkonného stroje.

  1955: Reklamní inzerát na chladničku Liebherr

  1955: Reklamní inzerát na chladničku Liebherr

  1955: Reklamní inzerát na chladničku Liebherr
  V roce 1954 vlastní chladničku pouze každá desátá německá domácnost. Hans Liebherr rozpoznává potřebu a zahajuje výrobu chladniček.

  1954 Od stavebních strojů k chladničkám

  Příležitostné osobní kontakty Hanse Liebherra skýtají impulzy pro nové oblasti obchodní činnosti. Od vedoucího pobočky své banky se dozvídá o výrobním závodě chladniček na prodej.

  Při analýze produktu, prodeje a trhů rozpoznává Liebherr enormní potenciál chladicích zařízení. V této době vlastní chladničku pouze každá desátá německá domácnost – a s hospodářským růstem se zvyšuje poptávka. Hans Liebherr se rozhoduje firmu nekoupit a místo toho zakládá vlastní výrobní závod v jihoněmeckém Ochsenhausenu. V roce 1954 je zde vyrobena první chladnička a již o jeden rok později je zahájena sériová výroba.

  Program stavebních strojů v roce 1956 rozšiřují stroje pro zpracování a přepravu betonových směsí, které Liebherr od té doby vyrábí v obci Bad Schussenried.

  1956 První závod na výrobu míchací techniky

  Program stavebních strojů v roce 1956 rozšiřují stroje pro zpracování a přepravu betonových směsí, které Liebherr od té doby vyrábí v obci Bad Schussenried.

  1958 Expanze v Evropě a do Afriky

  Po etablování firmy v Německu otvírá Liebherr na konci padesátých let první výrobní závod v zahraničí. Aby pronikl na britský a severoamerický trh, zakládá firma výrobní provozovnu v irském Killarney. Zde se nejdříve vyrábí věžové otočné jeřáby a později kontejnerové, přístavní a speciální jeřáby. V Jihoafrické republice vzniká v šedesátých letech první společnost mimo Evropu. Tímto krokem nastavuje Hans Liebherr směr pro mezinárodní vývoj firemní skupiny.

  Údržba podvozku letadla v provozovně Lindenberg

  Údržba podvozku letadla v provozovně Lindenberg

  1960 Začátek aktivit v letecké dopravě

  Hans Liebherr se koncem padesátých let začíná podílet na firmách v oblasti leteckých technologií. V březnu 1960 zakládá společnost Liebherr-Aero-Technik GmbH v Lindenbergu v německém Allgäu. Cílem je od prvopočátku vlastní vývoj a výroba prototypů. Z uživatele licencí se má stát výrobce vlastních komponent a systémů a z výrobce přístrojů společnost s nabídkou vlastních systémových řešení. V roce 1996 společnost dostává nové jméno: Liebherr-Aerospace Lindenberg GmbH.