Čísla a fakta

Koncern Liebherr nedosáhl v roce 2020 rekordních hodnot jako v předchozím roce. Obrat se snížil o 1 409 mil. EUR na 10 341 mil. EUR, což odpovídá poklesu o 12,0 %.

   
Rok založení společnosti 1949
Obrat koncernu v roce 2020 10 341 mil. EUR
Investice koncernu v roce 2020 605 mil. EUR
Odpisy koncernu v roce 2020 543 mil. EUR
Počet zaměstnanců ke konci roku 2020 47 925
Více než 140 společností  
Více než 40 výrobních společností  
Přehled

Obraty podle odbytových regionů

V uplynulém obchodním roce se obraty v jednotlivých regionech vyvíjely velmi odlišně. V Evropské unii, která představuje tradičně nejsilnější odbytový region koncernu, se obrat snížil. Důvodem je zejména recese v Německu a ve Francii, zatímco obchody v Rakousku a Polsku se vyvíjely pozitivně. Obraty v zemích mimo EU poklesly. Pokles zaznamenal koncern také v Severní Americe. Výrazně pod hodnotami předchozího roku skončily také regiony Střední a Jižní Ameriky, stejně tak Afrika i Blízký a Střední Východ. V Asii a Oceánii proběhl obchodní rok pro koncern stabilně. Tento vývoj posílila zejména poptávka v Číně a v Austrálii.

Obraty podle jednotlivých produktových segmentů

Na pozadí mírného poklesu dynamiky růstu světových trhů byl pro koncern Liebherr konec roku 2019 a převážná část prvního čtvrtletí roku 2020 spojen s ještě uspokojivým objemem zakázek. Pandemie koronaviru však od konce prvního čtvrtletí přinesla omezení obchodní činnosti na většině trhů. To se projevilo také na obratech koncernu. Obraty všech produktových segmentů poklesly, s výjimkou chladicích a mrazicích zařízení. Obrat v segmentu stavebních a důlních strojů ve výši 6 848 mil. EUR skončil 10,4 % pod výsledkem předchozího roku. Tento segment zahrnuje zemní stroje, průmyslové stroje, speciální stroje na zakládání staveb, mobilní a pásové jeřáby, věžové otočné jeřáby, míchací techniku a důlní stroje. Všechny ostatní produktové segmenty, kam mimo jiné spadají námořní jeřáby, letectví a dopravní technika, nástroje na ozubení a automatizační systémy, chladicí a mrazicí zařízení a komponenty a hotely, dosáhly celkového obratu 3 493 mil. EUR, což odpovídá poklesu o 15 %.

We need your consent This chart is provided by Google*. If you load the Google Chart, your data - including your IP address - is transmitted to Google and may be stored and processed by Google inter alia in the USA. We have no influence over further data processing by Google. By clicking on "Accept", you consent to the transmission of data to Google for this Google Chart in accordance with Art. 6 (1) (a) GDPR and at the same time explicitly consent to the transfer of data to the USA in accordance with Art. 49 (1) (a) GDPR. If you no longer wish to consent to each Google Chart individually in the future and wish to be able to load the charts without this blocker, you can also select "Always accept Google Charts" and thereby consent to the associated data transmissions and transfers to Google and to the USA for all other Google Charts which you open on our website in the future. Please note that, in the opinion of the European Court of Justice, there does not currently exist an adequate level of data protection in line with EU standards in the USA, and at present we cannot provide appropriate safeguards to protect your data and offset this shortcoming. Possible risks to you of data transfer to the USA are that access by state authorities cannot be excluded and that your data could be processed for reasons of national security, law enforcement or for other purposes in the public interest of the USA, possibly without you being informed separately and without enforceable rights and effective legal remedies being available to you. You can withdraw consent that you have given at any time with future effect via the settings. For further information, please see our Data Protection Declaration and Google's Privacy Policy. *Google Ireland Limited, Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Irland; Mutterunternehmen: Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA

Zaměstnanci celosvětově

Ke konci roku 2020 zaměstnával koncern na celém světě 47 925 zaměstnanců. Počet zaměstnanců se tak ve srovnání s předchozím rokem i přes významný pokles obratu snížil o pouhých 124 zaměstnanců, tedy o 0,3 %. Počet zaměstnanců v Evropě, Asii a Oceánii se zvýšil. Pokles počtu zaměstnanců zaznamenal koncern Liebherr v Severní Americe, ve Střední a Jižní Americe, v Africe a na Blízkém a Středním Východě.

Výroční zpráva za rok 2020

Výroční zpráva za rok 2020 neobsahuje pouze nejdůležitější čísla a fakta. Koncern Liebherr zde navíc uvádí nejvýznamnější události a skutečnosti, které ovlivnily předcházející rok.

Ke stažení

Zde si můžete výroční zprávu za rok 2020 stáhnout ve formátu PDF. Navíc si zde můžete stáhnout stručnou publikaci „Čísla a fakta“.