Tiskové zprávy | 09/04/2021 Dvě nová bezemisní rypadla Liebherr – elektrická pásová rypadla R 976-E a R 980 SME-E

  • Osvědčený elektrický systém: více než 40 let zkušeností společnosti Liebherr
  • Robustnost, spolehlivost a hospodárnost
  • Prostorné a komfortní pracovní prostředí
  • Lokálně bezemisní provedení

Elektrické pásové rypadlo R 976-E přichází spolu s rypadlem R 980 SME-E jako nástupce rypadla ER 974 B pro důlní provozy a kamenolomy. Nejnovější elektrická rypadla vyvinutá společností Liebherr-France SAS ve francouzském Colmaru nejsou pouhou adaptací rypadla se vznětovým motorem. Společnost Liebherr koncipovala a realizovala komplexní vývoj a elektrifikaci stroje.

Tato 90tunová nebo 100tunová rypadla jsou díky své robustní konstrukci odolná i v extrémních podmínkách a dodávají se ve verzi s podkopovou nebo otevírací lžící. Vyznačují se nízkou hlučností a optimální dostupností a za provozu neuvolňují emise CO2 ani skleníkových plynů.

Osvědčený elektrický systém: více než 40 let zkušeností společnosti Liebherr

Během několika posledních desetiletí společnost Liebherr jednoznačně prokázala kvalitu a spolehlivost svých elektrických technologií u úspěšných typových řad důlních, pontonových a průmyslových strojů.

Elektrický systém nového pásového rypadla Liebherr R 976-E s výkonem 400 kW je napájen kabelem s provozním napětím 6 000 V. Kabelový vstup se nachází uprostřed podvozku nebo na přání také po stranách. Volitelně je možný také kabelový buben. Elektrické napájení 6 000 V / 50 Hz je zajištěno vysokonapěťovém otočovým převaděčem. Na nástavbě se nachází skříň transformátoru (vysoké napětí / nízké napětí) a nízkonapěťový elektrický rozváděč s distribucí a ovládáním palubního napětí 690 V, 230 V a 24 V.

Výhody integrované technologie

Integrovaná technologie modelů R 976-E a R 980 SME-E má řadu výhod. Rypadlo s elektromotorem má delší životnost díky konstantní rychlosti pohonu při každém zatížení. Vysoký výkon také při malých otáčkách i při zapojení více funkcí současně přináší vynikající produktivitu stroje. Nízkonapěťový asynchronní elektromotor nainstalovaný na rypadle R 976-E pohání hydraulickou soustavu. Motor je vybaven ochranou proti přehřátí ložisek a vinutí. Je integrovaný na rámu se zesílenou přírubou a umožňuje bezpečný jemný start motoru. Dva robustní elektrické rozváděče jsou vyrobené ze speciální svařované konstrukce dimenzované na extrémní provozní podmínky. Uzamykatelné vodotěsné dveře (IP 65) jsou osazeny bezpečnostními spínači a funkcí nouzového vypnutí. Vysokonapěťový elektrický rozváděč je určen pro výkonové konektory a transformaci elektrického napětí, zatímco nízkonapěťový elektrický rozváděč monitoruje spojení.

Robustnost, spolehlivost a hospodárnost

Při srovnání na trhu vynikají elektrická rypadla Liebherr svým vysokým výkonem. Mají robustní konstrukci, která splňuje požadavky kladené na důlní stroje. Zkoušky spolehlivosti probíhaly za extrémních podmínek. V rámci ekologického a udržitelného provozu společnost Liebherr zaručuje, že nedochází k emisím plynů škodlivých pro životní prostředí. Koncepci a výrobu veškeré elektrifikace realizovala společnost Liebherr-France SAS s ohledem na to, aby uživateli byla nabídnuta zaručená kvalita.

Nenáročná údržba a nízké provozní náklady zaručují vyšší hospodárnost ve srovnání s rypadly poháněnými vznětovými motory. Další komfort spočívá v extrémně nízké hlučnosti modelů R 976-E a R 980 SME-E. Rypadla R 976-E a R 980 SME-E splňují díky své robustnosti, spolehlivosti a hospodárnosti požadavky kladené na ekologický provoz strojů.

Pracovní prostřední podle aktuálních předpisů

Obsluze skýtají rypadla R 976-E a R 980 SME-E komfort a bezpečí. Mají prostornou kabinu s automatickou klimatizací a topením, kamerový systém 270° a čelní a střešní okno s pancéřovým sklem z vnější strany.

Kabina obsluhy je v sériovém provedení vybavena celou řadou kontrolních funkcí a velkým 9" displejem.