Pohled do zákulisí
Iluze kuchyně ve studiu
Aby během celé doby natáčení nebylo nutné opravdovou kuchyni proměnit na staveniště vánočního pečení, byla kuchyně imitována ve studiu v měřítku téměř přesně odpovídajícím originálu. K tomu byly pořízeny snímky originální kuchyně, které se vytiskly na velká plátna upevněná na dřevěnou konstrukci. Díky tomu se podařilo během celého natáčení udržet iluzi opravdové kuchyně.
Dobré rekvizity nad zlato
Aby vlastnosti ingrediencí byly vhodné pro natáčení, bylo nutné ledaskde vypomoct. Tak například byl cukr smíchán s vodou, aby vznikla konzistence vhodná pro nakládání lopatou důlního rypadla. Máslo se nechalo přes noc zamrazit, aby bylo možné je pomocí rybářského vlasce zavěsit na kontejnerový překladač, aniž by se přitom rozpouštělo. Nebo vejce bylo nutné před přepravou průmyslovým strojem nejdříve vyfouknout.
Pouze těsto byla atrapa. V tomto případě byl použit modelářský písek.
Trpělivost, vytrvalost a práce s milimetrovou přesností
U filmů natáčených technikou fázové animace se pořídí velké množství snímků, které se postupně přehrávají, podobně jako flipbook. Na každém snímku se objekt před objektivem o kousek pohne s milimetrovou přesností. Nakonec tak vzniknou plynulé pohyby. Zde právě buldozer vyvaluje těsto. Protože bylo jednodušší modelem pohybovat v těstě dozadu, byly snímky nakonec přehrány v opačném pořadí. Pořízení tohoto záběru zabralo kolem 2,5 hodiny.
Konec – a jedeme!
Potíž spočívá především v tom, že objekty se musí vždy na několik sekund zastavit ve své poloze, aby bylo možné pořídit snímek. K tomu ale existuje celá řadů pomocných triků. Například aby se kontejnerový překladač zastavil v této poloze, byl přidržován závažím připevněným průhledným rybářským vlascem. Také oboustranná lepicí páska často posloužila k zajištění modelů před nechtěným pohybem.
Mistrovství střihu
Další pomůckou bylo použití takzvaného modrého pozadí. Tato technika spočívající v odfiltrování barvy umožňuje dodatečné vyjmutí potřebných pomůcek nebo také vložení objektů do snímků.
Tato metoda například posloužila k vytvoření pohádkové zimní krajiny v okně nebo k vyretušování podpěr, které zajišťovaly modely či pomůcky v požadované poloze.
Ryzí týmová práce
Čtyřčlenný tým pracoval sedm dní na přípravě jednotlivých obrazů scény, pohybech modelů s milimetrovou přesností, posouvání rekvizit a ručním pořizováním jednoho snímku za druhým. Vše, co během prvního dne začínalo s velkou nejistotou, rychle přešlo do sehrané rutiny. Někdy se pohybovalo osm modelů současně, což bylo zkouškou maximální koncentrace, dobrých nervů a vždy pevných rukou.
Finální podobu však pořízené snímky získaly až ve střižně. Dalších 14 dní zabralo zpracování videa, než byl k dispozici hotový výsledek.