Jste zde
Komplexní věci lze dělat jednoduše: To si vytkli vývojáři společnosti Liebherr společně s vědci Technické univerzity v Drážďanech. Výsledkem jejich společné práce je systém INTUSI, koncept řídicí jednotky spojující inteligentní logiku ovládání s pokročilou inteligencí stroje. Revolučním řešením je vzájemná komunikace stavebních a průmyslových strojů.
Když Florian Mang otevírá halu a tmu protíná úzký paprsek světla, jako by celým prostorem prostoupil „Matrix“. Záře světla vzadu dopadá na ovládací stanoviště s antracitovým sedadlem pro obsluhu a s ovladači posetými světelnými diodami. Science fiction? Florian Mang říká, že ne. „Nebo snad přece ano,“ dodává nakonec. „Před sebou máme budoucnost stavebních strojů.“
Florian Mang pracuje jako vývojový inženýr u společnosti Liebherr-Hydraulikbagger GmbH v Kirchdorfu an der Iller. Zde v hale 18 vývojového a předváděcího střediska rypadel a průmyslových strojů chráněné před zvědavými pohledy zvenčí proběhly poslední přípravy představení prototypu, který přináší technologickou revoluci: inovativní adaptivní koncept INTUSI, intuitivní uživatelské rozhraní, které společnost Liebherr představila na veletrhu BAUMA. Tento systém představuje zcela nový způsob komunikace se stavebními stroji a mezi nimi navzájem.
Několik týdnů před zahájením veletrhu v Mnichově přicestovala skupina vědců pod vedením profesora technického designu Jense Krzywinskeho, který působí na Technické univerzitě v Drážďanech. „Jednalo se o poslední vyladění našeho prototypu,“ říká Mang. Všichni se dobře znají, proto přivítání proběhlo velmi srdečně. Werner Seifried, technický ředitel společnosti Liebherr-Hydraulikbagger GmbH, měl zjevnou radost ze setkání s mladými vědci. Již dva roky pracoval na řešení systému INTUSI se svým týmem společně s různými katedrami a obory na Technické univerzitě v Drážďanech. Kromě katedry technického designu se interdisciplinárního projektu zúčastnila také katedra stavebních strojů a společnost pro technickou vizualizaci, která vznikla oddělením z fakulty informatiky.
„Cílem vývoje bylo poskytnout obsluze stroje rozhraní orientované na budoucnost, ve kterém zůstane zachována již zavedená přehlednost a srozumitelná celková logika značky Liebherr,“ vysvětluje Seifried cíle výzkumu a inovací. A jako kdyby toho nebylo dost, bude se tento koncept přesahující rámec jednotlivých strojů v budoucnu používat u všech zemních a průmyslových strojů Liebherr.
„Motorem vývoje je digitalizace a internet věcí IoT,“ prohlašuje Seifried. „Postup tohoto vývoje se nezastaví ani před staveništěm. Díky systému INTUSI jsme na tyto výzvy dobře připraveni.“ Seifried dobře ví, že s touto koncepcí vstupuje na neprobádané území. „V současnosti fungují staveniště stále ještě většinou podle tištěné dokumentace. Propojení s digitální informační sítí není zatím ještě příliš běžné. Právě naopak. Práce často probíhá na základě podnětů, aby bylo možné zachovat flexibilitu v rámci neustále se měnících podmínek. Například, když se při provádění výkopů zjistí, že podloží je jiné, než jak se původně předpokládalo.“
Staveniště představuje podle Seifrieda jednu z nejkomplexnějších výzev pro člověka a stroj. „Právě proto je v této oblasti podpora digitálními systémy řízení tak zajímavá a perspektivní.“ Systém INTUSI k tomu připravuje cestu.
„V našich projektech výzkumu prováděných se společností Liebherr jsme zkoumali a revidovali komunikaci mezi člověkem a strojem a také mezi stroji navzájem,“ říká profesor Krzywinski. Inženýři společnosti Liebherr z Kirchdorfu společně se softwarovými specialisty, systémovými architekty, tvůrci médií, aplikačními experty a průmyslovými designéry vyvíjeli různé ideje a koncepty.
„Vědomě jsme v první fází hledání nápadů neoslovili profesionální uživatele, ty jsme na palubu přibrali až později,“ vysvětluje Florian Mang. Vražedný argument „tak se to přece nedělá“ nesměl stát v cestě skutečně svobodnému procesu inovací. Pro Seifrieda je nekonvenční myšlení neodmyslitelné od cesty za skutečnými inovacemi. „Mladí lidé digitálního světa z Univerzity v Drážďanech museli mít možnost uvažovat všemi směry a způsoby bez jakéhokoliv omezování,“ zdůrazňuje Werner Seifried. „Průlomy byly v rámci našeho projektu nejenom dovolené, ale výslovně žádané.“
A právě to se výzkumnému a vývojovému týmu pracujícímu na systému INTUSI podařilo. Vzniklo tak zcela nové rozhraní mezi analogovým a digitálním světem. „Doby, kdy různé druhy strojů měly různé koncepce ovládání, jsou nenávratně pryč,“ říká Florian Mang. „INTUSI funguje všude, podle identických vzorů a logik.“
Vývojáři dávají nyní obsluze strojů do rukou systém s intuitivním ovládáním, který zahrnuje a zpracovává všechny informace důležité pro právě probíhající práce. Díky tomu je práce lepší, snazší a bezpečnější. „Zejména u menších strojů, jako jsou kolové nakladače, rypadla nebo buldozery, se vyskytují velmi rozdílné pracovní činnosti během jedné směny,“ vysvětlujte Mang tuto problematiku. Doposud to bylo tak, že s přibývajícími asistenčními systémy v kabině obsluhy přibývaly nové a další ovládací prvky a displeje. „Nakonec jich bylo tolik, že obsluha mezi nimi ztrácela přehled,“ říká Mang. Společnost Liebherr nyní přichází s novým řešením – systémem INTUSI, který umožňuje do rozhraní modulárním způsobem integrovat libovolné množství přídavných funkcí a nových nástrojů pro nejrůznější činnosti a provoz stroje. „Jedná se o skutečně univerzální nástroj,“ prohlašuje Florian Mang.
Další důležitou výhodou pro provozovatele strojů je ekonomika provozu: „Bez nutnosti dodatečných vysokých investic do hardwaru zůstává stroj vybavený systémem INTUSI stále aktuální. Postupné vylepšování stroje lze provádět jednoduchými aktualizacemi softwaru,“ říká Seifried. „Rozhraní umožní integrovat také nové asistenční systémy, které se na trhu objeví až za několik let.“
Část z této atmosféry sci-fi v hale 18 se proto projevila také na veletrhu Bauma. „Náš úsek sdílení a zkoumání inovací je velmi vzrušující,“ prohlašuje Florian Mang. „Budeme zaznamenávat a analyzovat první zkušenosti a dojmy zákazníků. Na jejich základě potom vypracujeme požadované specifikace a technické požadavky. Následně může být zahájena sériová výroba. Pak může začít revoluce.“
Na nejvyšší hoře Německa je nejen výhled, ale i vrchol technologie jeřábů.
Intuitivní uživatelské rozhraní INTUSI chce revoluci v komunikaci mezi stavebními stroji a se stavebními stroji. Adaptivní provozní koncept je nominován na cenu inovace Bauma v kategorii "Design".
Pod „Stories“ najdete multimediální příběhy o zajímavých tématech z různých odvětví skupiny Liebherr.