Tiskové zprávy | 12/04/2018 Liebherr: Koncern dosáhl nejvyššího hospodářského výsledku ve své historii

Koncern Liebherr dosáhl v roce 2017 obratu 9 845 milionů EUR, což je nejvyšší obrat v jeho historii. Ve srovnání s předchozím rokem zvýšil rodinný podnik své výnosy o 9,3 %. V roce 2018 očekává koncern další růst obratu.

Představení množství produktových novinek: Divize zemních strojů mimo jiné představila novou typovou řadu teleskopických nakladačů, stereo nakladače L 514 a L 518 a také hydraulické rypadlo R 936 Compact.

Jeden obrázek, web (319 KB)

Vývoj produktu dokončen: Námořní jeřáb HLC 295000 bude jednou budovat parky větrných elektráren a demontovat plovoucí zařízení. Se svojí nosností až 5 000 tun při vyložení 35 metrů a maximální výšce zdvihu přes 170 metrů bude největším jeřábem, který společnost Liebherr kdy vyrobila.

Jeden obrázek, web (411 KB)

Individuální kuchyňské vybavení: Nová koncepce vestavných spotřebičů Liebherr umožňuje téměř libovolné kombinace chladicích a mrazicích zařízení.

Jeden obrázek, web (162 KB)

Rozšíření výrobního programu pro větrné elektrárny: Společnost Liebherr nepřetržitě od roku 2017 vyrábí hlavní otočná ložiska a k tomuto účelu zprovoznila v Biberachu zkušební středisko pro nepřetržité zkoušky těchto ložisek a jejich schvalování do provozu. Ložiska se mimo jiné používají ve větrných elektrárnách.

Jeden obrázek, web (117 KB)

Společnost dosáhla růstu obratu jak v oblasti stavebních a důlních strojů, tak také v ostatních produktových oblastech. Výnosy z prodeje stavebních a důlních strojů vzrostly o 14,5 % na 6 182 milionů EUR. V divizích námořních jeřábů, letectví a dopravní techniky, obráběcích strojů a automatizačních systémů, domácích spotřebičů, komponent a hotelů dosáhl koncern celkového hospodářského výsledku 3 663 milionů EUR, čímž překonal úroveň z loňského roku o 1,5 %.

Významného růstu dosáhla společnost Liebherr v západní Evropě, ve svém nejvýznamnějším obchodním regionu. Největší růst přitom zaznamenaly klíčové trhy v Německu a ve Francii. Velmi slibně se také vyvíjely obraty koncernu také ve východní Evropě, zejména v Rusku. Rovněž na dálném Východu, v Austrálii a Americe výnosy překonaly hodnoty z minulého roku. Naproti tomu pokles obratu byl zaznamenán na blízkém a středním Východě a v Africe.

Koncernu se celkově podařilo zvýšit roční bilanci o 33 milionů EUR na celkem 331 milionů EUR. To odpovídá významnému navýšení výnosů o 11,1 % v porovnání s předchozím rokem. Společnost si přitom významné zvýšení hospodářského výsledku cení jako mimořádného úspěchu. Naproti tomu se ve finančním výsledku nepodařilo navázat na úroveň předchozího roku, což je skutečnost způsobená pozitivními vlivy měnových kurzů ve srovnávacím období.

Větší počet zaměstnanců při konstantní výši investicí

Počet zaměstnanců koncernu se v roce 2017 opět zvýšil. Celkem bylo vytvořeno 1 561 nových pracovních míst. Společnost Liebherr tak ke konci roku zaměstnávala 43 869 pracovníků. Na trvale vysoké úrovni společnost udržela svůj podíl investic. Oproti odpisům ve výši 485 milionů EUR stály investice ve výši 749 milionů EUR, což odpovídá mírnému poklesu o 0,3 %. Hlavní položky investic se týkaly výrobních provozoven, obchodní a servisní sítě a flotily pronajímaných strojů. Společnost Liebherr založila nové provozovny mimo jiné v Aurangábádu (Indie), v jihofrancouzském městě Rognac a v ruském regionu Kuzbas. K mnoha větším investičním projektům patřilo například další rozšíření jihoněmeckých provozoven Biberach, Ochsenhausen a Oberopfingen.

Očekává se další růst

V roce 2018 předpokládá koncern Liebherr další růst obratu. Jak v oblasti stavebních a důlních strojů, tak také v ostatních produktových oblastech očekává společnost Liebherr podle své výroční zprávy za rok 2017 celkově pozitivní vývoj. Znatelný růst se předpokládá především v divizích důlních strojů, míchací techniky, obráběcích strojů a automatizačních systémů a také zemních strojů. Tyto předpoklady vycházejí ze současného velmi dobrého objemu zakázek

Výzkum a vývoj: Dosažení významného pokroku

Ke stěžejním bodům vývoje koncernu napříč produkty a obory patří zvyšování energetické účinnosti, síťové propojení a automatizace a také odlehčené konstrukce produktů. Aktuální výroční zpráva koncernu dokládá, že se v této oblasti podařilo ve všech produktových divizích dosáhnout významného pokroku. Společnost Liebherr například v oblasti leteckého průmyslu zkoumá plně elektrické komponenty pro letadla budoucnosti a v minulém roce mimo jiné vyvinula systémové modely plně elektrických klimatizačních a rozmrazovacích systémů. K předním projektům uplynulého roku se řadí produktový vývoj těžkého nákladního jeřábu HLC 295000, který s nosností 5 000 tun a maximální výškou zdvihu přes 170 metrů bude největším jeřábem všech dob vyrobený společností Liebherr. Po svém dokončení bude použit při výstavbě parků větrných elektráren, demontážích plovoucích zařízení a také v sektoru těžby ropy a zemního plynu.

Ve čtvrtek 12. dubna 2018 zveřejní koncern Liebherr svoji aktuální výroční zprávu. Ta kromě podrobných čísel bude obsahovat také rozsáhlé hodnocení uplynulého obchodního roku. Aktivní rodinní společníci druhé generace, Dr. h.c. Ing. Isolde Liebherr a Dr. h.c. Ing. (ETH) Willi Liebherr, v rozhovoru zrekapitulují rok 2017. Výroční zprávu koncernu Liebherr naleznete na odkazu www.liebherr.com/annual-report.

Ke stažení

Pozvánka ke shlédnutí zde:

Tisková zpráva PDF (228 KB)

Kontakt

Kristian Küppers


Liebherr-International Deutschland GmbH

Hans-Liebherr-Straße 45

88400 Biberach an der Riß

Německo