Hans Liebherr – vállalkozó, feltaláló, látnok
A Liebherr cégcsoport eredményességének története elválaszthatatlanul összekapcsolódik alapítójának személyével. Ez Hans Liebherr története, egy tanult építőmesteré, egy fáradhatatlan feltalálóé, gyakorlatias üzletemberé és eredményes úttörő vállalkozóé.

Az úttörő Az ötletek tettre váltása
Hans Liebherr a háború utáni német gazdaság egyik nagy úttörője. Úttörő találmányai közé tartoznak a mobil forgó toronydaruk vagy Európa első hidraulikus markolója: újítások, amelyek tartósan befolyásolták az építőipart. „Gazdasági eredményeit annak a képességének köszönheti, hogy a gyorsan jövő és elsuhanó ötletek halmazából ki tudta ragadni az igaziakat”, mondta az Aacheni Műszaki Főiskola dékánja, Prof. Dr. Weyers 1964-ben a tiszteletbeli doktori cím odaítélésekor. Fejlesztései során Hans Liebherr határozott érzéket mutat az eredményesnek ígérkező termékek és jövőbeni piacok iránt. Közben lelkes töprengőként sohasem áll meg pihenni a már elért állomáson. Fáradhatatlanul fejleszti az új termékeket és hozza őket gyorsan és állhatatosan piacérett állapotba a tervezőkkel szoros együttműködésben.

A célratörő Egy nagy levegőt venni
Ha termékeinek eredménye néha nem azonnal jelentkezik, Hans Liebherr bebizonyítja, hogy milyen kitartó tud lenni. Így kiábrándítóra sikerült az első mobil forgó toronydaru bemutatója 1949-ben Frankfurtban az őszi vásáron. „A vásár után tulajdonképpen le kellett volna állítanom a darugyártást”, emlékszik. Hans Liebherr ehelyett céltudatosan dolgozik tervei megvalósításán, amíg befutnak az első megrendelések, és eredményesen elindul a gyártás. A vállalkozó mindig hosszú távra előre gondolkodik. Mottója: „A jó munka szilárd akarásával az elérhetetlennek tűnő célok is sikerülhetnek.” Állhatatosságával és jobbításra való szüntelen törekvésével eléri, hogy a „Made by Liebherr” ma már világszerte a minőség és a magas használati érték garanciája.

Az üzletember Határozott gazdálkodás
Vállalkozóként Hans Liebherr lépésről lépésre terjeszkedett anélkül, hogy függetlenségét kockáztatta volna. „Tulajdonképpen sohasem mentem bele kockázatos helyzetbe. Mindig csak addig nyújtózkodtam, ameddig a takaróm ért.” Ebből kiindulva a kezdetektől fogva saját tőkéből finanszírozta minden tervét. A nyereség a takarékos pénzkivétel mértékéig a vállalkozásban marad a kutatás, fejlesztés, gyártás és értékesítés további optimalizálása céljából. Ez a függetlenség lehetővé teszi Hans Liebherr számára a széles spektrumú cégcsoport konjunkturális ingadozásokon való átvezetését és a termékfejlesztések hosszú időszakokon keresztüli követését.

Az építőmester A földön maradni
Ő korának egyik legnagyobb német vállalkozó személyisége, és mégis mindig szerény marad. „Tudják, tulajdonképpen csak kőművesmester vagyok”, mondja Hans Liebherr a tiszteletbeli doktori cím odaítélésekor. Az 1960-as évek közepére a néhai kis építőcéget már rég a világ egyik vezető építőgépgyártójává erősítette. Csakúgy, mint korábban, személyesen viseli gyárainak gondját. Csináld meg magad, gondolkodj magad, a sok beszéd helyett cselekedj: ez a jeligéje. A helyszínen alkot képet, részletesen elbeszélget a munkatársaival, majd gyorsan, gyakorlatiasan és közvetlenül dönt. Két lábbal a földön álló módján mindig közel marad ügyfelei igényeihez.

A családi vállalkozó Felelősséget átvenni
Hans Liebherr a szülői építővállalkozásba való belépése óta teljes mértékben családi vállalkozó. „Mindig azt akarta, hogy mindenki együtt gondolkodjon és felelősséget vállaljon”, mondta egyszer Willi Liebherr az édesapjáról. Ez a munkatársakra is vonatkozik. Bár a cégcsoport a vezetése alatt konszern méretűre nőtt, nem hozott létre központi nagy konszernt. Messzemenően az önálló vállalkozásrészek híve, ezekben döntési szabadságot hagy a munkatársainak. „Mindig, amikor új gyárat építettem, új vezetést is adtam vele. Nem akarom, hogy egy gyárat felülről vezessenek”, mondja a vállalkozó. 1993-ban bekövetkezett halála után öt gyermekéből hárman vették át a vezetést. A mai napig minden üzlettárs családtag – időközben már a harmadik generációban.