11.01.2016
Mobilní jeřáb Liebherr LTM 1750-9.1 u koncertního domu Elbphilharmonie v Hamburku

Elbphilharmonie, budoucí koncertní dům a architektonický skvost hamburského přístavu, se poprvé od zahájení stavby v roce 2007 ukázal bez tyčících se stavebních jeřábů. Pomocí mobilního jeřábu Liebherr LTM 1750-9.1 demontovala hamburská firma Thömen, zabývající se provozem jeřábů a těžkými transporty, poslední ze čtyř velkých jeřábů s horní otočí, které byly několik let pevně instalovány v místě někdejšího přístavního skladiště. Náročná práce před impozantními kulisami přístavu.

Demontáž musel provádět silný mobilní jeřáb z pevné plošiny na vodě, protože stavební jeřáb stojící těsně vedle budovy měl výšku téměř 120 metrů. Jeřáb byl snížen tak, aby se výložník mohl pohybovat těsně nad střechou budovy.

Na nábřeží Burchardkai v západní části hamburského přístavu byl postaven devítinápravový jeřáb LTM 1750-9.1 na montážní plošinu o délce 75 metrů a připraven ke zdvihu.

Závaží o hmotnosti 114 tun, 19metrové prodloužení teleskopického výložníku a 66 metrů dlouhý nástavec byly zapotřebí pro dosažení potřebné výšky háku 127 metrů. Téměř hodinu trvalo, než dva remorkéry odvlekly montážní plošinu s jeřábem necelých 10 kilometrů proti proudu přes hamburský přístav ke staveništi.

Přímo před budovou filharmonie ukotvila montážní plošina svoje mohutné opěry do říčního koryta a plošina se zvedla na úroveň přílivové hladiny. Díky tomu mohly jeřábové práce probíhat bez rušení slapovými jevy a vlnami vyvolávanými okolo plujícími loděmi. Oba jeřábníci prokázali maximální opatrnost a přesnost při demontáži stavebního jeřábu, který se tyčil ve vzdálenosti pouhých tří metrů od třpytící se skleněné fasády koncertního domu.

zpět na předchozí stranu