Olağanüstü Büyüme, Yüksek Yatırımlar

Şirketler grubu 50 yaşına yaklaşırken son derece dinamik şekilde büyümeye devam ediyor. Kapsamlı yatırımlar ve yeni kurumsal yapılanmalar uluslararası rekabet pozisyonunu güçlendiriyor.

Lindau, Almanya: Devre kartlarının üretimi

Lindau, Almanya: Devre kartlarının üretimi

Lindau, Almanya: Devre kartlarının üretimi
Elektronik, birçok Liebherr ürününde önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, şirketler grubu iş makineleri ve madencilik ekipmanı, gemi vinçleri, uçaklar ve raylı taşıtlar gibi ürünler için kendi bünyesinde geliştirilen ileri teknolojilere güveniyor.

2001: Elektronik Alanı İlerliyor

Liebherr-Elektronik GmbH Almanya'nın Lindau şehrinde faaliyete başlıyor. Bu teknoloji üssünde iş makineleri ve hafriyat ekipmanı, gemi vinçleri, uçaklar ve raylı taşıtlar gibi ürünler için elektronik komponentler ve sistemler üretiliyor.

Çalışanların yaklaşık üçte biri araştırma-geliştirme departmanında çalışıyor. Ekibin elektronik parça tasarımının yanı sıra havacılık ve endüstriyel uygulama alanında engin bilgisi ve deneyimi bulunmaktadır.

2004'te Münih'teki Bauma inşaat fuarını ziyaret eden Isolde Liebherr ve Willi Liebherr

2004'te Münih'teki Bauma inşaat fuarını ziyaret eden Isolde Liebherr ve Willi Liebherr

2002: Ürün Segmentlerine Göre Yeniden Yapılanma

Şirketler grubunun ülke esaslı teşkilatlanmasının yerine segment esaslı bir yapılanma geçiyor. Bu önemli adımla satış ve teknoloji kaynakları daha güçlü bir şekilde birleştiriliyor ve daha etkili bir şekilde kullanılabiliyor.

İsviçre'nin Bulle şehrindeki holding şirketi Liebherr-International AG şirket, geliştirme, ürün, finans ve yatırım politikasıyla ilgili temel kararlar alıyor. Ürün segmentleri bağımsız şirket birimleri olarak faaliyet gösteriyor. Bu yaklaşım, söz konusu ürün segmentinde hedef odaklı, koordine bir çalışmaya zemin oluşturup teknik yeniliklerin daha hızlı bir şekilde pazara uygun ürünlere dönüştürülmesine olanak tanıyor.

 • 2004 Hindistan Pazarı İçin Dişli Teknolojisi

  2004 yılında Bangalore'de (Hindistan) yeni bir üretim tesisi faaliyete başlıyor. Liebherr Machine Tools India Pvt. Ltd. Hindistan pazarına yönelik dişli teknolojisinin son montajını yapıp makineleri hizmete alıyor ve satış ve hizmet faaliyetlerini yürütüyor.

 • 2004 Çin'de Yeni Bir Üretim Tesisi

  Liebherr Çin'in kuzeyinde bulunan Dalian kentinde hafriyat makineleri için yeni bir fabrika açıyor. Yerel pazara yönelik paletli ekskavatörler ve tekerlekli yükleyiciler artık bu tesiste üretiliyor.

 • 2005 Baltık Denizinde Liman ve Gemi Vinçlerinin Üretimi

  Baltık Denizinin kıyısında liman ve gemi vinçlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi: Rostock'ta (Almanya) Liebherr-MCCtec Rostock GmbH mobil liman vinçleri, gemi vinçleri ve offshore vinçleri üreten bir fabrika açıyor.

 • 2005 Brezilya: Havacılık Sistemleri

  2005 yılında, Liebherr Aerospace Brasil Ltda. Brezilya'nın Guaratinguetá kentinde kuruldu. Bu şirketin uzmanlık alanı, uçuş kontrol ve kumanda sistemleri, hava yönetim sistemleri ve iniş takımlarının hassas işleme, yüzey işleme ve montajını kapsıyor.

 • 2007 Malezya İçin Sanayi Tipi Derin Dondurucular

  Malezya İçin Sanayi Tipi Derin Dondurucular Kluang'da (Malezya) üretim tesisleri bulunan Liebherr Appliances Kluang SDN. BHD. 2007 yılından beri sanayi tipi buzdolapları ve derin dondurucular üretmektedir, örneğin dondurma saklama amaçlı derin dondurucular.

 • 2003-2008: Son Derece Dinamik Büyüme

  2003 ila 2008 yılları arasında şirketler grubu hızlı bir şekilde büyüyor. Bu dönemde, konsolide toplam ciro bir kattan fazla artarak 8,4 milyar Avro'ya ulaşıyor.

  Aynı zamanda, Liebherr var olan tesisleri genişletmek ve sayısız yeni üretim tesisi kurmak için yaklaşık 2,8 milyar Avro'luk bir yatırım gerçekleştiriyor.

  Satış ve hizmet teşkilatı da belirgin şekilde genişletiliyor. Bu altı yıllık sürede şirketler grubunda yaklaşık 12.000 yeni istihdam oluşturuluyor.

  Suudi Arabistan'da vinç teknolojisiyle kurulan güneşlikler

  Suudi Arabistan'da vinç teknolojisiyle kurulan güneşlikler

  Suudi Arabistan'da vinç teknolojisiyle kurulan güneşlikler

  Özel bir proje: Liebherr Medine'ye (Suudi Arabistan) gelen hacılar için 250 güneşlik geliştirip üretiyor. Güneşlikler vinç teknolojisiyle açılıp yaklaşık 156.000 metrekarelik bir gölge oluşturuyor. Bu alan, caminin önünde ek bir namaz mekânı olarak kullanılıyor. Güneşlikler elektromekanik bir sistemle açılıp kapanıyor. Merkezi bir birim 250 güneşliğin hareketlerini kontrol edip onları 15 dakikadan kısa bir sürede tamamen açabilir veya kapatabilir.

  2008-2009: Medine İçin Güneşlikler

  Liebherr-Werk Ehingen GmbH, Medine'ye giden hacılar için büyük güneşlikler üretmek üzere sipariş alıyor.

  Yüksekliği 15 metre olan güneşliklerin geliştirilmesinde, şirket vinç teknolojisi alanında edindiği uzmanlığı kullanabiliyor. Güneşliğin gölge vermesi için, bir hidrolik silindir çatıyı açıp 5 metre kaldırmalı. Üretilen 250 güneşlikten her birinin altında yaklaşık 800 hacı güneşten korunabilir.

  Birleşik Krallığın Southampton limanındaki Liebherr konteyner gantry vinçleri

  Birleşik Krallığın Southampton limanındaki Liebherr konteyner gantry vinçleri

  2009: Fırtınalı Dönemlerde İstikrar

  Uluslararası bir şirketler grubu olan Liebherr de küresel finans ve ekonomi krizinin etkilerine maruz kalıyor. Cirodaki düşüşe rağmen, çalışanların sayısı sabit kalıyor, ve merkezi yatırımlar devam ediyor. Daha önce yaşanan ekonomik sıkıntı dönemlerinde de görüldüğü gibi, şirketin ürün çeşitliliği ve farklı pazarlarda faaliyet göstermesi istikrar sağlıyor. Bir yıl sonra, şirketler grubunun cirosu yine yaklaşık yüzde 10 artıyor.