Şirketler Grubunun Kuruluşu

Mobil kule vincin icat edilmesi aynı zamanda Liebherr şirketinin miladıdır. Bu küçük inşaat firması ilk 10 yıl içinde çeşitli iş makinelerini ve ileri düzeyde teknolojik bilgi gerektiren başka ürünleri imal eden, tanınmış bir üretici haline geliyor.

 • TK 3,6'nın Nakliyesi ve Kurulumu

  Liebherr'in ilk kule vincinin yenilenmiş modeli 1950'de piyasaya çıkıyor.

 • Mobil Kullanım

  Kule vinci 1949'dan sonra Almanya'nın yeniden kalkınmasını hızlandırıp kolaylaştırıyor.

 • Uluslararası Başarı

  1956: Rotterdam'daki bir inşaat alanında çalışan Liebherr vinçleri

 • 1949: Mobil Kule Vinç İcat Ediliyor

  İkinci dünya savaşından sonra, Almanya'nın birçok kenti yeniden inşa ediliyor. Hans Liebherr ana babasının güney Almanya'daki inşaat firmasını idare ediyor. İnşaat sektörü ve konut yapımı alanındaki makine ve ekipman gereksinimini görüyor. 1949 yılında tasarımcı ve ustalarla birlikte ilk mobil kule vinci geliştiriyor. TK 10 kolaylıkla nakledilebiliyor ve inşaat alanında kurulabiliyor. Bu kule vinci aynı zamanda 1949'da Kirchdorf'ta kurulan Hans Liebherr Maschinenfabrik adlı tesisin çıkardığı ilk üründür. Liebherr'in vinç üretimi yeni modellerle devam ettikçe, inşaat firması bir iş makineleri üreticisine dönüşüyor.

  Hafif ve güçlü: Hans Liebherr Avrupa'nın ilk hidrolik ekskavatörü olan L300'ü üretiyor.

  Hafif ve güçlü: Hans Liebherr Avrupa'nın ilk hidrolik ekskavatörü olan L300'ü üretiyor.

  1952-1954: Ürün Yelpazesi Genişletiliyor

  1950'li yılların başında şanzıman üretmek için gerekli olan dişliler zor bulunuyor. Vinçleri üretebilmek için, Hans Liebherr dişli üretimi için kendi tesisinde dişli frezeleme tezgâhlarının imalatına başlıyor.

  Hans Liebherr 1953 yılında ağır hizmet tipi bir paletli vinç kiraladığında, vincin ağırlığıyla performansı arasındaki orantısızlık dikkatini çekiyor. Sekiz ay sonra, Avrupa'nın ilk hidrolik ekskavatörü olan L300'ü piyasaya sürüyor. Bu makine, kiralanan makineden dört kat daha hafiftir. Bu yüksek performanslı makinenin seri üretimi 1954 yılında başlıyor.

  1955: Liebherr buzdolabı reklamı

  1955: Liebherr buzdolabı reklamı

  1955: Liebherr buzdolabı reklamı

  1954'te her on Alman hane halkından yalnızca birinde buzdolabı vardır. Hans Liebherr talebin farkına varır ve buzdolapları üretmeye başlar.

  1954: İş Makinelerinden Buzdolaplarına

  Hans Liebherr bazen tanıdıklarından yeni faaliyet alanları için fikir alıyor. Bankasının şube müdürü girişimciye satılık bir buzdolabı fabrikasından söz ediyor.

  Ürünü, satış rakamlarını ve pazarları inceledikçe, Liebherr buzdolaplarının müthiş potansiyelini fark ediyor. O dönemde Almanya'daki evlerin sadece 10'da birinde buzdolabı bulunuyor. Hans Liebherr talebi fark edip buzdolapları üretimine başlıyor. Ekonomik büyümeyle birlikte talep de artıyor. Hans Liebherr satılık olan firmayı satın almaktansa güney Almanya'nın Ochsenhausen kentinde bulunan kendi üretim tesislerini kullanmaya karar veriyor. İlk buzdolabı 1954'te bu tesislerde üretiliyor, ve seri üretim bir yıl gibi kısa bir süre sonra başlıyor.

  1956 yılında, iş makineleri yelpazesi, Bad Schussenried'de imal edilen beton üretim ve nakliye makineleriyle genişletiliyor.

  1956: İlk Beton Teknolojisi Fabrikası

  1956 yılında, iş makineleri yelpazesi, Bad Schussenried'de imal edilen beton üretim ve nakliye makineleriyle genişletiliyor.

  1950'li yılların ortasından başlayarak Liebherr beton teknolojisi de üretiyor.

  1958: Küresel Pazarlara Doğru

  Almanya'da kurulan Liebherr şirketi 1950'li yılların sonunda yurtdışındaki ilk fabrikasını açıyor. Britanya ve Kuzey Amerika'nın pazarlarına girebilmek için, şirket İrlanda'nın Killarney şehrinde bir üretim tesisi kuruyor. Kule vinci üretimiyle faaliyete başlayan bu tesiste daha sonra konteyner vinçleri, tersane vinçleri ve özel vinçlerin üretimine geçiyor. Avrupa'nın dışındaki ilk şirket, 1960'lı yıllarda Güney Afrika'da kuruluyor. Hans Liebherr şirketler grubunun uluslararası açılımı için kapıyı aralıyor.

  Lindenberg: Bir uçak alt takımının bakımı

  Lindenberg: Bir uçak alt takımının bakımı

  1960: Havacılık Faaliyetleri Başlıyor

  1950'li yılların sonuna doğru, Hans Liebherr havacılık teknolojisi alanında faaliyet gösteren şirketlere ortak oluyor. Mart 1960'ta, Liebherr-Aero-Technik GmbH Almanya'nın Allgäu bölgesindeki Lindenberg şehrinde kuruluyor. Başından itibaren benimsenen hedef, prototiplerin geliştirilip üretilmesidir. Şirket sadece lisans altında imalat yapan bir cihaz üreticisinden ziyade kendi komponent ve sistemlerini üreten bir sistem sağlayıcısı haline gelmek istiyor. 1996'da şirketin adı Liebherr-Aerospace Lindenberg GmbH olarak değiştiriliyor.