Jste zde
Pro zajištění trvalého úspěchu i přes neustále se zvyšující tlak na čas a náklady musí stavební stroje splňovat maximální požadavky na rychlost a přesnost práce. Proto se také pro zvýšení produktivity obsluhy a stroje čím dál častěji používají automatické řídicí jednotky stroje a asistenční systémy obsluhy.
Tyto systémy využívají digitální údaje projektu, které umožňují automatické ovládání stroje při provádění skrývky nebo vrstvení materiálu. Moderní technologie tak umožňují rychlé a přesné zhotovení komplexních ploch a přesných rovin.
Buldozery Liebherr se díky svému inovativnímu pohonu výborně hodí k nasazení automatických řídicích systémů. Hydrostatický pohon zajišťuje rovnoměrný a plynulý pojezd bez nutnosti řazení. Dlouhý podvozek a dokonalé sladění čelního pracovního nářadí, pracovní hydrauliky a základního stroje umožňují dosahovat nejlepších výsledků úpravy terénu. Nízko ležící těžiště stroje umožňuje bezpečnou práci i na prudkých svazích a na šikmém terénu.
Stáhnout prospekt (PDF, 3,3 MB)
1) Nepřetržitá detekce polohy radlice: Integrované senzory soustavně snímají aktuální polohu radlice.
2) Synchronizace polohy radlice podle parametrů projektu: Cílový povrch je určen digitálně (modelem terénu) nebo laserovými paprsky. Řídicí jednotka porovnává skutečné a cílové hodnoty a předává řídicí pokyny provozní hydraulice buldozeru.
3) Aktivní vedení radlice: Výška zdvihu a sklon radlice se nastavují/ovládají automaticky a hned na první pokus umožňují vymodelování komplexního dvourozměrného nebo třírozměrného terénu.
Nové asistenční systémy buldozerů generace 8 mají tři úrovně asistence pro obsluhu: „volný profil“ pro aktivní stabilizaci radlice při přesném srovnávání terénu, „definovaný profil“ pro automatické nastavení polohy radlice při tvarování jednoduchých ploch 2D a „3D profil“ Topcon jako volitelnou řídicí jednotku stroje GNSS, která umožňuje tvarovat komplexní strukturu terénu. Kromě toho lze také objednat soupravy Ready-Kits, které na stavbách umožňují rozšíření řídicí jednotky stroje různými systémy Trimble a Leica.
Použití:
Základní funkcí je nepřetržitá indikace aktuálního sklonu radlice a prostorové polohy buldozeru. Obvykle se instalují dva senzory (IMU). Ty umožňují detekovat výšku a sklon výšky radlice.
Řídicí jednotka Liebherr s novým intuitivním dotykovým displejem se nachází v kabině obsluhy v místě, kde je snadno viditelná i dostupná. Zpracovává signály a zajišťuje stabilizaci radlice. Díky tomu při přesném srovnávání nedochází ke vzniku zvlněného povrchu.
Obvykle se instalují dva senzory (IMU). Ty umožňují detekovat výšku a sklon výšky radlice. Řídicí jednotka Liebherr s novým intuitivním dotykovým displejem se nachází v kabině obsluhy v místě, kde je snadno viditelná i dostupná. Zpracovává signály a prostřednictvím pracovní hydrauliky nepřetržitě provádí automatickou regulaci zdvihu a sklonu radlice.
Obsluha musí v automatickém režimu pouze řídit buldozer při jízdě vpřed nebo vzad, zatímco radlici ovládá řídicí jednotka stroje. Díky tomu lze vybudovat plochu, která odpovídá požadovanému úhlu.
Antény GNSS nainstalované na střeše přijímají signály z několika satelitů GPS nebo GLONASS1 a tak určují polohu radlice. Pro dosažení potřebné přesnosti je nezbytná základní stanice. Její poloha se přesně změří a zkalibruje při zřizování staveniště. Společnosti čím dále více využívají také korekční údaje regionálních poskytovatelů, které lze získat přes GSM nebo internet. Data měření požadovaného profilu terénu jsou k dispozici v normovaných formátech a přenášejí se do řídicí jednotky.
Řídicí jednotka zpracovává signály získané z přijímačů GNSS, senzoru sklonu a ze základní stanice. Tyto signály se porovnávají s uloženými nastavenými hodnotami podle modelu terénu. Pracovní hydraulika automaticky reguluje zdvih a sklon radlice. Tak se vytváří profil, který odpovídá předepsaným údajům terénu.
1) Komunikační jednotka (MC-i4): slouží k přenosu dat a k získávání korekčních údajů z internetu a rádiovým signálem
2) Dva přijímače GNSS (GR-i3F): slouží k příjmu veškerých satelitních systémů a k přesnému nastavení polohy buldozeru a radlice
3) Jednotka centrálního počítače (MC-X1): slouží ke zpracování veškerých údajů ze všech komponent a k průběžnému výpočtu polohy radlice
4) Intuitivní displej (GX-55): slouží k zobrazování a ovládání všech důležitých parametrů
5) Dva senzory na radlici a podvozku (IMU): slouží k měření zrychlení a úhlu pohybu a k udržování radlice v předepsané poloze
Informace o výrobku (PDF, 7,5 MB)
Buldozery Liebherr fascinují již více než 65 let svojí geniální koncepcí a pokrokovými inovacemi: plynulým pohonem pojezdu s adaptivní regulací tažné síly, ovládáním joystickem, elektronicky ovládanými servopohony a automatickou regulací rychlosti.
Přehled buldozerů
Systém LiDAT pro přenos dat a lokalizaci strojů umožňuje správu vozového a flotilového parku zemních strojů, hydraulických lanových rypadel, pásových jeřábů, věžových otočných jeřábů a námořních jeřábů Liebherr na jednotné platformě. Díky tomu, že systém dokáže integrovat také stroje jiných výrobců, umožňuje tento nástroj správu rozsáhlých strojových parků.
Přečtěte si více