01 Kostel Frauenkirche, Drážďany

Symbolická stavba Drážďan se vrací. Kostel Frauenkirche byl vybudován v 18. století. Na konci druhé světové války byl kostel při několik dní trvajících leteckých náletech poškozen tak těžce, že se nakonec zřítil. Zatímco jeho trosky zůstaly v někdejší NDR zachovány jako památník proti válce, po znovusjednocení Německa byly v roce 1994 zahájeny práce na obnovení této pamětihodnosti. Novostavbu dokončenou v roce 2005 financovali převážně občanské iniciativy a dárci z celého světa.

Na rekonstrukci kostela pracovalo několik věžových otočných jeřábů. Doslova korunovační finále však provedl mobilní jeřáb. V centru Drážďan se tlačilo přibližně 60 000 přihlížejících a sledovalo, jak jeřáb LG 1550 zvedá 28 tun vážící věžní báň se zlatým křížem do výše a s přesností ji posazuje na vrchol věže.

Autorská práva fotografie vlevo: © Erich Braun (oříznuto, použití v souladu s licenčními podmínkami Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de)

02 Říšský sněm, Berlín

Po znovusjednocení vypukl v Německu intenzivní stavební boom. Nikde jinde nebyl lépe vidět, než ve spojeném Berlíně a zejména v okolí Říšského sněmu, kde panorama města tvořily jeřáby.

Dva věžové otočné jeřáby se přímo podílely na přestavbě německého Říšského sněmu. Interiéry historické stavby byly v letech 1996 až 1999 přestavěny architektonicky, funkcionálně i energeticky tak, aby mohly být využívány jako nové sídlo Německého spolkového sněmu. Středobodem stavebních prací byl velký zasedací sál se svojí příznačnou kopulí z oceli a skla, která je dnes přístupná pro návštěvníky. Přes prosklenou kopuli osvětluje denní světlo sál o ploše 1 200 m². Mezipatro s tribunami umožňuje návštěvníkům zúčastnit se zasedání parlamentu.

03 Olympijská věž, Mnichov

Mnichovská televizní věž je druhá nejvyšší stavba v Bavorsku. Tento symbol města je vysoký přibližně 291 metrů. Vyhlídková plošina zaručuje jedinečný výhled na celé hlavní město spolkové země. Věž byla postavena v letech 1965 až 1967. Ve finále stavebních prací věž každým dnem vyrostla o dva metry. Na našem archivním snímku je vidět věžový otočný jeřáb Liebherr typu 50 HB, který pracuje na stavbě věže v závratné výšce.

Televizní věž dostala svůj název v souvislosti se zvolením Mnichova jako dějiště Olympijských her v roce 1972 a věž byla integrována do celkové koncepce olympijského parku. Tento návrh se prosadil podle ankety občanů, těsně před názvem „Zadlužený sloup“.

04 Labská filharmonie, Hamburg

Koncertní dům v hamburském přístavním městě je známý daleko za hranicemi hansovního města. V neposlední řadě také proto, že stavba Labské filharmonie probíhající v letech 2007 až 2016 byla oproti původnímu harmonogramu dokončena až o šest roků později. Koncertní dům je architektonický skvost a mistrovské dílo, na jehož stavbě se několik roků podílely čtyři věžové otočné jeřáby Liebherr.

Na archivní fotografii vlevo zvedá věžový otočný jeřáb 280 EC-H jeden z 1.100 skleněných dílů úchvatné fasády. Kdyby se vyskládaly vedle sebe, pokryly by plochu 16 000 metrů čtverečních – o něco víc, než dva fotbalové stadióny. Později byl použit mobilní jeřáb Liebherr typu LTM 1750-9.1, který provedl demontáž posledního věžového otočného jeřábu na staveništi. Vzhledem k poloze jeřábu byl tento náročný úkol proveditelný pouze z Labe.

Mohlo by Vás zajímat

Roztocký obr

Portálový jeřáb TCC 78000 společnosti Liebherr pozvedává technologii námořních jeřábů na novou úroveň. Baltský přístav se vybavil tímto jeřábem superlativů pro velké úkoly v překládce těžkých břemen. Tím se otevírá nová budoucnost.

Čtěte příběh

Po veletrhu Bauma je před veletrhem Bauma

Rok 2019 byl ve znamení veletrhu Bauma. Mnohaměsíční přípravy a detailní zpracování až do poslední sekundy.

Čtěte příběh

Stories

Pod „Stories“ najdete multimediální příběhy o zajímavých tématech z různých odvětví skupiny Liebherr.

Přejít na stories