Cestování v Říši středu

Davy lidí se tlačí z čekáren na nástupiště. Bezpočet Číňanů stojí ve frontě čekající na bezpečnostní kontrolu na letištích. Tisíce aut se vlečou přes výpadovky z metropolí nebo čekají na mýtnicích.

Jedním z nich je Lihai Zhao, stavební inženýr a otec rodiny. Minimálně jednou týdně vyráží na obchodní cesty. Na návštěvy obchodních partnerů nebo jiných provozoven firmy jezdí rychlovlakem. „O něčem takovém se mi ani nesnilo, když jsem byl ještě malý chlapec,“ říká Zhao.

36letý Číňan vždy znovu žasne, když cestuje rychlostí několika stovek kilometrů za hodinu. Za časů jeho dětství něco takového nebylo myslitelné. Dnes, před čínskými novoročními svátky, však necestuje na obchodní jednání. Místo toho nastupuje do vlaku na cestu dlouhou 2 500 km ze Šanghaje domů za svojí rodinou. Tuto cestu podniká tak často, jak mu to jeho povolání a finance umožňují. Protože jeho syn Bo a jeho žena Jiayue Li žijí společně s prarodiči na venkově, jak je to běžné v mnoha čínských rodinách. „Jako stavební inženýr vydělávám celkem dost peněz. Ale samozřejmě se také snažím také něco ušetřit pro rodinu,“ říká Zhao.

Současným trendem relativně vyspělé Číny je hospodářský růst a také postupující urbanizace. Proto cestuje stále více lidí čtvrté největší země světa, především služebně. V rozmezí let 2007 až 2017 se roční počet cestujících železnicí zdvojnásobil na tři miliardy. Studie bankovního gigantu HSBC odhaduje množství cestujících v roce 2022 dokonce na 5,5 miliard.

Denní rekord: 13,17 milionů cestujících vlakem

Návštěvy rodiny při příležitosti čínských novoročních svátků znamenají pro velké množství Číňanů okamžik, kdy se vydávají na daleké cesty vlakem napříč celou zemí. „Jízdenku na vlak na novoroční svátky si pokaždé kupuji s velkým předstihem,“ říká Zhao.

Denní rekordní počet cestujících vlakem byl podle údajů Čínské železniční společnosti CRC, státního podniku lidové republiky, dosažen v roce 2019 v době návratu z novoročních svátků: 23. února cestovalo vlakem 13,17 milionů cestujících. Aby tento velký nápor cestujících bylo možné zvládnout, CRC vypravuje každoročně o svátcích speciální vlaky.

Vláda reaguje na rostoucí počty cestujících vlaky a letadly téměř dechberoucím rozšiřováním infrastruktury: dálnice, letiště, železnice. Z důvodu kolon a znečištění vzduchu se doprava přeorientovává na ekologické dopravní prostředky, jako jsou elektromobily a rychlovlaky.

Příští generace vlaků, které budou rychlostí po celé zemi rychlostí až 600 km / h, jsou již ve zkušební fázi.

Gang Shen, odborník na železnice, Tongji-University v Šanghaji (Čína)

Revoluce v cestování

„Od roku 1990 se čínské hospodářství začalo razantně rozvíjet. To má za následek velkou potřebu přepravy osob a zboží,“ vysvětluje profesor Gang Shen z univerzity Tongji v Šanghaji. Ještě v roce 1993 jezdily čínské vlaky průměrnou rychlostí 48 kilometrů za hodinu. Na dlouhé cesty se cestující museli vybavit instantními nudlovými polévkami, trvanlivými uzeninami a oblečením na převléknutí. V každém vagónu byl k dispozici ohřívač s vařící pitnou vodou na čaj a nudle.

Od té doby Čína významně zvýšila tempo kolejové dopravy. Proběhla elektrifikace tratí, železnice byla rozšířena na vícekolejnou a jednotlivé úseky byly narovnány novými mosty nebo tunely. Ohřívače vody ve vagónech vysokorychlostních vlaků jsou k dispozici i dnes. Komfort při cestování je pro Číňany důležitý.

V rychlovlaku je navíc na první pohled znám moderní pokrok čínské společnosti: Každý cestující, stejně tak i Zhao, má v ruce alespoň jeden chytrý mobil. A všichni jsou v neustálém spojení se svojí rodinou nebo se svými kolegy z práce. Oblíbená aplikace Číňanů WeChat má každý den téměř jednu miliardu uživatelů, kteří se zde informují, zůstávají v kontaktu s rodinou, s přáteli a se svými kolegy, nebo také nakupují.

Miliardy investované do mobility: Cestování železnicí rychlostí 350 km/h

800 miliard juanů (v přepočtu 103 miliard EUR) bylo podle údajů čínského ministerstva dopravy investováno v roce 2019 do nové infrastruktury železnice, mimo jiné do cca 6 800 kilometrů nových tratí. Tím se železniční doprava stala druhým největším investičním cílem, hned za výstavbou silnic. Čínská vláda preferuje především vysokorychlostní vlaky.

„Na mnoha tratích jezdí vlaky rychlostí až 350 kilometrů za hodinu. Toto zvýšení rychlosti vysokorychlostních vlaků bylo nejdůležitějším milníkem v rozvoji čínské železniční dopravy,“ říká profesor Shen. Nejrychlejší vlak z Pekingu do Šanghaje dnes projede trasu o délce 1 300 kilometrů za pouhé čtyři hodiny. Díky tomu patří k jednomu z nejrychlejších vlakových spojení na světě. V současnosti Čína provozuje největší síť vysokorychlostních vlaků na světě, jejíž rozsah tvoří dvě třetiny vysokorychlostních tratí celého světa. „Společnost Liebherr má k dispozici důležité technologie, které ve významném rozsahu zvyšují bezpečnost a rychlost těchto vysokorychlostních vlaků, a které současně snižují náklady,“ dodává profesor.

Doufáme, že cestující, kteří cestují vlakem z Šanghaje do Pekingu, budou mít prospěch z technologie Liebherr, díky níž je jejich cesta nejen bezpečnější, ale také rychlejší a pohodlnější.

Dirk Junghans, generální ředitel a vedoucí marketingu prodeje a zákaznických služeb ve společnosti Liebherr-Transportation Systems GmbH & Co KG.

„Číňané mají ohledně rychlosti náskok před Evropou i před Severní Amerikou. Jsou významně rychlejší v realizaci od nápadu na konstrukčním prkně až po hotové řešení,“ potvrzuje Dirk Junghans, jednatel a ředitel pro obchod, marketing a zákaznické služby společnosti Liebherr-Transportation Systems GmbH & Co KG. Společnost Liebherr je aktivní na čínském trhu již 40 roků. Rozvoj v sektoru železniční dopravy byl s velkými ambicemi zahájen již před 20 lety.

„Abychom tento vývoj co nejvíce zefektivnili, v roce 2019 jsme založili vlastní pobočku v blízkosti Šanghaje,“ oznamuje Junghans. Společnost dodává například klimatizační jednotky pro kolejová vozidla, elektrohydraulické pohony a technologii naklápění, která umožňuje vyšší rychlosti. Kromě toho pracují inženýři již nyní na projektech pro příští generaci čínských vysokorychlostních vlaků.

„Doufáme, že technologie Liebherr budou prospěšné pro cestující v budoucnosti, kteří pocestují vlakem ze Šanghaje do Pekingu, že zvýší jejich komfort a bezpečnost, a že umožní ještě rychlejší cestování z bodu A do bodu B,“ prohlašuje Junghans.

Více času s rodinou umožní inženýrské umění

Cesta rychlovlakem ze Šanghaje do cíle potrvá přibližně 11 hodin, než bude Lihai Zhao moct na nástupišti svého rodného města obejmout svého syna. „Ještě před několika lety tato cesta trvala dvakrát tak dlouho,“ vzpomíná.

„Máme štěstí,“ říká 36letý Číňan, když společně se svojí malou rodinou a svými rodiči sedí na terase svého velkého venkovského domu a hledí do hor. „Pořád ještě existuje mnoho Číňanů, kteří si takovou cestu železnicí mohou dovolit pouze dvakrát až třikrát za rok.“ Při budoucím rozšiřování železniční dopravy bude rychlost čím dál důležitější, prohlašuje státní výrobce železnic, společnost CRRC. Ve vývoji se již nyní připravuje příští generace čínských vlaků, která bude krajinou projíždět rychlostí až 400 kilometrů za hodinu. A také magneticky levitující vlaky umožňující rychlost jízdy až 600 kilometrů za hodinu by mohly být realizovány již v nepříliš vzdálené budoucnosti. Jakmile začnou v Číně jezdit tyto vlaky, lidé jako Zhao a jeho rodina budou mít o novoročních svátcích na sebe ještě více času.

Mohlo by Vás zajímat

Liebherr v Číně

Liebherr v Číně

Liebherr již více než 40 let vyrábí a nabízí širokou škálu produktů a služeb v Číně.

O společnosti Liebherr v Číně
Vzhůru k revoluci!

Vzhůru k revoluci!

Máte zájem o produktový program přepravy Liebherr? Kliknutím sem zobrazíte informace o produktu.

Čtěte příběh
Stories

Stories

Pod „Stories“ najdete multimediální příběhy o zajímavých tématech z různých odvětví skupiny Liebherr.

Přejít na stories