Vizionář se srdcem

„Bezpečnost mých zaměstnanců je pro mě srdeční záležitost,“ říká Thomas Breitsamer, který ve svých 48 letech společně se svým bratrem Johannem vede největší recyklační podnik v regionu Mnichova. Z důvodu zajištění bezpečnosti pro všechny, kdo se každodenně pohybují po nejfrekventovanějším areálu na severu bavorského hlavního města, se vizionář rozhodl svěřit technice značky Liebherr. Svůj kolový nakladač L 566 XPower nechal vybavit asistenčním systémem SkyView, který obsluze umožňuje výhled v okruhu 360° kolem stroje. Kolový nakladač, vyrobený ve výrobním závodě v Bischofshofenu je vybaven čtyřmi kamerami, které na displeji v kabině zobrazují výhled do okolí stroje. To je pro obsluhu také důležité, protože v provozním areálu o rozloze přes šest hektarů se každý den pohybuje až 800 vozidel.

Naší filozofií ohledně bezpečnosti je vždy učinit něco navíc, než co předepisuje legislativa.

Thomas Breitsamer

Vývoj produktů společně se zákazníkem

Již při vjezdu do areálu je vidět, že ve firmě Breitsamer se manipuluje s enormním množstvím materiálu. Bezpočet nákladních automobilů naváží plně naložené kontejnery s různorodým odpadem a vyprázdněná vozidla se opět řadí k výjezdu z areálu. Že v areálu tohoto závodu s intenzivním provozem je bezpečnost všech zúčastněných tím nejdůležitějším, dobře ví technický ředitel, který má zejména dobrý přehled o celém strojovém parku. „Naší filozofií ohledně bezpečnosti je vždy učinit něco navíc, než co předepisuje legislativa.“ Proto ani kamerovým systémem SkyView společnosti Liebherr bezpečnostní opatření zdaleka nekončí. Vyučený mechatronik nákladních automobilů je v úzkém kontaktu s produktovými specialisty ve výrobním závodě Liebherr v Bischofshofenu. „Přímá zpětná vazba od zákazníka je pro vývoj produktů velmi důležitá,“ říká Mark Walcher, produktový manažer velkých kolových nakladačů společnosti Liebherr. Je v pravidelném kontaktu s Thomasem Breitsamerem a při opakovaných návštěvách získává také osobní přehled o provozu strojů Liebherr v areálu. „Naše stroje nevyvíjíme pouze pro zákazníky, ale také společně s nimi. Proto jsme schopni jim nabídnout optimální řešení,“ prohlašuje Walcher.

Množství novinek na veletrhu Bauma

K veletrhu Bauma 2019 byla významně rozšířena sada asistenčních systémů. Kamerový systém SkyView byl inovován, stejně tak jako adaptivní pracovní osvětlení. Tato speciální varianta osvětlení upravuje jas světlometů podle provozních podmínek. Inteligentní systém umožňuje plně automatické zapínání různých částí osvětlení pouze v případě, kdy jsou zapotřebí. Tento systém byl dále rozšířen před veletrhem Bauma a upraven tak, aby umožňoval ještě komfortnější ovládání. Další novinkou je takzvané „dálkové ovládání s funkcemi Coming home a Leaving home“. Dálkové ovládání umožňuje obsluze uvést stroj do pracovního režimu ještě před nastoupením do stroje. Přitom se aktivují pracovní světlomety, které osvětlí celou ohroženou oblast v blízkosti stroje. „Tato funkce šetří čas a minimalizuje nebezpečí úrazů, zejména při práci v noci,“ vysvětluje Mark Walcher. Největší nebezpečí úrazu hrozí u velkých strojů právě při nastupování a vystupování.

Kromě toho společnost Liebherr na veletrhu Bauma představila čtyři další zcela nově vyvinuté asistenční systémy, jejichž úkolem je poskytovat podporu obsluze stroje při každodenní práci. K tomu patří aktivní detekce osob vyvinutá společností Liebherr, nové ovládání joystickem, vylepšené vážní zařízení a integrovaný systém monitorování tlaku v pneumatikách. „Díky této sadě nabízíme našim zákazníkům ještě vyšší bezpečnost s maximální efektivitou,“ vysvětluje produktový manažer. Nově řešené ovládání joystickem dává obsluze přesnou zpětnou vazbu o poloze kolového nakladače, protože poloha joysticku přesně odpovídá úhlu natočení kloubu. Senzorika nově vyvinutého monitorování prostoru za zádí dokáže rozlišovat osoby a objekty a díky tomu může obsluhu stroje včas varovat, pokud se v ohrožené oblasti za zádí bude nacházet nějaká osoba.

Kompetenční středisko asistenčních systémů

Všechna tato řešení byla vyvinuta ve výrobním závodě v rakouském Bischofshofenu, kde se kolové nakladače vyrábějí již několik desetiletí. „Bischofshofen koordinuje celý vývoj asistenčních systémů obsluhy s divizí zemních strojů,“ vysvětluje Mark Walcher, který u společnosti Liebherr pracuje od roku 2009. Pokud to dříve byly akustické výstražné systémy, které varovaly obsluhu před překážkami, jako například u automobilů, nedostatek odborných pracovníků v dnešní době činí komplexnější asistenční systémy nepostradatelnými. Zásluhu na tom však také má trh a tedy sami zákazníci, kteří soustavně optimalizují hodnotový řetězec a tím kladou nové požadavky na vývoj a konstrukci strojů.

 • Řídicí systém joysticku

  Nově řešené ovládání joystickem dává obsluze přesnou zpětnou vazbu o poloze kolového nakladače, protože poloha joysticku přesně odpovídá aktuálnímu úhlu natočení kloubu kolového nakladače.

 • Aktivní systém detekce zpětného pohledu člověka

  Aktivní detekce osob za zádí stroje chrání před nehodami a úrazy.

 • Systém monitorování tlaku v pneumatikách

  Integrovaný systém monitorování tlaku v pneumatikách přitom pomáhá zvyšovat životnost pneumatik.

 • Vážicí systém

  Nový asistenční systém vážního zařízení Liebherr Truck Payload Assist se automaticky přizpůsobuje provozním podmínkám.

 • Monitorování čelní oblasti

  Střešní kamera monitorující prostor před strojem podporuje obsluhu stroje při zjišťování osob a objektů skrytých za pracovním nářadím.

 • Systém SkyView

  Kamerový systém SkyView 360° umožňuje v kterýkoliv okamžik výhled v rozsahu 360° kolem kolového nakladače, který zajišťují čtyři přídavné kamery monitorující celé okolí stroje.

Tradiční inovace

Kdo chvíli poslouchá Thomase Breitsamera, rychle získá dojem, že hovoří s člověkem, který vede rodinný podnik s nezbytným citem pro životní dílo svého otce, ale který má především také široký vizionářský pohled do budoucnosti. Již dávno se firma změnila z pouhé firmy zajišťující likvidaci odpadů na vysoce moderní recyklační provoz vyrábějící alternativní pohonné hmoty. „Jako podnik zajišťující likvidaci odpadů vnímáme svoji povinnost hledět za okraj talíře a myslet i na příští generace. Proto z dodaných odpadů vyrábíme více než 30 000 tun alternativních pohonných hmot ročně,“ vysvětluje Thomas Breitsamer, který kromě tří velkých kolových nakladačů provozuje také tři kompaktní stereo nakladače L 507. Kromě toho zde neúnavně pracují dva teleskopické nakladače z výrobního závodu v Telfsu a dva průmyslové stroje z výrobního závodu v Kirchdorfu. „Protože se naše provozovna nachází na území města Mnichova, jsou pro nás zásadně důležité požadavky na ochranu proti hluku a na emise škodlivých látek,“ vysvětluje podnikatel, který si, pokud mu to jeho čas dovolí, sám rád sedne za volant některého ze strojů Liebherr. „Stroje Liebherr vynikají velmi nízkou hlučností a extrémní úsporou spotřeby pohonných hmot,“ potvrzuje Breitsamer své přesvědčení o kvalitách strojů Liebherr. A protože Breitsamerovi byli v oblasti likvidace odpadů odjakživa vizionáři, převzal jednatel společnosti na letošním veletrhu Bauma další stroj značky Liebherr. Zbrusu nový kolový nakladač L 580 XPower s rozsáhlým vybavením sadami nových asistenčních systémů splňuje požadavky podniku: „Protože obsluha našich strojů má velkou odpovědnost, chceme našim pracovníkům usnadnit život použitím správných technologií.“

Mohlo by Vás zajímat

Nominován na cenu za inovace

Nominován na cenu za inovace

Intuitivní uživatelské rozhraní INTUSI chce revoluci v komunikaci mezi stavebními stroji a se stavebními stroji. Adaptivní provozní koncept je nominován na cenu inovace Bauma v kategorii "Design".

Na příběhu
V mrazivých výšinách

V mrazivých výšinách

Čtyři věžové otočné jeřáby Liebherr v nepřetržitém provozu na stavbě nejvyšší budovy v Evropě – věže Lakhta. Servisní pracovník společnosti Liebherr zajišťoval hladký průběh prací i za extrémních povětrnostních podmínek. Ohlédnutí.

Na příběhu
Stories

Stories

Pod „Stories“ najdete multimediální příběhy o zajímavých tématech z různých odvětví skupiny Liebherr.

Přejít na stories