100 Yıl Hans Liebherr

Doğru fikrin doğru zamanda gerçeğe dönüştürülmesi – şirket kurucusunun başarı sırlarından biri budur.

Öncü İş Adamı ve Vizyoner

Hans Liebherr güçlü bir iradeyle çığır açan icatlara ve gelecek vaat eden ürünlere imza attı. 1 Nisan 2015 şirket kurucusunun 100 üncü yaş günü olacaktı.

SWR'nin izniyle

SWR'nin izniyle

Mobil Kule Vinç

1949

Almanya nın İkinci Dünya Savaşından sonra yeniden inşa edilmesi için yaratıcılık ve mucitlik gerekiyor. Hans Liebherr inşaat sektörü ve konut yapımı alanındaki makine ve ekipman gereksinimini hemen fark ediyor. 1949 da, Liebherr inşaat alanında hızlı ve masrafsız şekilde kurulabilen mobil kule vinci geliştiriyor. Almanya nın yeniden kalkınmasını hızlandırıp kolaylaştırıyor ve bugünkü şirketler grubunun temelini atıyor. TK10, eşsiz bir başarı öyküsünün başlangıcıdır.

Liebherr Dişli Frezeleme Tezgâhı

1951

Hans Liebherr in ilkesi şudur: Kendin düşün, kendin yap, kendin finanse et. 1950 li yılların başında, vinç şanzımanlarının en önemli parçaları olan dişliler Almanya da sadece az sayıda temin edilebiliyor. Hangi pazarların gelecek vaat ettiğini çok iyi anlayan Hans Liebherr 1951 yılında takım tezgâhları üretimine başlıyor. Böylece Liebherr makine ve dişli üretimi yapan yeni bir bölüm kurup bir dişli işleme makinesi geliştiriyor.

Avrupa nın İlk Hidrolik Ekskavatörü

1954

Hans Liebherr 1953 yılında ağır hizmet tipi bir paletli vinç kiraladığında, vincin ağırlığıyla performansı arasındaki orantısızlık dikkatini çekiyor. Sekiz ay sonra, Avrupa nın ilk hidrolik ekskavatörü olan L300 ü piyasaya sürüyor. Bu teknoloji mühendislik dünyasını kendine hayran bırakıyor. Düşük ağırlık ve bilinen hidrolik teknolojisinin bir ekskavatörde kullanılmasının yanı sıra, etkili koparma gücü de beğeni kazanıyor. Bu yüksek performanslı makinenin seri üretimi 1954 yılında başlıyor.

Gelecek Vaat Eden Teknolojiler

1954

Liebherr Buzdolabı

Hans Liebherr bir tanıdığından satılık bir buz dolabı fabrikasını duyduğunda bu cihazların ve pazarın büyük potansiyelini görüyor. O dönemde Almanya daki evlerin sadece 10 da birinde buzdolabı bulunuyor. Ekonomik büyümeyle birlikte talep de artıyor. Hans Liebherr, firmayı satın almaktansa 1954 yılında uzmanlarla birlikte kendi buzdolabını tasarlıyor. Seri üretim sadece bir yıl sonra güney Almanya nın Ochsenhausen şehrinde başlıyor.

Daha Fazla Yenilik, Daha Fazla İş Makineleri

1955

Şirketin İlk Ters Davul Beton Karıştırıcısı

Bad Schussenried deki Liebherr fabrikası V Hans Liebherr in 39 uncu yaş gününde kuruluyor ve beton üretme teknolojisi alanındaki ilk Liebherr ürününün yolu açılıyor. Şirketin ters davul beton karıştırıcısı satış rekorlarını kırıyor. Liebherr'in ürün gamı artık beton üreten mobil ve sabit makineleri de kapsıyor.

Kule Dönüş Çevre Rulmanı Tel Yataklı Rulmanın Yerini Alıyor

Vinçler giderek büyüdükleri ve ağırlaştıkları için, kule dönüş çevre rulmanı 1955 ten itibaren kule dönüş platformuyla alttakım arasındaki bağlantı fonksiyonunu üstleniyor. Liebherr in tasarımcıları böylece tel yatak rulman teknolojisini önemli ölçüde iyileştirmeyi başarıyor. Aynı yılda, Hans Liebherr Biberach ta elektrikli motorlar üretmeye başlıyor.

Dünyanın İlk Hidrolik Vinci

1959

1959 yılında Hans Liebherr ilk hidrolik vinç olan AK 40 ı piyasaya tanıtıyor. Bu vinç, modifiye edilmiş ekskavatör üsttakımı ve mobil vinç şasisinin bir karışımı olup dünyanın en performanslı mobil vinç serisinin atasıdır.

Kilit pozisyonlara doğru kişileri getirmek için çok vakit harcadım, ve şansım da yaver gitti. Sonuçta, başarının püf noktası onlardır.

Liebherr Havacılık Sektörüne Giriyor

1960-63

1950 li yılların sonuna doğru, uçak üretimi kârlı bir iş haline geldiğinde, Hans Liebherr havacılık teknolojisi alanında faaliyet göstermeye başlıyor. Çok geçmeden, Liebherr pazardaki potansiyelin farkına varıp kendi prototiplerini geliştirip üretmek üzere 1960 yılında Allgäu bölgesindeki Lindenberg şehrinde Liebherr-Aero Technik GmbH yi kuruyor. Şirket lisans altında imalat yapan bir cihaz üreticisinden kendi komponent ve sistemlerini üreten bir sistem sağlayıcısı haline geliyor.

Gemi Teknolojileri

1958 den beri

İlk gemi vinci 1958 de Biberach ta geliştiriliyor. Tesis Ehingen e taşındıktan sonra, offshore vinçler (1974), konteyner gantry vinçleri (1976) ve mobil liman vinci (1977) ürün yelpazesine katılıyor.

Dünyanın İlk All-Terrain Tipi Mobil Vinci

1977

1977 de Liebherr dünyanın ilk all-terrain tipi mobil vinci olan LTM 1025 i tanıtıyor. Teleskopik bom uzunluğu 24 metre ve taşıma gücü 25 ton olan yeni vinç hem yollarda hem arazide eşsiz bir performans sergiliyor. Tüm sektörlerin beğenisini kazanan bir yenilik sayesinde şirketin cirosu ve ihracatı, izleyen yıllarda giderek artıyor.

Dünyada Bir İlk: Liebherr in Ağır Hizmet Tipi Paletli Vinci

1980

Dünyanın ilk hidrolik tahrikli ve elektronik kontrollü ağır hizmet tipi paletli vinci Avusturya nın Nenzing şehrindeki tesislerde geliştiriliyor. Bu iş makinesinin ilk modeli 1980 de satılıyor.

Hayatımda şunu öğrendim: İyi bir iş çıkarmak ve farklı müşteri isteklerini karşılamak için güçlü bir iradeyle, başta erişilmez gibi görünen hedeflere erişmek bile mümkündür. Başarısızlıklardan dolayı çabuk pes etmemek lazım, çünkü güçlü bir inanç, dağları bile yerinden oynatabilir.

Hans Liebherr, 1993