20.09.2016
Věžové otočné jeřáby Liebherr při stavbě nejvyšší budovy v Evropě

  • Stavba věže Lakhta o výšce 462m v Petrohradu
  • Deset věžových otočných jeřábů Liebherr v akci: sedm jeřábů HC-L a tři jeřáby EC-H
  • Nasazeny jsou tři jeřáby 710 HC-L, největší jeřáby s přestavitelným výložníkem firmy Liebherr

Celkem deset věžových otočných jeřábů Liebherr firmy Sutek, která poskytuje pronájem jeřábů, bylo nasazeno stavební firmou Renaissance Construction při stavbě komplexu Lakhta Center v ruském Petrohradě. K projektu stavby patří mimo jiné budoucí nejvyšší budova Evropy, věž Lakhta, a přilehlá víceúčelová budova. Ke stavebním pracím slouží tři jeřáby s přestavitelným výložníkem typu 710 HC-L 32/64 Litronic a jeden jeřáb typu 357 HC-L 12/24 Litronic. Při stavbě víceúčelové budovy budou využity tři jeřáby s přestavitelným výložníkem 357 HC-L 12/24 Litronic a tři jeřáby High-Top 280 EC-H 12 Litronic.

Deset věžových otočných jeřábů Liebherr u věže Lakhta v noci.

Deset věžových otočných jeřábů Liebherr u věže Lakhta v noci.

Deset věžových otočných jeřábů Liebherr u věže Lakhta v noci.

Věž Lakhta s výškou 462m, navržená britskou kanceláří architektů RMJM, bude v první řadě sloužit jako centrála energetického koncernu Gazprom. Kromě toho se v areálu o rozloze přibližně 330.000m² budou nacházet další kancelářské prostory, sportovní zařízení, technický park pro děti, planetárium, panoramatická restaurace, vyhlídková terasa a mnoho dalších. V současné době již stojí jádro budovy s prvními 35 podlažími.

Stavba věže s takto enormní výškou si nutně vyžaduje mimořádně výkonné velké jeřáby. Jeřáb 710 HC-L 32/64 Litronic má maximální nosnost 64t, a díky tomu je největším jeřábem s přestavitelným výložníkem společnosti Liebherr. Všechny tři jeřáby 710 HC-L jsou vybaveny inovativním zdvihovým ústrojím 2x110kW Dual-Drive-SD.shift a mechanismem sklápění výložníku 160kW, které umožňují rychlosti zdvihu až 176m/min. Všechny tři uvedené jeřáby šplhají po budově zvenku, zatímco jeřáb 357 HC-L 12/24 Litronic šplhá uvnitř. Tento jeřáb je vybaven zdvihovým ústrojím 110kW.

Deset věžových otočných jeřábů Liebherr při stavbě nejvyšší budovy v Evropě

Deset věžových otočných jeřábů Liebherr při stavbě nejvyšší budovy v Evropě

Deset věžových otočných jeřábů Liebherr při stavbě nejvyšší budovy v Evropě

Tři jeřáby s přestavitelným výložníkem 710 HC-L 32/64 Litronic byly nasazeny s vyložením 45m, 50m a 60m. Tím je zajištěno optimální pokrytí staveniště, a jeřáby tak umožňují stavbu těžkého ocelového skeletu. Věžové systémy typu 24 HC 1000 nebo 24 HC 1250 umožňují šplhání jeřábů po vnější stěně stavby do výšky přes 400 m, jeden z jeřábů s přestavitelným výložníkem nasadí vrchol věže ve výšce přibližně 440 m. Jeřáb 357 HC-L 12/24 Litronic je postaven na věžovém systému 500 HC. Tento jeřáb provádí pomocné práce pro ostatní jeřáby a je určen především pro betonáž jádra stavby.

Věž Lakhta bude mít po svém plánovaném dokončení v roce 2018 výšku 462m a 87 poschodí a stane se tak nejvyšší budovou v Evropě. Tím překoná například Věž Federace v Moskvě, na jejíž stavbě se Liebherr kdysi významnou měrou podílel. Kromě výkonu samotných jeřábů a dobré přípravy a podpory projektu zajišťované oddělením Tower Crane Solutions je to jedním z důvodů, proč se stavební firma Renaissance Construction a firma Sutek pronajímající jeřáby rozhodli pro jeřáby Liebherr.

Ve stavebním komplexu Lakhta Center má vzniknout víceúčelová budova, ve které bude mimo jiné planetárium, kino a divadlo. Také na této stavbě se podílí několik věžových otočných jeřábů Liebherr. Aby se jeřáby mohly volně otáčet i v omezených prostorových podmínkách, byly zkombinovány tři jeřáby s přestavitelným výložníkem 357 HC-L 12/24 Litronic se třemi jeřáby High Top 280 EC-H 12 Litronic. Zákazník požadoval, aby bylo možné jeřáb namontovat na budovu bez ukotvení. Proto oddělení Tower Crane Solutions vytvořilo projekt s kombinacemi věže, které umožňují volnou výšku háku až 95m.

zpět na předchozí stranu