Liebherr Groups forskellige produktgrupper er repræsenteret i Danmark gennem såvel egenaktivitet som eksterne forhandlere:

  • Eget datterselskab for Mobilkran divisionen, Liebherr Danmark ApS blev grundlagt i 2011 i Hedensted. Dette salgs- og serviceselskab varetager alle danske Liebherr-kunder for Mobilkraner og store Larvebåndskraner over 300 ton.
  • Salgs- og serviceaktivitet for entreprenørmaskiner, byggekraner, larvebåndskraner under 300 ton, bore-/rammemaskiner varetages af JMM Group A/S, der blev grundlagt i 1940 og har forhandlet Liebherr produkter siden 1966.
  • Andre erfarne salgs- og service partnere er i Danmark udpeget med hensyn til de følgende Liebherr produkter:

Betonteknologi

Jorn Glad A/S
Hogemosevaenget 13
8380 Trige

Køl og frys

Witt A/S
Goedstrup Soevej 9
7400 Herning

Entreprenørmaskiner, byggekraner, larvebåndskraner under 300 ton, bore-/rammemaskiner

JMM Group A/S
Marsallé 40
DK-8700 Horsens

jmm-group.com

Mobilkraner, Bæltekraner over 300 t

Liebherr Danmark ApS
Marsalle 38A
DK – 8700 Horsens

Havnekraner

Liebherr Danmark ApS
Marsalle 38A
DK – 8700 Horsens

På produktområderne værktøjsmaskiner, luftfart og transportsystemer varetages kundekontakten på det danske marked af de respektive produktionshovedkvarterer i henholdsvis Lindenberg, Kempten (begge i Tyskland) og Toulouse (Frankrig).

JMM Group A/S

JMM Group A/S - Johs. Møllers Maskiner A/S - repræsenterer i Danmark som forhandler følgende Liebherr produkter med salg, service og reservedele:

  • Entreprenør- og industrimaskiner
  • Larvebåndskraner indtil 300 t.
Afdeling i Horsens

Afdeling i Horsens

Salg

Tommy Bladt
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 73 54 77 14
tommy.bladt@jmm-group.com

Ole Klitgaard
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 24 45 11 53
ole.klitgaard@jmm-group.com

Claus Pedersen
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 40 31 71 53
claus.pedersen@jmm-group.com

Jan Eggert
Entreprenør- og industrimaskiner
Larvebåndskraner indtil 300 t.

+45 40 43 13 15
jan.eggert@jmm-group.com

Aftersales

Flemming Dahlmann
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 73 54 77 17
flemming.dahlmann@jmm-group.com

Martin Iversen

+45 22 72 84 11
martin.iversen@jmm-group.com

Kim Veng

+45 76 28 18 37
kim.veng@jmm-group.com

Henry Iversen

+45 73 54 77 47
henry.iversen@jmm-group.com

Bengt C. Birk

+45 20 13 71 53
bengt.birk@jmm-group.com

Adresse

Johs. Møllers Maskiner A/S

Marsallé 40

8700 Horsens

Danmark

  • Telefon+45 73 54 77 00
  • Fax+45 74 54 76 29
Afdeling i Rønnede

Afdeling i Rønnede

Salg

Leif Rudebeck Petersen
Entreprenør- og industrimaskiner
Larvebåndskraner indtil 300 t.

+45 56 29 24 04
leif.petersen@jmm-group.com

Michael Jørgensen
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 56 29 24 08
michael.joergensen@jmm-group.com

Aftersales

Freddie Hemmingsen
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 56 29 24 05
freddie.hemmingsen@jmm-group.com

Martin Kammersgaard

+45 56 29 24 03
martin.kammersgaard@jmm-group.com

Dennis Grundtvig

Entreprenør- og industrimaskiner
Larvebåndskraner indtil 300 t.

+45 56 29 24 09
dennis.grundtvig@jmm-group.com

Michael Jensen

+45 56 29 24 06
michael.jensen@jmm-group.com

Adresse

Johs. Møllers Maskiner A/S

Industrivej 9

4683 Rønnede

Danmark

  • Telefon+45 56 71 16 11
  • Fax+45 56 71 11 60
Hovedafdeling i Vojens

Hovedafdeling i Vojens

Jan K. Møller

+45 73 54 77 30
jank.moller@jmm-group.com

Hans Holm
Larvebåndskraner indtil 300 t.
Entreprenør- og industrimaskiner

+45 73 54 77 00

Adresse

Johs. Møllers Maskiner A/S

Administration

Tøndervej 7, Over Jerstal

6500 Vojens

Danmark

  • Telefon+45 73 54 77 00
  • Fax+45 74 54 76 29