Haberler | 09.09.2020 TCDD İzmir Alsancak Limanı’nın yeni yıldızı: Liebherr LH 110M HR

Konumu ve köklü tarihi ile Türkiye’nin en önemli liman işletmelerinden biri olarak kabul edilen TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Müdürlüğü’nün tercihi Liebherr’den yana oldu. Limanın sahip olduğu vizyon ve kriterler doğrultusunda ekipman yatırımlarında “ince eleyip sık dokuyan” liman işletmesi, Liebherr LH 110M HR yatırımından oldukça memnun.

Liebherr LH 110M HR TCDD İzmir Alsancak limanında

Tek görüntü, web (408 KB)

Liebherr LH 110M HR kabin içi

Tek görüntü, web (362 KB)

Bir liman kenti olan İzmir, özellikle 17. Yüzyılın başından itibaren 19. yüzyıla kadar birçok Avrupalı sanayici ve yatırımcının tercihi olmuştur. Geçmişi çok eskilere dayanan TCDD İzmir Alsancak Limanı ise verdiği hizmet bakımından şehrin en uğrak limanı olarak biliniyor. Limanın 12 ay boyunca hizmet verdiğinin altını çizerek sözlerine başlayan TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Müdürü Serdar Görür, limanın konteyner ve konteynerize yükler başta olmak üzere; general kargo ve sıvı dökmeler dahil dökme yüklere ve tekerlekli yük trafiğine cevap verdiğini ifade ediyor. Stratejik bir öneme ve yüksek trafiğe sahip TCDD İzmir Limanı’nda ekipman yatırımlarında titiz davrandıklarını kaydeden Görür, bu konuda kritik iki ana konuyu dikkate aldıklarını ifade ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor; “İlki mevcut ekipmanın modernizasyonudur. Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin gerisinde kalan liman ekipmanlarının modernleştirilmesi limanın verimli çalışması kadar işletme maliyetlerini de düşüreceği malumdur. İkincisi ise artan talebi karşılamaya yönelik gerçekleştirilmesi gereken kapasite artırımına dönük ekipman yatırımıdır.”

Kısa bir süre önce TCDD Alsancak Limanı’nda göreve başlayan LH 110M HR Port’un tüm satın alma kriterlerini karşıladığını söyleyen Serdar Görür, Liebherr’in tercih edilmesine etken olan birçok önemli maddeyi sıralıyor. Görür; “Makinenin operasyonel fonksiyonları (kaldırma kapasitesi, yapısı, çalışma hızı), yedek parça ağı, üretim teknolojisi, makineyi oluşturan imalatında kullanılan komponentlerin kaliteli ve temin edilebilir olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı ile Liebherr markasının ağırlığı bu yatırımın gerçekleşmesinde önayak oldu” diyor.

TCDD Alsancak Limanı’nın sahip olduğu vizyonunun, en iyi seçimin yapılmasında faktör olduğunu dile getiren Görür, sözlerine şöyle devam ediyor; “Liebherr, sektörde ilk akla gelen markalardan olup, kalitesi ile bunu hak etmektedir. Liebherr markasını temsil eden, satış öncesi ve sonrasında yardımcı olan tüm ekibin yanı sıra özellikle tüm bilgiyi paylaştığımız ve limanımıza samimi desteklerini kesintisiz sürdüren Sayın Renan Barutcu ile Eğitim Uzmanı Sayın Kaya Öztürk’e ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Başta İzmir olmak üzere ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan ve kapasitesini her geçen yıl arttıran TCDD İzmir Alsancak Liman İşletmesi, 2020 yılında yeni bir yatırımı daha hayata geçirmiş oldu. Daha fazla yük taşıyabilmesi için optimize edilmiş olan LH 110M HR Port, maksimumda 32,9 ton kaldırma kapasitesine sahip. Yüksek verimlilikle çalışması için tasarlanmış olan LH 110M HR, operatörler için de geniş görüş açısı ve üstün konfor sunuyor.

İlk Liebherr LH 110M HR görevine başladı

İlk olarak 2018 yılında görüşmelere başlanan ve genel kargo yükler için gemi elleçleme ekipmanı ihtiyaç duyduğu tespit edilen TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Müdürlüğü ile kapasite ve performans verileri hakkında koşullar belirlendi. Şartname detayları oluşturularak Devlet Malzeme Ofisi (DMO) aracılığı ile 2019 yılında ihale süreci başladı. “İhaleye giren firmalar arasında gerek satış öncesi gerekse ihale sürecindeki profesyonel yönetim ve yaklaşımı ile tercih sebebi olan firmamız ihaleyi kazanmıştır” diyen Liman Ekipmanları Satış Uzmanı Renan Barutcu, 300 takvim günü içerisinde de makinenin teslim edildiğini söyledi. Makine kurulduktan sonra kullanım eğitimi verildi ve işletmeye alındı. Barutçu, “Verimlilik ve performans değerlerinde özgün teknolojisi ile fark yaratan Liebherr LH 110M HR port makinemiz, hizmete alınması ile liman performansı üzerinde çok iyi gelişmeler sağlamıştır” diyor ve ekliyor, “Takip edilen yıllar için yeni projeler üstünde çalışmalar devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın tek faal limanı olan Alsancak Limanı ile iş ortaklığımızın artarak devam edeceğine inancımız tamdır.”

Makinenin Türkiye’ye gelmesinden sonra DMO muayenesi gerçekleştirildi. Muayene sonrasında limanda çalışır hale gelmesine kadar geçen süreç boyunca Liebherr satış sonrası ekibi ile TCDD İzmir Alsancak İşletme Müdürlüğü’nün yanında olduklarını belirten Liebherr Servis Süpervizörü Caner Altay ise; “Bütün süreç boyunca oldukça profesyonel bir çalışma yürüten tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Müşterimizin bu konudaki memnuniyeti, Liebherr markasının kalitesi ile örtüşen bir servis anlayışı ile hareket ettiğimizin göstergesidir” dedi.