Haberler | 16.09.2020 Liebherr LB serisi ve MAT 120’ler ile TCDD’nin Ankara - İzmir YHT dev projesi başarıyla devam ediyor

Ankara - İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi ihalesini kazanan Bayburt Grup, zemin iyileştirme çalışmalarında Liebherr LB serisinin gücüne güveniyor.

Bayburt Grup, Liebherr LB 36-410 MAT 120 ile YHT projesinde

Tek görüntü, web (458 KB)

Liebherr servis teknisyenleri 7/24 hizmet veriyor

Tek görüntü, web (358 KB)

Ankara- İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi, Ankara ve İzmir şehirleri arasında inşa ediliyor. Toplamda 624 km uzunluğundaki demiryolu, Ankara’nın Polatlı ilçesinden başlayıp İzmir’in Konak ilçesinde son buluyor. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalizasyonlu olacak olan hatta TCDD tarafından saatte 250 km hızla giden yüksek hızlı tren seferleri düzenlenecek. Seyahat süresini kısaltacak ve konforlu bir hale getirecek olan projenin, 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. Projenin birçok farklı noktasında çalışmalar sürerken İzmir yakınlarında yoğun olarak soilmixing çalışmaları yapılıyor. Projenin ana yükleniciliğini üstlenen Bayburt Grup, soilmixing uygulamalarını gerçekleştiriyor.

Projede soilmixing uygulamasını yapan Bayburt Grup, ayrıca viyadük, köprü, tünel, kazı ve dolgu çalışmaları da gerçekleştiriyor. Bayburt Grup Yönetim Kurulu Üyesi Murat Şentürk, “Sorumlu olduğumuz proje kapsamının yaklaşık yüzde 40’ını tamamlamış durumdayız. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” diyor. Murat Şentürk, Liebherr’i tercih etmelerinin en temel sebebinin Liebherr’in öncü bir firma olmasının yanında satış sonrası hizmetlerdeki kalitesi ve yüksek yedek parça bulunurluğundan kaynaklandığını belirtiyor. Soilmixing uygulamasının başarılı olabilmesi için ataşmanın da önemine vurgu yapan Şentürk, “Liebherr’in soilmixing uygulaması için özel olarak üretmiş olduğu MAT 120 ataşmanlar proje kapsamında kullanılıyor. Performansından ve sonuçlarından fazlasıyla memnunuz” diyor.

MAT 120 zorlu şartlarda sınanıyor

Temeltek Mühendislik, proje kapsamında soilmixing uygulamasında MAT 120’yi kullanan alt yüklenici firmalardan biri. Firmanın Direktörü Aşkın Karahanoğlu, “Soilmixing kolonu imalatı için gerekli tur sayısı (dev/dak), soğutma, tork ve benzeri teknik gereklilikler göz önüne alınarak üretilen MAT 120, 2017 yılından bu yana firmamızın bünyesinde kullanılıyor” diyor. Ataşmanı en zorlu şartlarda sınadıklarını belirten Karahanoğlu, “MAT 120’nin üretimine önayak olmuştuk ve üretim sürecini de yakından takip ettik. MAT 120’yi ilk kullanan da biz olduk ve bu rotary ile bugüne kadar birçok projeye imza attık. Liebherr Türkiye’nin sağlamış olduğu teknik destek ve imalat monitoring sistemi ile sahada imalatlarda hiçbir sorun yaşamadık ve yaşayacağımızı da düşünmüyoruz” diyor.

Liebherr’in güçlü satış sonrası hizmetleri ile proje güvende

Ankara- İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nin İzmir – Salihli kesiminde yoğunlaşan zemin iyileştirme çalışmalarında Liebherr’in birçok LB serisi iş makineleri çalışıyor. Makinelerin zorlu şantiye koşullarında tam performanslı çalışmaları ve aralıksız hizmet verebilmeleri için Liebherr Türkiye olarak tam destek veriyoruz.