Haberler | 15.06.2016 Liebherr Grubu: 2015 Faaliyet Yılı Cirosu 9.237 Milyon €’ya Ulaştı

Liebherr’in 2015 yılındaki toplam cirosu, önceki yıla göre 414 milyon € veya %4,7’lik bir artışla 9.237 milyon €'ya ulaştı. Bu, Grubun şimdiye kadar rapor ettiği en yüksek rakamdır.

Çalışma halindeki Liebherr vinçleri - Paris (Fransa)

Tek görüntü, web (553 KB)

2015’te Liebherr Grubu

Geçtiğimiz sene, dünya çapındaki ekonomik büyümenin ivmesi biraz düştü: 2014’teki %3,4’lük büyüme geçtiğimiz sene %3,1'e geriledi. Gelişmiş ülkeler ortalama %1,9’luk bir büyüme gerçekleştirip önceki yıla göre biraz daha olumlu bir tablo çizdilerse de, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme tekrar gerileyip %4,0 dolaylarına düştü. Çin’deki ekonomik yavaşlama diğer ülkelerdeki büyümeyi de olumsuz yönde etkiledi. Hatta, Brezilya ve Rusya ekonomik gerileme yaşadı.

Cirodaki Gelişmeler ‒ Bölgelere Göre

Ticari performans çeşitli satış bölgelerine göre farklılık gösterdi. Liebherr için en önemli pazar olan Batı Avrupa’da ciro artışı kaydedildi. Bu artışa katkı sağlayan en önemli faktörler, Almanya, Büyük Britanya ve Hollanda’daki olumlu gelişmelerdir. Grubun üçüncü en büyük pazarı konumundaki Fransa’da ise satış gelirleri azaldı. Amerika ve Uzak Doğu / Avustralya bölgelerinde gerçekleştirilen ciro yükseldi. Yakın ve Orta Doğu’daki performans da Liebherr için tatmin ediciydi. Doğu Avrupa ve bazı Afrika pazarlarında ise düşüş yaşandı.

Cirodaki Gelişmeler ‒ Ürün Gruplarına Göre

Liebherr, inşaat makineleri ve madencilikte olduğu kadar deniz vinçleri, havacılık ve taşımacılık, makine ekipmanları ve otomasyon sistemleri, ev aletleri, komponentler ve otelleri kapsayan alanda da büyüme kaydetti. Hafriyat makineleri, madencilik, mobil vinçler, kule vinçler ve beton teknolojileri bölümlerini de içeren inşaat makineleri ve madencilik ekipmanları için kaydedilen ciro, 330 milyon € veya % 6,2’lik bir artışla 5.624 milyon € olarak gerçekleşti. İnşaat makineleri ve madencilik alanının dışında kalan bölümlerin satış gelirleri ise 84 milyon € veya % 2,4’lük bir artışla 3.613 milyon €’ya ulaştı.

Faaliyet Yılı Sonuçları

Liebherr Grubu 2015’te 294 milyon € kâr etti. Bu, 2014’e göre 22 milyon € daha düşük bir rakamdır. Faaliyet kârı geçen yıla göre biraz daha yüksekti. Finansal sonuç, özellikle döviz kurundaki olumsuz etkilerden dolayı daha düşüktü.

Liebherr Personeli

Personel sayısı 2015’te biraz yükseldi. Yıl sonunda Liebherr’in 41.545 çalışanı bulumaktaydı. Bu, 2014 yılının sonuna göre 706 kişilik veya %1,7’lik bir artış demektir.

Yatırımlar

Liebherr Grubu, üretim tesisleriyle uluslararası satış ve servis ağına yatırım yapmaya her zaman önem vermiştir. Geçtiğimiz yıl bu yatırımlar, daha önceki yıllardaki gibi yüksek seviyede seyrederek toplam 751 milyon €’yu buldu. Bu rakama karşılık amortisman rakamı 448 milyon € idi.

2016 Faaliyet Yılı

Bu yılki küresel ekonomik büyümenin, gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda geçtiğimiz sene ile benzer bir oranda gerçekleşmesi beklenmektedir.

Liebherr Grubu, 2016 cirosunun geçtiğimiz yılın seviyelerinde olmasını beklemektedir. Grup, uluslararası üretim tesisleriyle satış ve servis ağına önemli yatırımlar yapmaya devam edecektir. Bu kapsamda Grup şirketlerinde istihdam sayısında yine ufak bir artış olacaktır.

önceki sayfaya dön