Basın bildirileri | 04.04.2019 Liebherr: Şirketler Grubu yıllık satışlardan ilk kez on milyar € üzeri kazanç elde ediyor

Bulle (İsviçre), 4. Nisan 2019 – Liebherr Şirketler Grubu 2018 yılında elde ettiği 10 milyar 551 milyon € değerindeki ciro ile tarihinde ilk kez on milyar €'yu aştı. Şirket önceki yıla oranla 739 milyon € ile % 7,5'lik bir artış sağladı.

Seri olarak basılmış 3D uçak bileşenleri: Havacılık ve trafik mühendisliği alanı Airbus A350 XWB burun iniş takımına yönelik bir tutucu ile 3D baskı üretimiyle ilk seri üretim parçasının teslimatını sağladı.

Tek görüntü, web (106 KB)

Liebherr-Werk Ehingen GmbH'nin müşteri günleri geleneği: Olağanüstü kurulumlarla mobil ve paletli vinçler. 2018 yılında iki paletli vinç LR 1750/2, kırk ton ağırlığındaki arazi vinci LRT 1100-2.1 için bir ağı tuttu.

Tek görüntü, web (145 KB)

Geleceğe yönelik gıda yönetimi: Liebherr'in entegre buzdolabı Monolith, BioFresh teknolojisi sayesinde ürünlerin daha uzun süre taze kalmasını sağlıyor. 2018'de ABD'de piyasaya sürüldü, Avrupa için ise piyasaya çıkış tarihi 2019 olarak planlanıyor.

Tek görüntü, web (100 KB)

Mobil liman vinci programında büyüme: Yeni LPS 420 E tamamen elektrikle çalışan bir liman vincidir ve lokal olarak tamamen emisyonsuz çalışmaktadır. Çok amaçlı bir alet olarak 124 tona kadar ağırlığa sahip her türlü yükün taşınması için tasarlanmıştır.

Tek görüntü, web (57 KB)

Ekonomik büyümedeki hafif gerilemeye rağmen, 2018 yılı Liebherr Şirketler Grubu için bir rekor yılı oldu. Hem inşaat makineleri ve madencilik hem de diğer ürün alanlarında genel bağlamda yüksek cirolar elde edildi. İnşaat makineleri ve madencilik cihazlarında ciro % 10,8 ile 6 milyon 833 bin € arttı. Burada toprak taşıma, araç vinçleri ve madencilik alanları da yerini aldı. Denizcilik vinçleri, havacılık ve trafik mühendisliği, takım tezgahları ve otomasyon sistemleri, ev aletlerinin yanı sıra bileşenler ve otellerin de dahil olduğu diğer ürün gruplarında ciro toplamda yaklaşık % 2,0 artışla 3 milyon 718 bin €'ya ulaştı.

2018 yılındaki rekor cironun nedeni çeşitli satış bölgelerindeki memnun edici ekonomik gelişmeler ve talepler olarak gösterilebilir. Liebherr için en önemli bölge olma özelliği taşıyan Avrupa Birliğinde ise ciro yeniden arttı. Bu durumun nedeni olarak, diğer unsurların yanı sıra Liebherr için en büyük pazar olan Almanya'daki yenilenen büyüme ve Fransa ve İngiltere'deki olumlu gelişmeler neden gösterilebilir. AB üyesi olmayan ülkelerde ise birim satışlarda özellikle Rusya'daki döviz kuru gelişmesi nedeniyle önceki yıla € bazında göre düşüş yaşandı. Kuzey Amerika, Orta ve Güney Amerika'nın yanı sıra Asya ve Okyanusya pazarlarında ise oldukça olumlu gelişmeler meydana geldi. Bu gelişimin öncüleri arasında ise ABD, Avustralya ve Çin pazarları yer aldı.

Liebherr Şirketler Grubu 2018 yılında önceki yıla göre bir miktar daha yüksek olan 321 milyon € yıllık getiri elde etti. İşletmenin faaliyet kârı önceki yılla karşılaştırıldığında durumunu korudu. Ekonomik gelir ise öncelikle olumsuz döviz kuru etkileri nedeniyle düşüş gösterdi.

2018 mali yılında çalışan sayısı hatırı sayılır ölçüde arttı. Yılın sonunda Liebherr Şirketler Grubu önceki yıla göre 2.300 kişi daha fazla olan 46.169 çalışanla dünya çapında faaliyet gösterdi.

Araştırma ve Geliştirme için yarım milyar €

Şirketler Grubu, bir yüksek teknoloji şirketi olarak Liebherr ile ilgili sektörlerde teknolojik ilerlemenin şekillenmesine büyük ölçüde yardımcı olma amacı gütmektedir. Bu amaçla yola çıkarak Liebherr, geçtiğimiz yılda araştırma ve geliştirme için 586 milyon € yatırım yaptı. Bu yatırımın büyük bir bölümü yeni ürünlerin geliştirilmesi için harcandı. Üniversiteler, yüksek okullar ve araştırma enstitüleriyle çok sayıda araştırma projesi başlatıldı ve sürdürüldü. Bu araştırma projelerinin ağırlık noktası ise geleceğin inşaat alanı olarak belirlendi. Böylece Liebherr RWTH Aachen ile Center Construction Robotics çerçevesinde bir geliştirme ortaklığına adım attı ve VDMA'nın başlattığı ortak proje olan "Bauen 4.0" (İnşaat 4.0)'da yer aldı.

Geniş bir yelpazeye sahip ürün ve hizmetlerle ilgili başlıca konular arasında yıllardır enerji verimliliğinin artışı, hafif inşaat ve ürün otomasyonu ile ürün ağı yer alıyor. Havacılıkta ilave üretim süreçlerinin araştırılması da önemli bir projedir. İlk seri üretim parçasının 3D baskı üretiminden gerçekleştirilen teslimatı ise geçtiğimiz yıl bu projenin dönüm noktası oldu. Şirketler Grubu; şarj istasyonları için şarj kablosu soğutma ünitelerinin geliştirilmesi ve yakıt hücresi sistemiyle işletilen araçlar için elektrikli bir turbo kompresöre ilişkin araştırmalarla elektrikli ulaşımı da destekliyor.

Üretim, satış ve hizmet için güçlü yatırımlar

Üretim yerlerine ve dünya çapındaki satış ve hizmet ağına 829 milyon € yatırım yapıldı. Şirketler Grubu yatırım faaliyetlerini önceki yıla göre 51 milyon € arttırdı. Amortismanlar 513 milyon € değerine ulaştı. Böylece Kirchdorf an der Iller-Almanya'da yeni bir geliştirme ve gösterim merkezi işletmeye açıldı. İşletmeye açılan bu merkezde yeni inşaat ve malzeme yükleme-boşaltma makineleri geliştirilecek, test edilecek ve kontrol edilecektir. Ayrıca yeni bir lojistik merkezinin inşaatına da başlandı. Şirketler Grubu bunun yanı sıra beton pompaları için yeni üretim yeri olarak Bad Schussenried - Almanya'ya yatırım yaptı. Bulle (İsviçre) ve Colmar (Fransa)'da büyük motorlar için yeni üretim hatları düzenlendi. Toulouse (Fransa)'da ise çalışanlar ve müşteriler için yeni bir havacılık eğitim merkezi planlanıyor.

Liebherr, Rostock Limanında en güçlü, karaya bağlı ağır yük vinçlerinden birinin kurulumuna başladı. Liman vinci TCC 78000 sadece daha büyük Liebherr vinçlerinin yüklenmesi için kullanılmayacak, Rostock limanındaki harici ağır yükleme-boşaltma işleri için de kullanılabilecek.

Liebherr Avrupa'da diğer yerlerin yanı sıra Newport News (ABD)'nin geliştirilmesi için de yatırım yaptı. Vinçler, inşaat makineleri ve beton mühendisliği alanındaki gelişmelerin, Şirketler Grubunun ABD pazarındaki uzun vadeli büyüme stratejisini desteklemesi planlanıyor.

Şirketler Grubu 2019 yılında artan bir büyüme bekliyor

Güncel tahminlere göre küresel ekonomik büyüme yıl içerisinde azalmaya devam edecek. Ancak tehlikeli bir ekonomik gerilemenin belirtileri görülmüyor. Bu da 2019 yılının da tamamında çoğu bölge ve sektörde talebin olumlu bir şekilde gelişme gösterebileceği anlamına geliyor. Liebherr Şirketler Grubu bundan yola çıkarak 2019 yılındaki cirosunda sürekli bir artış hesaplıyor. Henüz yılın başında bile çok dolu olan sipariş defterlerini de bu hesaba katıyor.

4 Nisan 2019 Perşembe günü Liebherr Şirketler Grubu güncel faaliyet raporunu yayınlayacak. Bu raporda ayrıntılı rakamların yanı sıra bir önceki mali yıla genel bakış sağlayan kapsamlı bir dergi kısmı da bulunacak. Kendileriyle yapılan bir röportajda ikinci nesil aile şirketi ortakları olan Dr. h.c. Dipl.-Kfm. Isolde Liebherr ve Dr. h.c. Dipl.-Ing. (ETH) Willi Liebherr 2018 yılı sonuçlarına dair şahsi değerlendirmelerini belirtecek. Liebherr Şirketler Grubu faaliyet raporunu şu adreste bulabilirsiniz: www.liebherr.com/annual-report

İndirmek için

Basın açıklaması ve indirilecek resimleri burda bulabilirsiniz.

Presseinformation Deutsch PDF (344 KB)
Press Information English PDF (341 KB)
Information Presse Français PDF (346 KB)
Información de Prensa Español PDF (344 KB)
Informazione Stampa Italiano PDF (340 KB)
Nota à Imprensa Português PDF (344 KB)
Информация з за пресата PDF (367 KB)
Basın Açıklaması PDF (228 KB)

İletişim

Kristian Küppers

Şirketler Grubu Sözcüsü


Liebherr-International Deutschland GmbH

Hans-Liebherr-Straße 45

88400 Biberach an der Riß