Basın bildirileri | 26.04.2017 Liebherr Şirketler Grubu 2016 mali yılında 9.009 milyon € ciroya ulaştı

Liebherr Şirketler Grubu 2016 yılında zorlu bir piyasa ortamında 9.009 milyon € tutarında bir toplam ciro ile kendi tarihindeki en yüksek üçüncü ciro rakamını elde etti. Rekor yılı olan 2015'e kıyasla bu rakam 228 milyon € tutarında veya %2,5 oranında bir düşüşe işaret ediyor.

Uçak bileşenlerini üretmek için yeni yollar: Liebherr seçilmiş uçak yapı bileşenlerinin imalatını 3D yazdırma yöntemiyle gerçekleştiriyor. Bunlar geleneksel olarak imal edilen bileşenlerden daha hafif oluyor ve daha az imalat alanı gerektiriyor.

Tek görüntü, web (190 KB)

Sizinle birlikte düşünen bir buzdolabı: Liebherr ev aletleri ürün alt grubunda buzdolabının doluluk durumu hakkında bilgi veren, size özel alışveriş listeleri oluşturan ve gıdalar ve beslenme konusunda çok sayıda ipucu veren ve kendi kendine öğrenen yeni bir alet geliştirdi.

Tek görüntü, web (307 KB)

Bölgelere göre ciro gelişimi

Her bir ciro bölgesinden sağlanan ciro gerçekten de çok farklı oldu. Liebherr için en önemli ciro bölgesi olan Batı Avrupa'da ciroyu arttırma çabası başarılı oldu. Hem en büyük pazar olan Almanya'da artışın devamının sağlanması hem de önemli pazarlar olan Fransa ve Hollanda'daki pozitif gelişmeler bunda etkili oldu. Geçtiğimiz mali yıl İtalya'da da sevindirici başarılarla geçti. Bölgenin en önemli pazarlarından olan Büyük Britanya'da ciroda ufak bir azalma oldu.

Doğu Avrupa'da da, özellikle de Rusya ve Polonya'da, satış gelirleri pozitif gelişme gösterdi. Yakın ve Orta Doğu'da ciro geçen yıl ile benzer düzeyde gerçekleşti. Ancak Amerika'da orta düzeyde bir gerileme tespit edildi. Afrika ve Uzakdoğu / Avustralya pazarlarında da cirolar geçen yılki değerlerin altında kaldı.

Ürün gruplarına göre ciro gelişimi

Liebherr, rekor kırdığı 2015 yılına kıyasla hem inşaat makinelerinde ve madencilikte, hem de diğer ürün gruplarında ufak ciro düşüşleri yaşadı. İnşaat makineleri ve madencilik cihazları arasında toprak taşıma, madencilik, araç vinçleri, döner kule vinçler ve beton tekniği alt grupları bulunuyor. Bu grupta satış gelirleri 224 milyon € tutarında veya %4,0 oranında düşerek toplam 5.400 milyon € düzeyinde gerçekleşti. Diğer ürün gruplarında, yani denizcilik vinçleri, havacılık & uzay ve trafik mühendisliği, takım tezgahları ve otomasyon sistemleri, ev aletleri ve bileşenler ve otel alt gruplarda ciro 3.609 milyon € ile geçen yılki düzeyde kaldı.

Yıl sonu kârı

Liebherr Şirketler Grubu 2016 yılı sonunda 298 milyon € kâr elde etti ve böylece 2015'teki kâr miktarını korudu. Pozitif döviz kuru etkileri gibi etkenler sayesinde finansal kâr bariz biçimde arttı. Ancak işletme kârı hissedilir biçimde azaldı.

Çalışan

Çalışan sayısı 2016 yılında yeniden arttı. Yıl sonunda Liebherr çalışanlarının sayısı 42.308'e ulaştı. Geçen yıla kıyasla bu 763 kişi veya %1,8 artışa denk geliyor.

Yatırımlar

Şirketler Grubu için üretim tesislerine ve tüm dünyaya yayılmış satış ve servis ağına yatırım yapmak geleneksel olarak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle geçen yıl yatırım kotası çok yüksek bir seviyede tutuldu. Şirketler Grubu toplam 751 milyon € yatırım yaptı. Amortismanlar yaklaşık 466 milyon € düzeyine ulaştı (önceki yıl 448 milyon €).

2017 yılı

2016'ya kıyasla bu yıl dünya ekonomisinin biraz daha pozitif yönde gelişeceği beklenmektedir. Hem endüstriyel hem yeni sanayileşen hem de gelişmekte olan ülkelerde büyüme grafiğinde ufak bir artış beklenmektedir.

Şirketler Grubu bu yıl ciroda artış beklemektedir. Hem inşaat makineleri ve madencilik hem de diğer ürün gruplarında Liebherr cironun artacağını hesaplamaktadır. Şirketler Grubu ayrıca uluslararası imalat tesislerine ve satış ve servis ağına yüksek düzeyde yatırım yapmaya devam edecektir. Liebherr şirketlerindeki çalışan sayısı bu yıl da artacaktır.

26 Nisan 2017 Çarşamba günü Liebherr Şirketler Grubu 2016 yılı faaliyet raporunu açıklayacaktır. Bu raporda ayrıntılı rakamların yanı sıra bir önceki mali yıla genel bakış sağlayan kapsamlı bir dergi kısmı da mevcut olacaktır. Kendileriyle yapılan bir röportajda ikinci nesil aile şirketi ortakları olan Dr. h.c. Dipl.-Kfm. Isolde Liebherr ve Dr. h.c. Dipl.-Ing. (ETH) Willi Liebherr 2016 yılı sonuçlarına dair şahsi değerlendirmelerini belirtecektir. Liebherr Şirketler Grubu faaliyet raporunu şu adreste bulabilirsiniz: www.liebherr.com/annual-report.

İndirmek için

Basın açıklaması ve indirilecek resimleri burda bulabilirsiniz.

Basın Açıklaması PDF (400 KB)

İletişim

Kristian Küppers

Şirketler Grubu Sözcüsü


Liebherr-International Deutschland GmbH

Hans-Liebherr-Straße 45

88400 Biberach an der Riß