Haberler | 16.07.2020 Kazakistan’a “hemen teslim”

Enka ile işbirliğimizde, bizim için önemli olan kısa sürede ve zorlu hava koşullarında aynı zamanda noel tatili olmasına rağmen makinamızı teslim ederek, gerekli eğitimleri tamamlayıp üst seviyede müşteri memnuniyetini sağlamaktı.

14,5t azami denge ağırlığı ile şantiye şartlarında yürüyebiliyor. "Variobase özelliği mevcut".

Tek görüntü, web (280 KB)

Vincin Liebherr Ehingen fabrikamızdan çıkıp Kulsary’e varması ve Enka’ya tren istasyonunda teslim edilerek sonrasında Enka’nın Atyrau şantiyesine sevki 21 gün gibi çok kısa bir sürede kara-deniz-tren yoluyla gerçekleştirildi.

Tek görüntü, web (330 KB)

Ekim ayı başında Enka’dan “hemen teslim” şartıyla 70 ton kapasiteli ikinci el LTM 1070-4.2 mobil vinç siparişimizi aldığımızda çok mutlu olmuştuk. Enka ile 1975 yılından beri işbirliği içindeyiz ve farklı ülkelerde çeşitli şantiyelerde 20’ye yakın Liebherr mobil vinçleri bulunuyor. Liebherr Mobil Vinçleri Türkiye satış müdürü Ceyhun Hazneci: ”2016 model ikinci el LTM 1070-4.2 mobil vinç siparişini alır almaz Enka’nın “hemen teslim” şartını yerine getirebilmek için Ehingen, Almanya fabrikamız vincin bakımlarına hızlı bir şekilde başladı. Kazakistan’a ithalat şartlarının sağlanması için gerekli modifikasyonların yapılması ve sonrasında zorlu bir rotadan Kazakistan’daki şantiyeye teslimatının yapılması gerekiyordu.” Aralık başında vinç sevke hazır hale gelmişti. Avrupa’nın Noel tatili ve ardından yılbaşı tatili dolayısı ile vincin nakliyesi ve evrak hazırlığının çok hızlı ve çabuk olması gerekiyordu. Bir de Almanya - Kazakistan arasında 6 saatlik fark nedeni ile bu süreç iyice kritik olmuştu.

İthalat işlemlerini fabrikamızla ve Enka ile paralel bir hızlı şekilde yürüterek başarıyla sonlandırdık. Vincimiz Liebherr Ehingen Fabrikamızdan 11 Aralık’ta Kiel Limanı’na doğru yola çıkarılmıştı, burada vagonlara yüklenerek gemiye bindirildi ve 15 Aralık tarihinde gemi Klaipeda/Litvanya Limanı’na doğru yola çıkarıldı. Liman’a vardıktan sonra vagonlara yüklü olan vinç trene bağlanarak son durağı olan Kulsary/Kazakistan tren istasyonuna doğru yönelerek 29 Aralık tarihinde Kazakistan’a vardı. Vincin Liebherr Ehingen fabrikamızdan çıkıp Kulsary’e varması ve Enka’ya tren istasyonunda teslim edilerek sonrasında Enka’nın Atyrau şantiyesine sevki 21 gün gibi çok kısa bir sürede kara-deniz-tren yoluyla gerçekleştirildi. Atyrau da vinç, bölgeyi çok iyi bilen Liebherr servis teknisyeni Nermi Yurdanur’un tecrübeli ellerine teslim edildi. “Buraya daha önce de çokça gelmiştim. En büyük zorluk bu mevsimde iklim şartları. Bölge çok rüzgârlı, gündüzleri

+2/-3 ºC, geceleri -16 ºC, soğuk ve sürekli kar yağışlı bir havada çalışmalarımızı sürdürebileceğimiz şekilde planlama yaptık. Üç gün olarak planlanan eğitimi, hava şartlarına uygun olarak önce kapalı sonra açık alanda toplam 15 kişilik bir ekibe yönelik tamamladım. Daha sonra Enka’nın bölgedeki farklı lokasyonlarda bulunan makinelerine bakım yaparak bu süreci başarıyla bitirmiş oldum”.

Bizim için önemli olan kısa sürede ve zorlu hava koşullarında, Noel ve yılbaşı tatillerine denk gelen bu teslimatı müşterimizin beklentisini karşılayacak şekilde vaktinde teslim ederek, gerekli eğitimleri de vererek %100 müşteri memnuniyetini sağlamaktı. Sanırım bunu başardık, ne dersiniz?

Makinanın Kazakistan’a zorlu şartlardaki kısa süredeki kritik teslimatını bir de Enka yetkilisi Tuğrul Kapubağlı ile söyleştik.

Liebherr ile çalışmalarınız nasıl ve ne zaman başladı?

Enka’nın, Liebherr markasından ilk kullandığı makine 1975 yılında satın alınan Liebherr üst yapılı beton mikseridir ve bunu takip eden yıllarda RMA375/560 model beton karıştırıcı, kule ve mobil vinçler, toprak işleri makinalarıdır.

Dünya çapında seçkin bir inşaat firması olarak bize birkaç cümlede kendinizden bahseder misiniz?

ENKA 1957 yılından beri Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde endüstriyel yapılar, enerji santralleri, altyapı ve yol işleri, alış-veriş merkezleri, bina ve konut inşaatları alanında 2000’den fazla projeyi tamamlamıştır.

Liebherr ile çalışmalarınızda size sağladığı kolaylıklar ve faydaların neler olduğundan bahseder misiniz?

Liebherr firması ile yapmış olduğumuz çalışmalar; Liebherr’in teknik desteği ve makine türlerindeki çeşitliliği sayesinde Enka’nın makine ekipman alımlarında daha hızlı ve proje taleplerine uygun makine ve ekipman seçmemizi sağlamıştır.

Liebherr makinalarını diğer markalardan ayıran en önemli özellikler ve avantajlar nelerdir?

Liebherr makinelerinin en önemli avantajları, kaliteli ve hızlı teslimat süreleri, satış sonrası hizmetlerinin tüm dünyada yaygın olması, arızalı ekipman süresinin bu sayede minimize edilerek projelerdeki makine ve ekipman verimliliğini en üst seviyelere çıkarmamıza fayda sağlamaktadır.

Liebherr'in satış sonrası eğitim, bakım, onarım ve servis desteği konusundaki memnuniyetinizden bize kısaca bahseder misiniz?

Liebherr’in satış sonrası eğitim, bakım - onarım ve servis desteği dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan projelerimiz için çok önem arz etmektedir. Genelde çalışılan ülkenin servis ağını kullanmaya gayret ediyoruz ama Türkiye Liebherr firmasının desteğini tüm projelerimizde görmekten memnuniyet duymaktayız. Liebherr Türkiye’nin sayesinde hem operatörlerimizin hem de atölye personellerimizin Liebherr makinelerinde bilgisi ve deneyimini arttırıyoruz bu da bizim verimliliğimizin ve makine faydalı ömrünün artmasına buna mukabil ikinci el makine değerinin yükselmesine fayda sağlıyor.

Satış sonrası hizmetler konusunda Liebherr'in sunduğu avantajların size sağladığı katkıdan memnun musunuz?

Liebherr’in satış sonrası hizmetlerinden memnunuz.

Kazakistan’da bulunan projeniz için aldığınız makinanın kısa sürede sevk edilip montaj yapılmasının hikâyesini bir de sizden öğrenebilir miyiz?

Kazakistan projesi için, projenin olduğu bölgenin iklim şartlarına uygun, en üst düzey güvenlik donanımlarına sahip ve istenilen opsiyonel özelliklerde barındıran mobil vinci satın aldık ve 21 gün gibi bir sürede Almanya fabrikadan Kazakistan’daki proje sahamıza nakil ettik. Vincin sahaya varışına mukabil atölye personeline ve operatörlere eğitimleri verilerek makinenin eksiksiz olarak işe verilmesini sağladık. Vincin satın alma talebinden işe verilmesine kadar geçen süre yaklaşık 45 gündür.

Son olarak Liebherr ile çalışmalarınızdan duyduğunuz memnuniyetinizden kısaca bahseder misiniz?

Liebherr firması ile çalışmalarımızın özeti; makine teklifinin alınmasından, makine ekipmanın sahaya varması ve satış sonrası hizmetlerine kadar olan sürecin çok hızlı ve sorunsuz geçmesi bizim için en önemli unsurdur. Bu süreç boyunca Liebherr’in titizlikle isteklerimize cevap vermesi, şeffaf olması bizi memnun etmiştir.