Haberler | 16.07.2020 AGT, Liebherr’i tercih ediyor

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan AGT Ağaç Sanayi, 5 kıtada 1000’den fazla satış noktası ile hizmet veriyor. Antalya’daki üretim tesisinde, 11 adet Liebherr iş makinesi, üretimin aksamadan devam edebilmesinde büyük rol oynuyor.

Liebherr L 550 XP Endüstriyel Tip Lastik Tekrelekli Yükleyici ve LH 30 M Malzeme Elleçleme Makinesi.

Tek görüntü, web (365 KB)

“Ahşabı Geliştiren Teknoloji” vizyonuyla uzun vadeli ve stratejik düşünen, uluslararası standartlara uyumu en önde tutan AGT entegre tesisi, MDF, MDF LAM, parke, profil ve panel üretimi yapıyor.

Tek görüntü, web (356 KB)

AGT ile Bischofshofen (Avusturya) Fabrika Ziyareti.

Tek görüntü, web (303 KB)

“Ahşabı Geliştiren Teknoloji” vizyonuyla uzun vadeli ve stratejik düşünen, uluslararası standartlara uyumu en önde tutan AGT entegre tesisi, MDF, MDF LAM, parke, profil ve panel üretimi yapıyor. 2017 yılında 900 milyon TL’nin üzerindeki cironun yaklaşık %50'sini ihracattan elde etti. Yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ile iç mekan için gereken tüm ahşap malzemeyi kendi bünyesinde üretebiliyor. Antalya’da bulunan dev üretim tesisi ile 24 saat ara vermeden üretim sürdürülür. Fabrika sahasına gelen her türlü ham madde, sarf malzeme, işletme malzemesi, teknik malzeme, yatırım malzemesi ve satışa konu ticari malzemelerin tahliyesi, depolanması, üretime ve diğer birimlere malzemelerin hazırlanıp tedarik edilmesinden sorumlu olan Teknik Malzeme ve Ambar Yöneticisi Mahmut Taşlıpınar’ın kalabalık bir ekibi var.

“Ham maddemiz odun”

“Esas ham maddemiz odun” diyen Taşlıpınar, MDF üretiminde kullanılan tutkal hammaddesinin de AGT tarafından üretildiğini söylüyor. Üretim sürecini özetleyen Taşlıpınar, “Odun ilk olarak yongalanıp cips haline getiriliyor. Daha sonra cips liflendirilip ve tutkallanarak kurutuluyor ve akabinde preslerde levha halini alıyor. Bu levhalar ham olarak da satılabileceği gibi, MDF LAM, parke, panel, profil, lak gibi diğer ürün gruplarına dönüştürülerek de satışa sunuluyor” diyor.

Üretimin her adımında Liebherr

Liebherr İstanbul şube müdürü Arif Yenal AGT firması ile ilk tanışmalarını anlattı: “MDF sektöründen zaten bildiğimiz bir firma olan AGT ile 2012 senesinde tanıştık. İletişim kurarak firmanın Antalya’daki tesislerini ziyaret ettik. Yeni kuracakları fabrika için iş makine ihtiyaçlarını tespit ettik. İlk makine teslimatımız 2013 yılında 3 adet A 904 Endüstriyel Ekskavatör ve 5 adet L 550 Lastikli Yükleyici teslimatımız ile oldu. Biz her zaman müşterimizin yanında yer alırız, AGT ile de diyaloğumuz kesintisiz sürdü. Makineleri ile ilgili taleplerini yerine getirmeye gayret ettik.” Antalya’da bulunan fabrikanın her noktasında bir Liebherr iş makinesi görmek mümkün. Taşlıpınar, Liebherr ile ilk olarak 2013 senesinde, MDF fabrikasının kuruluş sürecinde çalışmaya başladıklarını belirtiyor. Fabrikada çok sayıda bulunan Liebherr yükleyicilerini, özellikle yakıt konusundaki başarısından dolayı tercih ettiklerini belirten Taşlıpınar, “Ayrıca konforlu bir makine olması da tercih etkenlerinden” diyor. Fabrikanın bir diğer önemli yükünü ise Liebherr malzeme elleçleme ekskavatörleri oluşturuyor. Taşlıpınar ekliyor; “Malzeme elleçleme makineleri konusunda Liebherr zaten sektörün lideri”.

Makinelerin görevleri

AGT’nin makine parkurunda toplamda 11 adet Liebherr iş makinesi, üretimin hemen hemen her aşamasında görev yapıyor. Taşlıpınar, “Makine parkımızda 2019 model dört adet Liebherr LH30 lastik tekerlekli malzeme elleçleme makinesi bulunuyor. Bunların yanı sıra 2016 model 1 adet A924C lastikli malzeme elleçleme makinesi, 2 adet 2013 ve 2015 model L550 yükleyici, 2017 model 1 ve 2019 model 2 adet olmak üzere 3 adet L550 XP yükleyici ve 1 adet de 2013 model L509 yükleyici bulunuyor” diyor. Elleçleme makineleri, temel olarak fabrikaya gelen ham odunların araç tahliyeleri ve chipper beslemelerinde kullanılıyor. L550 yükleyiciler ise cips beslemeleri ve yüklemelerinde, L509 yükleyiciler de tutkal tesisinde çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Taşlıpınar, Liebherr Türkiye yetkilileri ile sık sık görüştüklerini ve fikir alışverişlerinde bulunduklarını ekliyor. Zaman zaman operatör eğitim taleplerinin de Liebherr yetkilileri tarafından karşılandığını hatırlatıyor. Arif Bey: ”Zamanı kısıtlı ve 7/24 çalışan firmalar için makinalarının durmaması çok önemli. Yedek parça ve servis hızı böyle bir tempo da çalışan firmalar için hayati. Bunlar bizim en güçlü olduğumuz alanlardır, AGT ile yıllar boyunca gelişen iş birliğimiz bunun bir göstergesi zaten”.