Wyjątkowy rozwój i duże inwestycje

W piątej dekadzie istnienia Grupa rozwija się niezwykle dynamicznie: duże inwestycje oraz nowe struktury organizacyjne wzmacniają konkurencyjność firmy w skali międzynarodowej.

Montaż płytek obwodów drukowanych w Lindau (Niemcy)

Montaż płytek obwodów drukowanych w Lindau (Niemcy)

Montaż płytek obwodów drukowanych w Lindau (Niemcy)
W wielu produktach firmy Liebherr elektronika odgrywa decydującą rolę. Między innymi w zakresie maszyn budowlanych i górniczych, dźwigów stosowanych w transporcie morskim, samolotów i wagonów kolejowych Grupa opiera się na postępowych technologiach opracowanych we własnym zakresie.

2001 Gromadzenie wiedzy specjalistycznej z zakresu elektroniki

W Lindau (Niemcy) rozpoczyna działalność Liebherr-Elektronik GmbH. Nowoczesne centrum kompetencyjne z najnowocześniejszą technologią przeznaczoną m.in. do produkcji podzespołów i systemów elektronicznych do maszyn budowlanych i górniczych, żurawi morskich, statków lotniczych i wagonów kolejowych.

Około jedna trzecia pracowników zatrudnionych jest w dziale badawczo-rozwojowym. Posiadają oni szczegółową wiedzę z zakresu projektowania sprzętu elektronicznego oraz specjalizują się w dziedzinie lotnictwa i zastosowań przemysłowych.

Isolde Liebherr i Willi Liebherr w 2004 r. na targach Bauma w Monachium

Isolde Liebherr i Willi Liebherr w 2004 r. na targach Bauma w Monachium

2002 Restrukturyzacja według grup produktów

Wcześniejsza organizacja Grupy wg krajów została zastąpiona strukturą opartą na produktach. Jest to ważny krok w kierunku silniejszej konsolidacji sprzedaży i zasobów technologicznych oraz ich skuteczniejszego wdrażania.

Jako spółka holdingowa Liebherr-International AG z siedzibą w Bulle (Szwajcaria) centralnie podejmuje decyzje w podstawowych sprawach dotyczących polityki korporacyjnej, rozwoju i polityki produktowej oraz w zakresie polityki finansowej i inwestycyjnej. Oddziały produktowe funkcjonują jako autonomiczne jednostki gospodarcze. Gwarantuje to, że każdy z obszarów produktowych może reagować w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb i ukierunkowany na konkretny cel. Ponadto nowe technologie mogą być stosowane w produktach zgodnych z danym rynkiem.

 • 2004 Obrabiarki do kół zębatych na rynek indyjski

  W Bangalore (Indie) w 2004 roku otwarty został nowy zakład produkcyjny. Liebherr Machine Tools India Pvt. Ltd. jest odpowiedzialny za końcowy montaż i rozruch obrabiarek do kół zębatych przeznaczonych na rynek indyjski i zajmuje się sprzedażą/dystrybucją oraz świadczeniem usług.

 • 2004 Nowy zakład produkcyjny w Chinach

  W zakładzie w Dalian w północnych Chinach firma Liebherr otwiera nową fabrykę maszyn do robót ziemnych. Odtąd w tym zakładzie produkowane są koparki gąsienicowe i ładowarki kołowe przeznaczone na rynek lokalny.

 • 2005 Produkcja żurawi do transportu morskiego na Bałtyku

  Opracowanie i produkcja żurawi do transportu morskiego na Bałtyku: W Rostocku (Niemcy) firma Liebherr-MCCtec Rostock GmbH otwiera fabrykę żurawi portowych, żurawi okrętowych i żurawi morskich.

 • 2005 Systemy lotnicze w Brazylii

  Spółka Liebherr Aerospace Brasil Ltda. została założona w 2005 roku w Guaratinguetá (Brazylia). Specjalizuje się ona w obróbce precyzyjnej, obróbce powierzchni i montażu zaawansowanych technologicznie podzespołów do systemów sterowania i systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz podwozia samolotów.

 • 2007 Komercyjne zamrażarki szafowe do Malezji

  W Kluang (Malezja), Liebherr Appliances Kluang SDN. BHD. od 2007 r. produkuje chłodziarki i zamrażarki do użytku komercyjnego, np. zamrażarki szafowe do lodów.

 • 2003-08 Wyjątkowo dynamiczny wzrost

  W latach 2003-2008 Grupa rozwijała się niezwykle dobrze. Skonsolidowany całkowity obrót w tym okresie jest ponad dwukrotnie wyższy i osiąga 8.4 mld euro.

  Jednocześnie firma Liebherr inwestuje prawie 2.8 mld euro w rozbudowę istniejących zakładów i budowę wielu nowych.

  Znacząco rozbudowana zostaje również organizacja sprzedaży i serwisu. Na całym świecie w ciągu tych sześciu lat w Grupie powstaje prawie 12 000 nowych miejsc pracy.

  Parasole z technologią dźwigową w Arabii Południowej

  Parasole z technologią dźwigową w Arabii Południowej

  Parasole z technologią dźwigową w Arabii Południowej
  W ramach specjalnego projektu firma Liebherr opracowuje i produkuje ogółem 250 parasoli dla pielgrzymów w Medinie (Arabia Południowa). Czasze parasoli rozkładane są za pomocą techniki dźwigowej i zapewniają zacienienie około 156.000 m2 powierzchni ogółem, która służy równie jako miejsce modlitwy przed meczetem. Parasol jest otwierany i zamykany za pomocą systemu z napędem elektromechanicznym. Jednostka centralna służy do sterowana ruchem i monitorowania wszystkich 250 parasoli, które można całkowicie otworzyć lub zamknąć w ciągu niespełna 15 minut.

  2008-09 Duże parasole dla Mediny

  Firma Liebherr-Werk Ehingen GmbH otrzymała zlecenie wyprodukowania dużych parasoli na potrzeby pielgrzymek w Medinie w Arabii Południowej.

  Podczas opracowywania parasoli o wysokości 15 m firma może korzystać ze swojej wiedzy fachowej w zakresie techniki dźwigowej. Aby parasol mógł zapewnić cień, siłownik hydrauliczny musi rozłożyć go i podnieść na wysokość pięciu metrów nad ziemią. Każdy z 250 wyprodukowanych parasoli zapewnia ochronę przed słońcem około 800 pielgrzymów.

  Suwnica bramowa produkcji firmy Liebherr do załadunku kontenerów w porcie Southampton (Wielka Brytania)

  Suwnica bramowa produkcji firmy Liebherr do załadunku kontenerów w porcie Southampton (Wielka Brytania)

  2009 Solidność, nawet w niespokojnych czasach

  Jako grupa międzynarodowa Liebherr doświadcza również konsekwencji globalnej depresji i kryzysu finansowego. Pomimo spadku zysków liczba pracowników pozostaje stabilna, a działania w zakresie inwestycji centralnych są kontynuowane. Podobnie jak w przypadku poprzednich kryzysów w gospodarce rynkowej, różnorodność produktów i obecność na różnych rynkach są w stanie ustabilizować organizację jako całość. Zaledwie rok później Grupa jest w stanie osiągnąć dodatni obrót na poziomie prawie dziesięciu procent.