Od średniej wielkości przedsiębiorstwa do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw

20 lat po założeniu firmy Liebherr zatrudnia około 6000 pracowników na całym świecie. Obroty wykazują stałą tendencję wzrostową pomimo wahań w koniunkturze rynkowej. Liebherr rozszerza działalność i zakłada dalsze jednostki.

Koparka gąsienicowa RT 1000 „wyprodukowana w Colmar” ma masę użytkową 20 ton.

Koparka gąsienicowa RT 1000 „wyprodukowana w Colmar” ma masę użytkową 20 ton.

1961 – pierwszy zakład we Francji

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku Liebherr wprowadza firmy na rynek irlandzki, południowoafrykański i austriacki, aby rozszerzyć swoją działalność poza granicami własnego kraju.

Podczas poszukiwania lokalizacji dla nowego zakładu produkcyjnego koparek gąsienicowych Liebherr wybiera Colmar w Alzacji, we Francji. Ta centralna lokalizacja w Europie znakomicie sprawdza się jeśli chodzi o transport maszyn. Ponadto jest to doskonała okazja do wejścia na lokalny rynek.

Duże maszyny do dużych zadań

Po wmurowaniu kamienia węgielnego w lipcu 1961 r. zakład w Colmar przeżywa szybki rozwój. W miarę rozwoju produkcji koparek, wzornictwo i technologia maszyn zostają udoskonalane, a francuska fabryka staje się znaczącym producentem zaawansowanych technologicznie koparek gąsienicowych.Postępująca specjalizacja prowadzi do powstawania nowych obszarów działalności, takich jak koparki górnicze, które powstaną zaledwie dziesięć lat później.

Prof. dr Weyres wręcza Hansowi Liebherrowi doktorat honorowy Politechniki w Akwizgranie.

Prof. dr Weyres wręcza Hansowi Liebherrowi doktorat honorowy Politechniki w Akwizgranie.

1964 Doktorat honoris causa Hansa Liebherra

Ponad 30 patentów na żurawie wieżowe, około 20 patentów na koparki hydrauliczne i kilkanaście patentów na betoniarki - dzięki innowacjom firmy Liebherr na wielu budowach na całym świecie praca zostaje uproszczona.

Oprócz osiągnięć technologicznych, Hans Liebherr jest ceniony również za osiągnięcia firmy. Politechnika w Akwizgranie wyróżnia te osiągnięcia przez nadanie mu doktoratu honoris cause.

1968 r. Pozytywny bilans po dwóch dekadach wzrostu

W drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku Liebherr kontynuuje budowanie swojego sukcesu pomimo okresów recesji. Bilans 20 lat działalności: Obroty wynoszące 400 mln marek niemieckich i 6000 pracowników na całym świecie. Firma Liebherr z powodzeniem ugruntowała swoją pozycję pioniera w produkcji maszyn budowlanych i zdobyła nowe obszary działalności we wszystkich gałęziach przemysłu.

Początek historii żurawia samojezdnego Liebherr: AK 40 może unieść do sześciu ton.

Początek historii żurawia samojezdnego Liebherr: AK 40 może unieść do sześciu ton.

1969 Z Ehingen na cały świat

Liebherr rozszerza swoją działalność nie tylko poza granice Niemiec, ale także w ich obrębie. W 1969 roku powstaje firma Liebherr-Werk Ehingen GmbH, która staje się czołowym dostawcą żurawi samojezdnych i gąsienicowych. Pomimo trudnych warunków konkurencji, w kolejnych latach portfel zamówień firmy Liebherr całkowicie się zapełnia. Eksport nabiera tempa. Dział badań i rozwoju wnosi swój wkład w pomyślną ekspansję. Niezależnie od tego, czy są to żurawie samochodowe, żurawie okrętowe czy morskie - inżynierowie pracują nad znalezieniem nowych możliwości zastosowań i stale rosnących udźwigów.