Założenie Grupy

Wynalazek żurawia wieżowego jest tożsamy z narodzinami firmy Liebherr. W ciągu pierwszej dekady mała firma budowlana przekształca się w ugruntowanego producenta maszyn budowlanych i wielu innych zaawansowanych technologicznie wyrobów.

 • Transport i montaż TK 3.6

  Model będący następcą pierwszego żurawia wieżowego Liebherr został wprowadzony na rynek w 1950 roku.

 • Wprowadzenie maszyn przejezdnych

  Żuraw wieżowy przyspiesza i upraszcza odbudowę Niemiec po 1949 r.

 • Sukces pokonujący granice

  Żurawie Liebherr w 1956 r. wykorzystywane na placu budowy w Rotterdamie

 • W 1949 roku wynaleziony został samojezdny żuraw wieżowy

  W powojennych Niemczech trzeba było odbudować wiele części kraju. Hans Liebherr zarządza firmą budowlaną swoich rodziców w południowych Niemczech. Rozpoznaje on zapotrzebowanie na narzędzia i maszyny dla budownictwa. Wspólnie z inżynierami projektantami i fachowcami w 1949 r. zaprojektował pierwszy przejezdny żuraw wieżowy. TK 10 można było łatwo transportować i zmontować na placu budowy. Jest to również pierwszy produkt Hans Liebherr Maschinenfabrik, założonego w 1949 roku w Kirchdorfie. Ponieważ powstają kolejne modele, produkcja dźwigów w firmie Liebherr nabiera tempa, a firma budowlana staje się producentem maszyn budowlanych.

  Lekka i mocna: dzięki L300 Hans Liebherr buduje pierwszą koparkę hydrauliczną w Europie.

  Lekka i mocna: dzięki L300 Hans Liebherr buduje pierwszą koparkę hydrauliczną w Europie.

  1952-54 Rozszerzenie asortymentu produktów

  Pod koniec lat 50. XX wieku koła zębate do produkcji przekładni są trudno dostępne. Aby produkować żurawie Hans Liebherr sam zaczyna produkcję maszyn do produkcji kół zębatych.

  Kiedy w 1953 r. Hans Liebherr wynajmuje koparki linowe odkrywa ich słaby stosunek mocy do masy. Osiem miesięcy później, przedstawia on pierwszą w Europie koparkę hydrauliczną - model L 300. Ta koparka jest cztery razy lżejsza niż wynajęta maszyna. W 1954 roku rozpoczyna się produkcja seryjna tych niezwykle wydajnych maszyn.

  1955: Reklama lodówki Liebherr

  1955: Reklama lodówki Liebherr

  1955: Reklama lodówki Liebherr
  W 1954 r. zaledwie co dziesiąte gospodarstwo domowe w Niemczech posiadało lodówkę. Hans Liebherr zdaje sobie sprawę z popytu i rozpoczyna produkcję lodówek.

  1954 Od maszyn budowlanych po lodówki

  Dla Hansa Liebherra impulsem do rozwoju nowych obszarów działalności są czasami kontakty osobiste. Od dyrektora oddziału lokalnego banku przedsiębiorca dowiaduje się o fabryce lodówek, która jest na sprzedaż.

  Po przeprowadzeniu analizy produktu, danych sprzedażowych i rynków, Liebherr dostrzega ogromny potencjał artykułów gospodarstwa domowego. W owym czasie tylko co dziesiąte gospodarstwo domowe w Niemczech posiadało lodówkę, a wraz ze wzrostem gospodarczym popyt wzrastał. Hans Liebherr decyduje, aby nie kupować przedsiębiorstwa, i zamiast tego buduje własne zakłady produkcyjne w Ochsenhausen w południowych Niemczech. W 1954 roku powstaje tam pierwsza lodówka, a już rok później rozpoczyna się produkcja seryjna.

  W 1956 r. oferta maszyn budowlanych została poszerzona o maszyny do produkcji i transportu betonu, które firma Liebherr produkuje od tego momentu w Bad Schussenried.

  1956 Pierwszy fabryka technologii mieszania betonu

  W 1956 r. oferta maszyn budowlanych została poszerzona o maszyny do produkcji i transportu betonu, które firma Liebherr produkuje od tego momentu w Bad Schussenried.

  1958 Ekspansja w Europie i Afryce

  Firma Liebherr, założona jako przedsiębiorstwo w Niemczech, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku zamawia pierwszą fabrykę za granicą. Aby zdobyć przyczółek na rynku brytyjskim i północnoamerykańskim firma buduje zakład produkcyjny w Killarney w Irlandii. Początkowo budowane są tutaj żurawie wieżowe, później kontenerowe, stoczniowe i do zastosowań specjalnych. W Republice Południowej Afryki w latach sześćdziesiątych założona zostaje pierwsza firma poza Europą. Hans Liebherr wytycza szlaki dla międzynarodowego kierunku działania Grupy.

  Serwis podwozia samolotów w zakładzie w Lindenberg.

  Serwis podwozia samolotów w zakładzie w Lindenberg.

  1960 Rozpoczęcie działalności w przemyśle lotniczym

  Zaangażowanie Hansa Liebherrra w dziedzinie technologii lotniczych rozpoczyna się pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W marcu 1960 r. zakłada spółkę Liebherr-Aero-Technik GmbH w Lindenbergu, w Allgäu (Niemcy). Od samego początku celem jest opracowanie i wytwarzanie prototypów we własnym zakresie. W zamierzeniu firma działająca na podstawie posiadanej licencji miała zostać producentem własnych podzespołów i systemów - przejście od producenta urządzeń do dostawcy systemów. W 1996 roku firma zmieniła nazwę na Liebherr-Aerospace Lindenberg GmbH.