100. rocznica urodzin Hansa Liebherra

Urzeczywistnienie właściwego pomysłu w odpowiednim czasie - tajemnica sukcesu założyciela firmy.

Pionierski przedsiębiorca i wizjoner

Z niezachwianą wolą Hans Liebherr opracował przełomowe wynalazki, a nieomylny instynkt pozwolił stworzyć mu przełomowe produkty. 1 kwietnia 2015 roku założyciel firmy miałby 100 lat.

Mit freundlicher Genehmigung des SWR

Mit freundlicher Genehmigung des SWR

Samojezdny żuraw wieżowy

1949

Podczas odbudowy Niemiec po II wojnie światowej potrzebne są talenty wynalazcze i zdolności twórcze. Hans Liebherr szybko rozpoznaje zapotrzebowanie na narzędzia i maszyny dla budownictwa. W 1949 r. zaprojektował ruchomy żuraw wieżowy, który można łatwo zamontować na miejscu, co umożliwia szybką budowę przy niskich kosztach. Dzięki jego dążeniom powojenna odbudowa Niemiec przebiega sprawniej i stanowi kamień węgielny Grupy w obecnie znanym kształcie. Żuraw TK10 wyznacza początek historii naznaczonej trwałym sukcesem.

Frezarka obwiedniowa do kół zębatych firmy Liebherr

1951

Myśl sam za siebie, zrób to sam, sfinansuj samodzielnie - podejście Hansa Liebherra. Na początku lat 50-tych koła zębate, główny element przekładni żurawia, można było nabyć w Niemczech tylko w ograniczonej ilości. W 1951 roku, korzystając ze swojego talentu do rozpoznania obiecujących rynków, angażuje się w budowę obrabiarek, projektuje obrabiarkę do kół zębatych i tym samym tworzy nowy obszar działalności w produkcji maszyn i kół zębatych.

Pierwsza koparka hydrauliczna w Europie

1954

Kiedy w 1953 r. Hans Liebherr wynajmuje koparki linowe odkrywa ich słaby stosunek mocy do masy. Osiem miesięcy później, przedstawia on pierwszą w Europie koparkę hydrauliczną - model L 300. Staje się ona sensacją w branży, która zachwyca środowisko inżynierów. Imponujące są nie tylko niewielka masa i przeniesienie istniejącej techniki hydraulicznej do koparki, ale również skuteczna siła odrywająca. W 1954 roku rozpoczyna się produkcja seryjna tych niezwykle wydajnych maszyn.

Instynktowne wyczucie przełomowych technologii

1954

Wprowadzenie na rynek lodówki Liebherr

Gdy Hans Liebherr dowiaduje się z osobistego kontaktu o wystawieniu na sprzedaż fabryki lodówek, szybko zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału tych urządzeń i rynku. W owym czasie tylko co dziesiąte gospodarstwo domowe w Niemczech posiadało lodówkę, a wraz ze wzrostem gospodarczym popyt wzrastał. Hans Liebherr nie decyduje się na zakup tego przedsiębiorstwa, za to w 1954 roku z udziałem specjalistów opracowuje własną lodówkę. Zaledwie rok później w Ochsenhausen, na południu Niemiec, rozpoczyna się seryjna produkcja.

Dalsze maszyny budowlane i innowacje

1955

Pierwsza własna betoniarka nawrotna

W 39. urodziny Hansa Liebhera powstaje fabryka V firmy Liebherr w Bad Schussenried, torując tym samym drogę dla pierwszego produktu w technologii mieszania. Wraz z betoniarką nawrotną powstaje nowy bestseller. Program produktów Liebherr składa się teraz z przejezdnych i stacjonarnych maszyn do produkcji betonu.

Pierścień obrotowy z łożyskami kulkowymi zastępuje łożysko drutowe.

Ze względu na fakt, że dźwigi stają się coraz większe i cięższe, w 1955 r. pierścień obrotowy z łożyskami kulkowymi pełni funkcję łącznika między podwoziem a platformą obrotową. Projektantom firmy Liebherr udało się w pionierski sposób dalej rozwinąć łożyska drutowe. W tym samym roku Hans Liebherr rozpoczyna również produkcję własnych silników elektrycznych w Biberach.

Pierwszy żuraw hydrauliczny na świecie

1959

W 1959 roku Hans Liebherr prezentuje pierwszy żuraw hydrauliczny - AK40. Jest to hybryda zmodyfikowanego podwozia koparki i podwozia koparki samojezdnej oraz podwozie jednego z programów żurawi o największym udźwigu na świecie.

„Poświęciłem dużo czasu, ale miałem też dużo szczęścia w obsadzaniu najważniejszych stanowisk dobrą kadrą. To ludzie stanowią początek i koniec sukcesu”.

Hans Liebherr, 1985

Liebherr wchodzi do przemysłu lotniczego

1960-63

Pod koniec lat pięćdziesiątych produkcja samolotów stała się dochodowym biznesem, podobnie jak zaangażowanie Hansa Liebherra w dziedzinę technologii lotniczych. Szybko rozpoznaje potencjał rynkowy i w 1960 roku założył firmę Liebherr-Aero-Technik GmbH w Lindenberg w Allgäu, której celem było opracowywanie i produkcja prototypów we własnym zakresie. Z firmy działającej na podstawie posiadanej licencji, staje się producentem własnych podzespołów i systemów; producent urządzeń staje się dostawcą systemów.

Technologie morskie

Od 1958

Pierwszy żuraw okrętowy został zbudowany w 1958 roku w Biberach. Po przeniesieniu działalności do Ehingen, portfel został poszerzony o żurawie morskie (1974), żurawie kontenerowe (1976) i żurawie portowe (1977).

Światowa premiera: Samojezdny żuraw terenowy

1977

W 1977 roku firma Liebherr prezentuje pierwszy na świecie samojezdny żuraw terenowy LTM 1025. Dzięki teleskopowemu wysięgnikowi o długości 24 metrów i udźwigu 25 ton, nowy żuraw umożliwia pracę zarówno w terenie, do którego można dojechać drogą, jak i poza siecią dróg, z nieznaną wcześniej perfekcją działania. To pionierskie posunięcie znajduje uznanie w całej branży, a firma cieszy się rosnącymi obrotami i eksportem w kolejnych latach.

Innowacje: Żuraw gąsienicowy Liebherr

1980

W zakładzie w Nenzing (Austria) powstaje pierwszy na świecie sterowany elektronicznie gąsienicowy żuraw linowy z napędem hydraulicznym. Pierwsza maszyna tego typu zostaje sprzedana w 1980 roku.

„Moje życie skłania mnie do myślenia, że posiadając silną wolę wykonywania dobrej roboty i spełniania różnych wymagań klientów najlepiej jak się potrafi można osiągnąć cele, które początkowo wydają się niewyobrażalne. Nie daj się zniechęcić niepowodzeniami, wiara przenosi góry.”

Hans Liebherr, 1993