100. rocznica urodzin Hansa Liebherra

Urzeczywistnienie właściwego pomysłu w odpowiednim czasie - tajemnica sukcesu założyciela firmy.

Pionierski przedsiębiorca i wizjoner

Z niezachwianą wolą Hans Liebherr opracował przełomowe wynalazki, a nieomylny instynkt pozwolił stworzyć mu przełomowe produkty. 1 kwietnia 2015 roku założyciel firmy miałby 100 lat.

Samojezdny żuraw wieżowy

1949

Podczas odbudowy Niemiec po II wojnie światowej potrzebne są talenty wynalazcze i zdolności twórcze. Hans Liebherr szybko rozpoznaje zapotrzebowanie na narzędzia i maszyny dla budownictwa. W 1949 r. zaprojektował ruchomy żuraw wieżowy, który można łatwo zamontować na miejscu, co umożliwia szybką budowę przy niskich kosztach. Dzięki jego dążeniom powojenna odbudowa Niemiec przebiega sprawniej i stanowi kamień węgielny Grupy w obecnie znanym kształcie. Żuraw TK10 wyznacza początek historii naznaczonej trwałym sukcesem.

Frezarka obwiedniowa do kół zębatych firmy Liebherr

1951

Myśl sam za siebie, zrób to sam, sfinansuj samodzielnie - podejście Hansa Liebherra. Na początku lat 50-tych koła zębate, główny element przekładni żurawia, można było nabyć w Niemczech tylko w ograniczonej ilości. W 1951 roku, korzystając ze swojego talentu do rozpoznania obiecujących rynków, angażuje się w budowę obrabiarek, projektuje obrabiarkę do kół zębatych i tym samym tworzy nowy obszar działalności w produkcji maszyn i kół zębatych.

Pierwsza koparka hydrauliczna w Europie

1954

Kiedy w 1953 r. Hans Liebherr wynajmuje koparki linowe odkrywa ich słaby stosunek mocy do masy. Osiem miesięcy później, przedstawia on pierwszą w Europie koparkę hydrauliczną - model L 300. Staje się ona sensacją w branży, która zachwyca środowisko inżynierów. Imponujące są nie tylko niewielka masa i przeniesienie istniejącej techniki hydraulicznej do koparki, ale również skuteczna siła odrywająca. W 1954 roku rozpoczyna się produkcja seryjna tych niezwykle wydajnych maszyn.

Instynktowne wyczucie przełomowych technologii

1954

Wprowadzenie na rynek lodówki Liebherr

Gdy Hans Liebherr dowiaduje się z osobistego kontaktu o wystawieniu na sprzedaż fabryki lodówek, szybko zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału tych urządzeń i rynku. W owym czasie tylko co dziesiąte gospodarstwo domowe w Niemczech posiadało lodówkę, a wraz ze wzrostem gospodarczym popyt wzrastał. Hans Liebherr nie decyduje się na zakup tego przedsiębiorstwa, za to w 1954 roku z udziałem specjalistów opracowuje własną lodówkę. Zaledwie rok później w Ochsenhausen, na południu Niemiec, rozpoczyna się seryjna produkcja.

Dalsze maszyny budowlane i innowacje

1955

Pierwsza własna betoniarka nawrotna

W 39. urodziny Hansa Liebhera powstaje fabryka V firmy Liebherr w Bad Schussenried, torując tym samym drogę dla pierwszego produktu w technologii mieszania. Wraz z betoniarką nawrotną powstaje nowy bestseller. Program produktów Liebherr składa się teraz z przejezdnych i stacjonarnych maszyn do produkcji betonu.

Pierścień obrotowy z łożyskami kulkowymi zastępuje łożysko drutowe.

Ze względu na fakt, że dźwigi stają się coraz większe i cięższe, w 1955 r. pierścień obrotowy z łożyskami kulkowymi pełni funkcję łącznika między podwoziem a platformą obrotową. Projektantom firmy Liebherr udało się w pionierski sposób dalej rozwinąć łożyska drutowe. W tym samym roku Hans Liebherr rozpoczyna również produkcję własnych silników elektrycznych w Biberach.

Pierwszy żuraw hydrauliczny na świecie

1959

W 1959 roku Hans Liebherr prezentuje pierwszy żuraw hydrauliczny - AK40. Jest to hybryda zmodyfikowanego podwozia koparki i podwozia koparki samojezdnej oraz podwozie jednego z programów żurawi o największym udźwigu na świecie.

„Poświęciłem dużo czasu, ale miałem też dużo szczęścia w obsadzaniu najważniejszych stanowisk dobrą kadrą. To ludzie stanowią początek i koniec sukcesu”.

Hans Liebherr, 1985

Liebherr wchodzi do przemysłu lotniczego

1960-63

Pod koniec lat pięćdziesiątych produkcja samolotów stała się dochodowym biznesem, podobnie jak zaangażowanie Hansa Liebherra w dziedzinę technologii lotniczych. Szybko rozpoznaje potencjał rynkowy i w 1960 roku założył firmę Liebherr-Aero-Technik GmbH w Lindenberg w Allgäu, której celem było opracowywanie i produkcja prototypów we własnym zakresie. Z firmy działającej na podstawie posiadanej licencji, staje się producentem własnych podzespołów i systemów; producent urządzeń staje się dostawcą systemów.

Technologie morskie

Od 1958

Pierwszy żuraw okrętowy został zbudowany w 1958 roku w Biberach. Po przeniesieniu działalności do Ehingen, portfel został poszerzony o żurawie morskie (1974), żurawie kontenerowe (1976) i żurawie portowe (1977).

Światowa premiera: Samojezdny żuraw terenowy

1977

W 1977 roku firma Liebherr prezentuje pierwszy na świecie samojezdny żuraw terenowy LTM 1025. Dzięki teleskopowemu wysięgnikowi o długości 24 metrów i udźwigu 25 ton, nowy żuraw umożliwia pracę zarówno w terenie, do którego można dojechać drogą, jak i poza siecią dróg, z nieznaną wcześniej perfekcją działania. To pionierskie posunięcie znajduje uznanie w całej branży, a firma cieszy się rosnącymi obrotami i eksportem w kolejnych latach.

Innowacje: Żuraw gąsienicowy Liebherr

1980

W zakładzie w Nenzing (Austria) powstaje pierwszy na świecie sterowany elektronicznie gąsienicowy żuraw linowy z napędem hydraulicznym. Pierwsza maszyna tego typu zostaje sprzedana w 1980 roku.

„Moje życie skłania mnie do myślenia, że posiadając silną wolę wykonywania dobrej roboty i spełniania różnych wymagań klientów najlepiej jak się potrafi można osiągnąć cele, które początkowo wydają się niewyobrażalne. Nie daj się zniechęcić niepowodzeniami, wiara przenosi góry.”

Hans Liebherr, 1993