Mimořádný den pro novou generaci

Sice bez hostiny, slavnostních zvonů a muziky, přesto však proběhla zcela výjimečná svatba. V únorový čtvrtek odpoledne v Colmaru vstoupila nástavba a podvozek rypadla R 922 do svého celoživotního svazku: 60 000. pásové rypadlo z tohoto tradičního výrobního závodu ve Francii je tak krátce před svým dokončením. Všichni účastníci jsou v tomto okamžiku soustředění a napjatí, než aby je přitom napadlo v tuto chvíli otvírat šampaňské. Koneckonců se dnes nejedná o pouhý jubilejní stroj, ale navíc také o první „svatbu“ z nové výrobní linky pásových rypadel generace 8. Je zde mnoho procesů a úkonů, které se ještě nestaly rutinou, a které proto od zúčastněných pracovníků vyžadují maximální pozornost. Nicméně je zde kameraman, který zvěční tento dvojnásobně významný historický moment. Do nové výroby investovala společnost Liebherr-France SAS pět milionů euro. Montážní linky zde probíhají souběžně vedle sebe v hale 5 a 6. Linka, na které proběhla historická svatba, se od ostatních liší již na první pohled. „Všechno je tu nové,“ říká Florent Ariaux, vedoucí týmu řízení technologického vývoje. „Montážní pracoviště, pneumaticky vedené dopravní koleje, zásobení materiálu a logistika, digitální řízení výroby.“

Jednalo se o velký projekt, který pásovým rypadlům Liebherr dává nový směr do budoucnosti.

Thomas Haas, vedoucí produktového managementu

A to se také nedá přehlédnout. K dispozici je dostatek prostoru a již na první pohled jsou vidět špičková a ergonomické pracoviště. Zde se podařilo zrealizovat zcela jasně viditelnou a docela novou filozofii výroby.

„Jednalo se o velký projekt, který pásovým rypadlům Liebherr dává směr do budoucnosti,“ prohlašuje také Thomas Haas, vedoucí produktového managementu společnosti Liebherr-France SAS. „Kromě toho jsme s generací 8 vytvořili zcela novou koncepci pásových rypadel pro nasazení na zemních pracích a práce v kamenolomech, která vychází z modulární platformy s variabilní konstrukcí. K tomu potřebujeme také vhodnou, flexibilní a dynamickou výrobní strukturu.“ U 60 000. pásového rypadla, které bylo oslaveno s veškerou skromností, se jedná o zástupce nové generace 8. Vývojáři dokázali dosáhnout vyššího výkonu, ještě vyšší produktivity a ještě vyšší bezpečnosti a maximálního komfortu pro obsluhu i pracovníky údržby.

Generace 8 čítá v zaváděcí fázi sedm modelů od 22 do 44 tun. Modely R 922 a R 924 s motory splňujícími emisní stupeň V jsou přitom koncipovány pro země s přísnou regulací emisí, zatímco ostatních pět modelů R 926, R 930, R 934, R 938 a R 945 s příslušnými variantami motorů jsou určeny pro země se silnou i s mírnější regulací. „Jedná se nám přitom vždy o blízkost k zákazníkovi. Při zvýšeném výkonu motoru pro zkrácení cyklu nakládání, zvětšeným závažím pro vyšší kapacitu lžíce při současné minimální spotřebě paliva se nám podařilo významně zvýšit hospodárnost těchto modelů,“ zdůrazňuje Thomas Haas.

Srdcem této řídicí jednotky je inovativní elektronické řízení hydrauliky.“

Thomas Haas, vedoucí produktového managementu

„Naše krédo zní od jednoho trhu k druhému,“ vysvětluje Haas vývojovou filozofii společnosti Liebherr. Během pětiletého procesu vývoje probíhal neustálý dialog mezi odděleními produktového managementu, vývoje a výroby, ale také s úseky nákupu a prodeje. Také v rámci koncernu probíhala intenzivní výměna informací. Zejména s divizí komponent. „Výsledkem bylo, že se nám společně s kolegy z provozoven v Biberachu, Lindau a Bulle podařilo nové komponenty maximálně přizpůsobit pro naše použití,“ říká Florent Ariaux. S běžnými sériově vyráběnými komponentami by to nebylo možné. V konečném výsledku se tak podařilo rychle a účelně vytvořit různé modulární platformy, které při výrobě umožňují využívat společné struktury a sdružovat komponenty pro různé modely.

„Tato úzká spolupráce přispěla také k tomu, že se nám podařilo významně zvýšit výkopovou sílu pracovního nářadí, tažnou sílu podvozku a krouticí moment nástavby oproti předchozí generaci, a všechny tyto vlastnosti navzájem dokonale sladit,“ vysvětluje Haas. „Tímto způsobem dosahujeme mnohem vyšší úrovně výkonu na stavbě.“ Dalším příkladem je nový rozváděcí blok generace 8, který lze vyrábět sendvičovým způsobem pro všechny emisní stupně a kompletovat pro všechny trhy. Srdcem této řídicí jednotky je inovativní elektronické řízení hydrauliky. Neméně důležité u této inovace je kromě výkonu skutečnost, „že jsme již dnes vytvořili základ pro další digitalizaci všech našich strojů.“ Díky tomu je společnost Liebherr dobře připravena na staveniště 4.0.

Ale také u zcela běžných staveb má generace 8 nesporné výhody. „Pro zvýšení bezpečnosti při provádění údržby jsme rozšířili a nově koncipovali přístup k nástavbě a k plošině. Přístup je nyní možný ze strany,“ vysvětluje Haas. Jako obzvlášť uživatelsky příznivá se u nových pásových rypadel jeví také nová koncepce servisu. Veškerá místa údržby jsou přístupná ze země. Pro umožnění dokonalé kontroly stroj monitoruje hladiny motorového oleje, hydraulického oleje, paliva a močoviny a zobrazuje je na displeji v kabině obsluhy.

Sériově dodávané záďové a boční kamery nebo volitelně dodávaná kamera SkyView 360° umožňují obsluze za provozu optimální výhled kolem celého stroje. Halogenové světlomety byly kompletně nahrazeny technologií LED, která umožňuje mnohem lepší osvětlení při delší době provozu a snížené spotřebě elektrické energie. Asistenční systémy navíc pomáhají obsluze při detekci překážek a osob. V případě pochybností asistenční systém varuje obsluhu a pomáhá tak předcházet kolizím. Až na staveniště však má rypadlo R 922 od své svatby v Colmaru ještě dlouhou cestu. Protože s královsky modrým pásovým rypadlem má společnost Liebherr zvláštní plány. „V roce 2019 se nejdříve zúčastní Roadshow,“ oznamuje Thomas Haas. „Přitom předvede zákazníkům v celé Evropě, co všechno generace 8 v sobě skrývá.“

Download

Zde si můžete stáhnout časopis Liebherr Bauma 2019 ke stažení.

Liebherr Bauma Magazine 2019
Download (PDF, 61,8 MB)

Mohlo by Vás zajímat

Připraven k akci na zvířatech

Zoo Dortmund nyní představuje velmi výraznou "šelmu břemene". Vypadá to jako žirafa, hrabata jako šelmy, ozbrojená jako nosorožec a pohybuje se jako himálajský tahr.

Na příběhu

Energetická revoluce 2.0

V blízkosti města Schwäbisch Hall se píše vzrušující budoucnost energetické revoluce.

Na příběhu

Stories

Pod „Stories“ najdete multimediální příběhy o zajímavých tématech z různých odvětví skupiny Liebherr.

Přejít na stories