15/07/2020 Světová premiéra: Společnost Liebherr poprvé představila teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele

  • Velká výška zdvihu, enormní překládkový výkon: Nakladač L 509 Tele jako univerzální stroj na všechny práce
  • Nový teleskopický kloubový nakladač byl vyvinut na bázi stereo nakladače L 509 Speeder
  • Teleskopický výložník s integrovanou Z-kinematikou pro výšky zdvihu až 4,8 m
  • Velké množství inovací ušitých na míru pro práci s teleskopickým výložníkem

Bischofshofen (Rakousko), 08. červenec 2020 – Zákazníci společnosti Liebherr mají k dispozici nový univerzální speciální stroj: teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele. Společnost Liebherr u tohoto stroje kombinuje výšku zdvihu a pracovní dosah běžného teleskopického nakladače s produktivním překládkovým výkonem klasického kolového nakladače. Nový teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele spojuje výhody dvou tříd v jenom stroji. Jako výchozí stroj byla při vývoji použita varianta stereo nakladače Liebherr L 509 Speeder. To znamená, že teleskopický kloubový nakladač má osvědčené stereo řízení a díky výkonnému hydrostatickému pohonu pojezdu dosahuje v sériovém provedení maximální rychlost 38 km/hod. Současně splňuje požadavky emisního předpisu V/Tier 4f.

Nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr L 509 Tele v sobě spojuje výšku zdvihu běžného teleskopického nakladače s překládkovým výkonem klasického kolového nakladače.

Nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr L 509 Tele v sobě spojuje výšku zdvihu běžného teleskopického nakladače s překládkovým výkonem klasického kolového nakladače.

Nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr L 509 Tele v sobě spojuje výšku zdvihu běžného teleskopického nakladače s překládkovým výkonem klasického kolového nakladače.

Místo klasické kinematiky výložníku kolových nakladačů má nový nakladač L 509 Tele výsuvný teleskopický výložník, který při použití paletizačních vidlí umožňuje výšku zdvihu až 4,8 m. Díky teleskopickému výložníku s integrovanou Z-kinematikou může obsluha stroje nakládat kontejnery a nákladní vozidla nebo stohovat přepravovaný materiál. Při práci s paletizačními vidlemi není nutné ruční manévrování, protože inženýři společnosti Liebherr optimalizovali paralelní vedení pro provoz s paletizačními vidlemi.

Zvýšená univerzálnost použití díky teleskopickému výložníku a stereo řízení

Nový teleskopický výložník nabízí výhody s ohledem na výšku zdvihu a na dosah. Stereo řízení Liebherr, osvědčená kombinace kloubového řízení s řízenou zadní nápravou, umožňuje vynikající manévrovatelnost stroje. Aplikace tohoto kombinovaného technického řešení na nový nakladač L 509 Tele činí z tohoto stroje flexibilního partnera. Například v zahradnictví a zemědělství, u komunálních služeb, při zimní údržbě komunikací nebo v recyklačním průmyslu. Na stavbách všeho druhu poslouží jako mnohostranný pomocník, který zvládne bezpečně ovládat i méně zkušená obsluha stroje.

Stejně různorodé jako oblasti použití je také pracovní nářadí, se kterým může nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr efektivně pracovat po celý rok. Zemní lopaty, lopaty na lehké materiály, paletizační vidle, lopaty s přidržovačem nebo sněhové radlice jsou pouze několik příkladů.

Pro umožnění rychlé výměny tohoto pracovního nářadí je nakladač L 509 Tele vybaven nově zkonstruovaným hydraulickým rychlovýměnným systémem. Nakladač se vyznačuje vysokou vylamovací silou a také vysokou silou v horní oblasti kinematiky výložníku. Díky své kompaktní konstrukci umožňuje dobrý výhled na každé pracovní vybavení. Připojovací rozměry jsou přitom stejné, jako u kolových nakladačů L 506 Compact až L 509 Stereo. To znamená, že provozovatelé mohou dále používat stávající pracovní nářadí těchto strojů i u nakladače L 509 Tele.

Teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele umožňuje díky svému teleskopickému výložníku snadné nakládání větších nákladních automobilů nebo kontejnerů.

Teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele umožňuje díky svému teleskopickému výložníku snadné nakládání větších nákladních automobilů nebo kontejnerů.

Teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele umožňuje díky svému teleskopickému výložníku snadné nakládání větších nákladních automobilů nebo kontejnerů.

Komfortní kabina obsluhy s intuitivním ovládáním

Teleskopický kloubový nakladač L 509 Tele je vybaven jednou z nejprostornějších kabin ve své třídě. Kromě velkého prostoru vyniká uspořádání kabiny svojí přehledností. Zvláštností je výškově nastavitelný 9" dotykový displej, který zobrazuje veškeré informace s dobrou viditelností. Společnost Liebherr modifikovala oblíbenou kabinu stávajících stereo nakladačů pro provoz kloubového teleskopického nakladače. Kabina je tak například navíc vybavena střešním oknem, které umožňuje dobrý výhled na pracovní nářadí a přepravovaný materiál i při vysunutém teleskopickém výložníku.

Funkce teleskopického výložníku lze ovládat pohodlně a intuitivně ovladačem, který je v sériovém vybavení stroje integrován do sedadla obsluhy. Minijoystick na ovladači slouží k teleskopickému vysouvání a zasouvání výložníku a k ovládání hydraulického pracovního nářadí. Pro ještě větší usnadnění práce s teleskopickým výložníkem se nabízí volitelné příslušenství „komfortní ovládání teleskopického výložníku“, zahrnující automatický zpětný pohyb lopaty, programovatelné funkce automatického zvedání a spouštění výložníku a vizualizaci polohy pracovního nářadí na displeji.

Nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr L 509 jako univerzální stroj pro zahradnictví a zemědělství.

Nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr L 509 jako univerzální stroj pro zahradnictví a zemědělství.

Nový teleskopický kloubový nakladač Liebherr L 509 jako univerzální stroj pro zahradnictví a zemědělství.

Inteligentní hlásič přetížení pro vysoké bezpečnostní požadavky

Zejména při vysunutém teleskopickém výložníku působí na stroj enormní síly podle fyzikálního zákona páky. Proto společnost Liebherr dodává nakladače L 509 Tele sériově vybavené inteligentním hlásičem přetížení, který sestává z omezení momentu zátěže a indikace momentu zátěže na displeji. Tato pomůcka zajišťuje vysokou míru bezpečnosti, protože obsluha stroje je průběžně informována o situaci zatížení a stability teleskopického kloubového nakladače.

V kritickém rozsahu před dosažením meze stability zajistí hlásič přetížení zpomalení pohybů pracovní hydrauliky až do úplného zastavení. Poté lze s teleskopickým výložníkem provádět již jenom pohyby, které opět zlepší stabilitu stroje. Jako dodatečné upozornění je obsluha stroje při překročení maximálního zatížení varována akustickou signalizací a vizuální výstrahou na displeji.

Spolehlivý stroj s osvědčenou technologií a s novým vybavením

Pro nový teleskopický kloubový nakladač platí mnoho známých vlastností spolehlivé typové řady stereo nakladačů Liebherr. L 509 Tele má díky stereořízení snížený úhel zalomení a to 30°. Díky tomu při přepravě těžkých břemen zůstává těžiště zachováno uprostřed stroje, což zvyšuje jeho stabilitu. Tlumení ve středovém kloubu vyrovnává nerovnosti terénu stejně jako u stávajících stereo nakladačů L 509 a na nerovném terénu zajišťuje stabilní jízdní vlastnosti.

Praktické tlumení v koncových polohách teleskopického kloubového nakladače se dodává jako volitelné vybavení. Tato funkce umožňuje hladké najetí do koncových poloh teleskopického výložníku. Provozovatelé tím šetří teleskopický kloubový nakladač a snižují působení vibrací na obsluhu stroje. Tlumením v koncových polohách se zvyšuje životnost všech komponent, především však kinematiky výložníku a vestavěného vybavení.

Výkonové parametry teleskopického kloubového nakladače Liebherr L 509 Tele

Přehled výkonových parametrů nového teleskopického kloubového nakladače L 509 Tele ve standardním provedení:

  • Překlopné zatížení v zalomení: 3 800 kg
  • Objem lopaty: 0,9 m³
  • Provozní hmotnost: 7 000 kg
  • Max. výška zdvihu paletizačních vidlí: 4 800 mm
  • Výkon motoru (ISO 14396): 54 kW / 73 PS

Emisní hodnoty spalinových plynů nedosahují limitů stanovených pro stupeň V/Tier 4f.

Stahování

Kontaktní pracovník

Jan Kadubec

Vedoucí marketingového oddělení

Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o.


Video

We need your consent This YouTube video is provided by Google*. If you load the video, your data - including your IP address - is transmitted to Google and may be stored and processed by Google inter alia in the USA. We have no influence over further data processing by Google. By clicking on "Accept", you consent to the transmission of data to Google for this video in accordance with Art. 6 (1) (a) GDPR and at the same time expressly consent to the transfer of data to the USA in accordance with Art. 49 (1) (a) GDPR. If you no longer wish to consent to each YouTube video individually in the future and wish to be able to load the videos without this blocker, you can also select "Always accept YouTube" and thereby consent to the associated data transmissions and transfers to Google and to the USA for all other YouTube videos which you open on our website in the future. Please note that, in the opinion of the European Court of Justice, there does not currently exist an adequate level of data protection in line with EU standards in the USA, and at present we cannot provide suitable safeguards to protect your data and offset this shortcoming. Possible risks to you of data transfer to the USA are that access by state authorities cannot be excluded and that your data could be processed for reasons of national security, criminal prosecution or for other purposes in the public interest of the USA, possibly without you being informed separately and without enforceable rights and effective means of redress being available to you. You can withdraw consent that you have given at any time with future effect via the settings. For further information, please see our Data Protection Declaration and Google's Privacy Policy. *Google Ireland Limited, Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Irland; Mutterunternehmen: Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA
Sledovat video We need your consent This YouTube video is provided by Google*. If you load the video, your data - including your IP address - is transmitted to Google and may be stored and processed by Google inter alia in the USA. We have no influence over further data processing by Google. By clicking on "Accept", you consent to the transmission of data to Google for this video in accordance with Art. 6 (1) (a) GDPR and at the same time expressly consent to the transfer of data to the USA in accordance with Art. 49 (1) (a) GDPR. If you no longer wish to consent to each YouTube video individually in the future and wish to be able to load the videos without this blocker, you can also select "Always accept YouTube" and thereby consent to the associated data transmissions and transfers to Google and to the USA for all other YouTube videos which you open on our website in the future. Please note that, in the opinion of the European Court of Justice, there does not currently exist an adequate level of data protection in line with EU standards in the USA, and at present we cannot provide suitable safeguards to protect your data and offset this shortcoming. Possible risks to you of data transfer to the USA are that access by state authorities cannot be excluded and that your data could be processed for reasons of national security, criminal prosecution or for other purposes in the public interest of the USA, possibly without you being informed separately and without enforceable rights and effective means of redress being available to you. You can withdraw consent that you have given at any time with future effect via the settings. For further information, please see our Data Protection Declaration and Google's Privacy Policy. *Google Ireland Limited, Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Irland; Mutterunternehmen: Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA

Další informace