Novinky | 28/02/2022 Předali jsme 1000. mobilní stavební jeřáb Liebherr

Největší poskytovatel jeřábnických prací v České republice, společnost Hanyš – Jeřábnické práce, s.r.o., na závěr roku 2021 rozšířil svou flotilu o mobilní stavební jeřáb Liebherr MK 140 PLUS. Dodavatelem byla naše společnost Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o.

Mobilní stavební jeřáb MK 140 PLUS je špičkovým modelem v této kategorii strojů. Má celou řadu chytrých konstrukčních řešení, jako je například výsuvná tubusová věž, dálkové ovládání nebo výškově nastavitelná kabina jeřábníka. Jedná se o první Liebherr MK 140 PLUS, který byl předaný zákazníkovi v České republice.

Slavnostní předání mobilního stavebního jeřábu Liebherr MK 140 PLUS se uskutečnilo 15. prosince 2021 v areálu společnosti Hanyš - Jeřábnické práce, s.r.o. (dále jen „Hanyš“) v Praze - Radonicích. Zakladatel a majitel firmy Rostislav Hanyš na něm převzal symbolický klíč k jeřábu od Valdemara Matušky, jednatele společnosti Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o., a společně pak nový stroj pokřtili. „Věřím, že nám tento jeřáb otevře cestu k dalším zakázkám a pomůže nám zvýšit efektivitu při naší práci,“ okomentoval při předání MK 140 PLUS Rostislav Hanyš. Důvodem k pořízení největšího mobilního stavebního jeřábu Liebherr bylo také to, že s podobným typem stroje měli ve firmě Hanyš již zkušenosti. V minulosti provozovali menší typ mobilního stavebního jeřábu Liebherr MK 110, který se osvědčil a ukázal, jaký potenciál řada MK má. O síle značky Liebherr je přesvědčen také Valdemar Matuška, který na závěr dne v Radonicích řekl: „Věřím, že se naše vzájemná spolupráce postupem času ještě rozšíří a že se nejedná o poslední podobnou techniku ve firmě Hanyš.“

Použití a výhody jeřábu Liebherr MK 140 PLUS

Liebherr MK 140 PLUS je v mnoha ohledech pozoruhodný stroj. Pětinápravové vozidlo s nízko položenou kabinou váží 60 tun a přepravní délka je pouhých 16 metrů. Jako nástavbu má vozidlo věžový jeřáb, který je jako jediný u řady MK řešený pomocí třídílné výsuvné tubusové věže (VarioJib). Jeřáb umí pracovat ve dvou základních pracovních režimech. Při manipulaci s břemeny se používá buď hák na pojízdném kočkovém vozíku na výložníku (v této konfiguraci lze pracovat v maximální výšce 65 metrů), nebo se na konec výložníku namontují přídavné nástavce a celý výložník pak lze naklánět v rozsahu minus 20 až plus 70 stupňů. Hák může při tomto druhém režimu dosáhnout maximální výšky až 94,4 metrů. Přídavné nástavce spolu s nezbytným protizávažím jsou dodávány zvlášť a přispívají k velké variabilitě použití jeřábu. „Jeřáby řady MK jsou nejčastěji nasazovány na krátkodobých projektech, při kterých je potřeba dostat břemeno do vysoké výšky a zároveň podmínky stavby znemožňují použití klasických autojeřábů,“ prozrazuje výhody daného stroje Jan Hloušek, vedoucí servisního oddělení věžových jeřábů ve společnosti Liebherr-Stavební stroje CZ a dodává: „Dobře se hodí pro práci v městských zástavbách, nebo pro různé výškové montáže, jako jsou například ocelové konstrukce na montovaných halách.“

Dobré manévrovací schopnosti Liebherr MK 140 PLUS jsou podpořeny také podvozkem: všech pět náprav je řiditelných (celkem ve 4 režimech); uzávěrky diferenciálů se postarají o výbornou průchodnost i těžším terénem.

Praktické výhody jeřábu Liebherr MK 140 PLUS oceňuje také Rostislav Hanyš. „Pro výškové práce s tímto jeřábem potřebujete mnohem menší prostor než u klasických jeřábů. Například někde v centru města vám stačí pouze místo na jeřáb s vysunutými stabilizačními podpěrami a přitom můžete nad domy v pohodě dosáhnout až do vzdálenosti 56 metrů. To je na práci s tímto typem jeřábu fantastické.“ Liebherr MK 140 PLUS najde podle Rostislava Hanyše uplatnění zejména při pokládání střech, při montáži klimatizačních jednotek nebo usazování bazénů na rovných střechách.

Perfektní ovládání a vysoký komfort v kabině oceňuje také Pavel Dobrý, jeden z jeřábníků firmy Hanyš. „Oproti klasickým věžovým jeřábům je MK 140 PLUS stabilnější a ovládání je díky elektronice mnohem přesnější a plynulejší,“ sděluje své dojmy jeřábník, který měl možnost si nový mobilní jeřáb vyzkoušet v rámci školení obsluh v továrně výrobce. „Výhodu vidím také v tom, že pohony jsou ovládány pomocí elektromotorů a ne hydraulicky, což mi přijde jako spolehlivější řešení.“

Liebherr MK 140 PLUS byl do společnosti Hanyš dodaný v plné výbavě, zahrnující například přídavnou kameru na háku, volitelný systém pro jednorázové navýšení nosnosti (označení „PLUS“ v názvu stroje), prodloužené rameno, protizávaží (čtyři závaží o celkové hmotnosti 9 tun) a uzávěrku diferenciálů (mezinápravový + přední a zadní). Maximální možnou výbavu má také výškově nastavitelná kabina jeřábníka, který zde má k dispozici klimatizaci, chladicí box pro nápoje, vyhřívanou sedačku a barevný monitor s vysokým rozlišením. Součástí dodávky nového jeřábu bylo rovněž zajištění týdenního školení obsluh, které se uskutečnilo ve výrobním závodě v Biberachu v Německu.