Tiskové zprávy | 29/06/2017 Obratné výkonné stroje: Společnost Liebherr představuje nové stereo nakladače L 514 a L 518

  • Stereo nakladače L 514 a L 518 jako nové modely pro emisní stupeň IV/ Tier 4f
  • Oba modely jsou volitelně nabízeny v provedení „Speeder“ – s maximální rychlostí 40 km/h
  • Obratné a univerzální s osvědčeným stereo řízením a inovovanou Z-kinematikou
  • Oba modely lze objednávat a dodávat od druhé poloviny roku 2017.

Již více než dvě desetiletí jsou stereo nakladače Liebherr známé jako spolehlivé a obratné univerzální stroje. Tyto kvality mají také oba nové stereo nakladače L 514 a L 518. Množství novinek, jako inovovaná Z-kinematika nebo velkoprostorová kabina řidiče, aplikovaných u obou modelů přináší provozovatelům významnou přidanou hodnotu. Robustní komponenty a inovativní diagonální chlazení zajišťují vysokou míru spolehlivosti. Osvědčené stereo řízení umožňuje vysokou produktivitu i ve stísněných prostorových podmínkách. Oba kolové nakladače lze objednávat a dodávat od druhé poloviny roku 2017. Společnost je v průběhu roku představí na různých odborných veletrzích a předváděcích akcích.

Osvědčený a výkonný hydrostatický pohon Liebherr zajišťuje plynulé zrychlení. Pro provoz s delšími přejezdovými vzdálenostmi nabízí Liebherr modely L 514 a L 518 s volitelným vybavením „Speeder“, které umožňuje oběma stereo nakladačům dosahovat maximální rychlost 40 km/h. Díky tomu provozovatel ušetří čas a svůj stereo nakladač může efektivně přepravovat z jedné stavby na druhou.

Nakladač L 514 Stereo je obzvlášť vhodný pro komunální služby, při stavbách komunikací a jako spolehlivý pomocník v nejrůznějších oblastech použití. U většího stereo nakladače L 518 se jedná o zcela nový model v nabídce kolových nakladačů Liebherr, který je koncipován pro průmyslové použití. Například pro provoz s plnými pryžovými pneumatikami při recyklaci materiálu. Systém pro úpravu spalinových plynů emisního stupně IV/Tier 4f použitý u stereo nakladačů splňuje poslední požadavky předpisů v této oblasti. Kombinace dieselového oxidačního katalyzátoru (DOC), filtru pevných částic (DPF) a selektivní katalytické redukce (SCR) efektivně snižuje emise škodlivých látek.

Stereo řízení: Vyšší manévrovatelnost a vyšší překlopná síla

Jádrem obou nových stereo nakladačů je stereo řízení, které je charakteristické pro tuto třídu strojů Liebherr, a které je tvořeno kombinací kloubového řízení a řízené zadní nápravy. Tím je zajištěna maximální manévrovatelnost a pohyblivost. V porovnání s kolovými nakladači vybavenými běžným řízením umožňují stereo nakladače L 514 a L 518 výrazně menší poloměr otáčení (měřený na vnější hraně pracovního nářadí). Jsou jako stvořené pro práci v úzkých prostorách. Stereo nakladače Liebherr proto často pracují ve městech, kde proveditelnost projektu může záviset na manévrovatelnosti stroje. Stereo nakladače s lehkostí zvládají dokonce i ty nejsložitější manévry.

Kombinace řízení středovým kloubem a řízené zadní nápravy umožňuje snížit úhel zalomení nakladače v kloubu z obvyklých 40° na 30°, stroj tak při zatočení dosahuje podstatně lepší stability a nevídané obratnosti. Výsledkem je zlepšená stabilita a ochrana proti překlopení a také vyšší překlopná síla. Díky tomu mohou stereo nakladače L 514 a L 518 manipulovat s většími břemeny, než srovnatelné kolové nakladače ve stejné třídě velikosti. Zvyšuje se produktivita každodenní práce. Tlumení ve středovém kloubu zvyšuje komfort a bezpečnost u obou modelů.

Inovovaná Z-kinematika: Plný výkon při velké rozmanitosti nasazení

Inovovaná Z-kinematika modelů L 514 a L 518 pracuje při každém nasazení s maximální silou. Poskytuje vysokou vylamovací sílu v dolní úvrati výložníku, což je výhodou při provádění zemních prací. Současně se vyznačuje vysokou silou v horním rozsahu pohybu. To je důležité při práci s těžkým nářadím, např. s vysokovýklopnou lopatou, drapákem na dřevo nebo s lopatou s přidržovačem. Inovovaná Z-kinematika umožňuje obsluze stroje bezpečně a přesně pracovat s paletizačními vidlemi v celém rozsahu zdvihu. Zejména v oblasti komunálních služeb nebo podpůrných prací v pozemním nebo inženýrském stavitelství má tato schopnost velký význam.

Inovovaná Z-kinematika umožňuje provozovateli produktivní použití veškerého pracovního nářadí. Stereo nakladače L 514 a L 518 umožňují na plný výkon provádět činnost zametacího stroje v komunálních službách nebo pracovat se sněhovou radlicí při úklidu sněhu. Společnost Liebherr nabízí pro oba modely nový hydraulický rychlovýměnný systém, který je kompatibilní s inovovanou kinematikou. Zvyšuje univerzálnost, protože provozovateli umožňuje efektivní výměnu pracovního nářadí. Propracovaná konstrukce umožňuje volný výhled na pracovní oblast a pracovní nářadí, například na paletizační vidle. Zvyšuje se bezpečnost pro provozovatele a pro přepravovaný materiál.

Robustní komponenty, vyzrálá chladicí soustava: Spolehlivost na prvním místě

Stereo nakladače Liebherr spolehlivě zajišťují nejrůznější činnosti. Proto společnost Liebherr na různých místech zvýšila robustnost nových modelů L 514 a L 518. Například na nápravách, jejich automatických samosvorných diferenciálech, které zajišťují vynikající trakci i v těžkém terénu. Robustní základní konstrukce, kvalitní ocelové díly a dlouhodobě osvědčené hydraulické komponenty zajišťují spolehlivost nezávisle na druhu provozu.

Nově vyvinutá chladicí soustava stereo nakladačů L 514 a L 518 zajišťuje vysokou produktivitu. Chladicí vzduch je veden diagonálně přes celý motorový prostor. Díky tomu je zajištěn optimální odvod tepla od motoru. Systém zajišťuje chladicí výkon v optimální míře podle potřeby, díky tomu se snižuje spotřeba paliva a emise hluku. Výhodou je umístění chladiče v nejčistším místě kolového nakladače přímo za kabinou řidiče. Systém zde saje čistý vzduch, což zvyšuje jeho životnost a snižuje náklady na údržbu. Při provádění čištění a servisu je chladicí soustava dostupná snadno a bezpečně ze země.

Inovativní design: Komfort a bezpečnost s přehledem

Na jedné stavbě kolový nakladač této třídy velikosti obvykle obsluhuje několik různých pracovníků. Společnost Liebherr proto při vývoji pamatovala na intuitivní ovládání stereo nakladačů L 514 a L 518. Přehledně a ergonomicky umístěné ovládací prvky a ovladač Liebherr integrovaný do sedadla řidiče a odpružený společně s ním umožňují snadné ovládání. Tím šetří čas a zvyšují flexibilitu na stavbě.

Široký nástup s neklouzavými nášlapy a stabilními madly vede do prostorné komfortní kabiny. Komfort zvyšuje možnost individuálního nastavení volantu, displeje a sedadla řidiče a také větracího okna, které lze otevřít o 180°. Nově koncipovaná kabina nabízí díky velkým proskleným plochám vynikající výhled do všech stran. Obsluha stroje má přehled o celém blízkém okolí stroje. Práci v noci podporují výkonné světlomety, které si zákazník může konfigurovat individuálně podle svého přání.

Bezpečnost má u strojů Liebherr nejvyšší prioritu. To je znát na konstrukci stereo nakladačů L 514 a L 518. Kompaktní kapota motoru s čistými tvary usnadňuje obsluze přehled nad strojem. Protože na horní straně nejsou umístěny žádné otvory, je motorový prostor chráněn před znečištěním. Po otevření krytu motoru je motorový prostor bezpečně přístupný ze země pro provádění údržby a servisu. Motor je osazen příčně na zádi. Společně s hydraulickými čerpadly proto funguje jako přirozené závaží. Tato konstrukce umožňuje optimální rozložení zatížení, zvyšuje překlopnou sílu a má za následek aktivní jízdní vlastnosti.

Údaje o výkonu stereo nakladačů L 514 a L 518 (standardní provedení)

Překlopná síla (kg) Obsah lopaty (m³) Provozní hmotnost (kg) Výkon motoru (kW/PS)
5 750 1,5 8 860 78 / 106
6 550 1,7 9 190 78 / 106

Emisní hodnoty nedosahují limitů stanovených pro stupeň IV/Tier 4f.