Tiskové zprávy | 30/04/2020 Nové univerzální kolové nakladače Liebherr L 526, L 538 a L 546 slaví světovou premiéru

  • Nová typová řada splňuje požadavky emisního předpisu V/Tier 4f
  • Vyšší výkon dosažený úpravou hnacího ústrojí a kinematiky výložníku
  • Nová kabina obsluhy a velké množství asistenčních systémů pro zajištění komfortu a bezpečnosti

Bischofshofen (Rakousko), 2. duben 2020 – Nové kolové nakladače Liebherr střední typové řady slaví světovou premiéru. Množství inovací zajišťuje, že tyto tři modely L 526, L 538 a L 546 zůstanou věrné své pověsti výkonných a spolehlivých univerzálních strojů. K přednostem nových kolových nakladačů patří například významné zvýšení výkonu pohonu pojezdu, úpravy kinematiky výložníku a nově koncipovaná kabina obsluhy. Všechny tři modely splňují díky spolehlivé úpravě spalinových plynů emisní směrnice pro stupeň V/Tier 4f. Poprvé jsou ve střední typové řadě kolových nakladačů k dispozici inovativní asistenční systémy a nové ovládání joystickem používané u velkých kolových nakladačů XPower.

Světová premiéra nové střední typové řady kolových nakladačů. Zde nakladač L 538 v recyklačním provozu.

Jeden obrázek, web (110 KB)

Nový kolový nakladač Liebherr L 546 v provozu. Paralelní kinematika je vhodná pro práci s paletizačními vidlemi.

Jeden obrázek, web (175 KB)

Nový kolový nakladač Liebherr L 526 při překládce sypkého materiálu.

Jeden obrázek, web (143 KB)

Inženýři společnosti Liebherr během vývoje optimalizovali osvědčený hydrostatický pohon pojezdu u všech tří modelů. Modely L 538 a L 546 navíc dostaly mnohem vyšší výkon motoru a model L 546 se od nynějška vyznačuje novým výkonným šestiválcovým motorem. Výsledkem je významné navýšení výkonu při trvale vysoké spolehlivosti. Díky hydrostatickému pohonu zůstává nízká spotřeba paliva, což snižuje náklady za pohonné hmoty a emise CO2.

Vyšší produktivita: Mnoho optimalizací na kinematice výložníku

Nové kolové nakladače Liebherr střední řady jsou i nadále nabízeny se dvěma variantami kinematiky výložníku. Jednak Z-kinematika s vysokými silami v dolních polohách výložníku. Dále paralelní kinematika s vysokou silou v horní oblasti a s paralelním vedením. Díky tomu se hodí pro průmyslové použití s těžkým pracovním nářadím, jako je překládka kovového šrotu nebo skla.

Společnost Liebherr pro tuto novou typovou řadu inovovala obě varianty kinematiky výložníku. Například modely L 538 a L 546 jsou vybaveny většími zdvihacími válci, čímž se zvyšuje zvedací síla o 20 % oproti přechozí generaci. Nově zesílená ramena lopaty u Z-kinematiky zvyšují robustnost.

Díky elektrohydraulickému ovládání v kombinaci se sériově dodávanou funkcí programování lopaty lze u obou modelů nastavit polohy lopaty a paletizačních vidlí z velkého 9" displeje. Silná hydraulika zajišťuje, že obsluha stroje může provádět také souběžné pohyby zvedání a spouštění, zaklápění a vyklápění při plném výkonu. Výsledkem je efektivnější práce a zvýšení produktivity.

Nové volitelné tlumení koncových poloh šetří kolové nakladače a snížením vibrací se navíc minimalizuje zatížení obsluhy stroje. Tyto funkce umožňují hladké najetí do koncové polohy pracovního vybavení a kinematiky výložníku. Tím se zvyšuje životnost všech komponent, především však kinematiky výložníku a vestavěného vybavení.

Zaměřeno na komfort: Inspirováno novou kabinou obsluhy XPower®

Společnost Liebherr se u nové koncepce kabiny obsluhy nechala inspirovat úspěšnými velkými kolovými nakladači XPower. Nová kabina střední řady kolových nakladačů nabízí velkolepé prostorové poměry, mimo jiné díky posunutí pedálů o 40 mm dopředu. Zvláštností je zvětšený, výškově nastavitelný 9" dotykový displej, který zobrazuje veškeré informace s dobrou viditelností. Díky optimalizované navigaci pomocí menu lze všechna nastavení provádět ještě intuitivněji a rychleji upravovat podle požadované situace.

Pro optimální pocit prostoru převzala společnost Liebherr různé designové prvky z kabiny obsluhy velkých kolových nakladačů XPower. Například přehledné ovládání s odpruženou konzolou, která na jiném místě tvoří odkládací prostor. Propracované novinky, jako posuvné okénko vpravo, které zlepšuje větrání a komunikaci s venkem, nebo nová výkonná klimatizace, ještě více zvyšují komfort.

Velké prosklené plochy nové kabiny zajišťují dobrý výhled všemi směry. Odletující kusy, např. při překládce šrotu nebo v recyklačních provozech, jsou hrozbou pro čelní sklo. Proto společnost Liebherr nabízí jako volitelné příslušenství ochrannou mříž, kterou lze pro účely čištění vyklopit nahoru.

Bezpečně a komfortně: nové ovládání joystickem a asistenční systémy

Stejně jako u strojů XPower® je u střední řady kolových nakladačů k dispozici nové ovládání joystickem jako volitelné příslušenství. Při provozu s velkým manévrováním zajišťuje úsporu paliva a pohodovou práci, protože krátké pohyby ergonomického joysticku nahrazují intenzivní otáčení volantem. Levá paže přitom stále spočívá na pohodlné područce i při změně směru jízdy.

Nové ovládání joystickem je intuitivní, protože poloha joysticku vždy odpovídá úhlu natočení kloubu kolového nakladače. Společně se zpětnou vazbou síly joysticku zajištuje optimální pocit z jízdy. Zákazníci mohou v kombinaci s řízením joystickem objednávat kabinu obsluhy bez volantu a bez sloupku řízení, pokud není nutné schválení pro provoz na pozemních komunikacích. Prostorná kabina v tomto provedení bez volantu nabízí ještě více místa.

Společnost Liebherr nabízí k nové střední typové řadě kolových nakladačů veškeré asistenční systémy velkých kolových nakladačů XPower. K tomu patří například aktivní detekce osob za zádí stroje, vážní zařízení pro asistenci užitečného zatížení nákladního vozidla, integrovaný systém monitorování tlaku v pneumatikách nebo adaptivní pracovní světlomety. K dispozici je také kontrola prostoru před předkem stroje a kamera Skyview 360°. S těmito asistenčními systémy dodává výrobce stavebních strojů komplexní řešení nových kolových nakladačů střední třídy s cílem optimalizace bezpečnosti a komfortu při každodenní práci.

Výkonové parametry nové střední typové řady kolových nakladačů Liebherr (standardní provedení)

  Překlopné zatížení v zalomení (kg) Obsah lopaty (m³) Provozní hmotnost (kg) Výkon motoru (kW/PS)
L 526 8 000 2,1 11 770 100 / 136
L 538 9 500 2,6 13 500 120 / 163
L 546 10 500 2,8 14 200 138 / 188

Emisní hodnoty spalinových plynů nedosahují limitů stanovených pro stupeň V/Tier 4f.

Ke stažení

Tisková zpráva PDF (242 KB)

Kontakt

Jan Kadubec

Vedoucí marketingového oddělení


Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o.

Servisní pobočka Ostrava