Novinky | 16/04/2020 Noční bourání mostu na D1 u Humpolce

29. únor 2020 – speciální datum pro speciální událost. Celá flotila strojů Liebherr byla připravena splnit důležitý úkol a to během pár hodin zbourat další most přes dálnici D1. Vše muselo šlapat, aby byly dodrženy termíny a jsme rádi, že stroje Liebherr splnění tohoto cíle velkou měrou napomohly. Pojďte si přečíst o této události zajímavou reportáž:

Noční pohled na jižní návětrnou stranu bouraného mostu.

Jeden obrázek, web (334 KB)

„Před deseti lety to zrekonstruovali za evropský peníze a teď to bouraj,“ kroutí hlavou starší pán s hůlkami, který se stejně jako další obyvatelé Humpolce přišel podívat na večerní demoliční akci. Rekonstrukce mostu, která stála 22 milionů, zahrnovala i zpevnění říms. O to těžší bylo nyní most zbourat.

Pro firmu Dolver to ale problém nebyl. Má z provádění obdobných akcí bohaté zkušenosti, zaměstnává kvalitní strojníky a do akce vyslal více než dostatek strojů Liebherr s demoličním zařízením Atlas Copco. Největší z nich, 50 tunové demoliční rypadlo Liebherr R944C V s výměnným ramenem, výklopnou kabinou a nůžkami Epiroc CC 3700, sedlá Radek Nedoma. Bourání dálničních mostů je jeho každoroční chleba.

Společně se svými promrzlými kolegy byl na stavbě už od rána, aby bylo všechno připravené tak, že se ve 20:00 mohly rypadla zahryznout do mostu. Pod mostem byl navezen polštář chránící povrch komunikace, z mostu bylo demontované zábradlí, doprava byla odkloněna, rypadla sjížděly po vybudované rampě dolů na dálnici.

Pod most nejdříve vjelo 33tunové pásové rypadlo Liebherr R936 LC s nůžkami Atlas Copco následovaný 30tunovým Liebherrem R924 Compact s kladivem Atlas Copco. Obě následně podjely pod mostem na severní návětrnou stranu. V den demolice hodně foukalo. Jakmile se začalo bourat, veškerý prach šel právě na tato dvě rypadla.

Jižní stranu mostu obsloužily rypadla tři - Radkův Liebherr R944C V s nůžkami Epiroc CC 3700, 33tunový Liebherr R934C LC s nůžkami Atlas Copco CC2500 a další, zcela nový 33tunový Liebherr R936 LC s kladivem Atlas Copco.

Kromě nich byly k dispozici ještě dvě pomocné / náhradní rypadla se lžícemi – pásový Liebherr R926 a kolový A904.

Před osmou hodinou večerní zvedly rypadla svá ramena směrem k mostu a přesně ve 20:00 se zakously do betonové konstrukce. Celé to působilo velmi organizovaně a profesionálně. Přesně ve 20:33 spadla západní strana mostu k zemi. Poslalo ji tam největší rypadlo Radka Nedomy.

Rypadla pokračovaly v demolici. Vydrcená železná armatura putovala do připraveného kontejneru firmy AVE. „Na druhé straně jsou chudáci, nic nevidí,“ pronáší Vítězslav Doležal, zástupce firmy Dolver, na adresu dvou rypadel zahalených v prachovém dýmu. Plán byl takový, že ve tři hodiny ráno bude hotovo a začne se odvážet betonová suť. Aby toho nebylo málo, o 17 kilometrů blíže Praze demolovala jeho firma ještě jeden most, ale ten je starý a jde to lehce.

Společnost DOLVER s. r. o. se v posledních letech značně rozvinula a z menších zakázek se přeorientovali na větší stavby jako jsou např. výstavby dopravní infrastruktury, vodních děl, rekultivace skládek, demolic atd. A i s touto zakázkou si poradila s bravurou.