Novinky | 06/02/2017 Dvojnásobné vítězství na Rallye Dakar 2017

KAMAZ Master: Vítězné týmy Rallye Dakar 2017

Jeden obrázek, web (456 KB)

Největší výzvou na Rallye Dakar 2017, která se konala od 02. do 14. ledna v Paraguay, Bolívii a Argentině, bylo počasí: Z důvodu silných dešťů museli organizátoři zkrátit některé etapy. Devátá etapa 11. ledna 2017 byla dokonce zrušena celá z důvodu sesuvu půdy v Argentině.

Cesta ke stupňům vítězů byla všechno jiné, jenom ne snadná. Celý závod probíhal velmi vyrovnaně. Avšak ani tvrdý boj, ani těžké podmínky či náročná trasa nedokázaly zabránit vítěznému týmu v dosažení titulu mistra Rallye Dakar: Týmy Eduarda Nikolaeva a Dmitryje Sotnikova obsadily první a druhé místo v kategorii nákladních automobilů.

8válcové motory Liebherr, které poháněly závodní nákladní vozy, byly upraveny speciálně pro závod Dakar 2017: Komponenty byly vyrobeny z vysokopevnostních materiálů odolávajících i extrémním tepelným podmínkám, úpravy a výkon motoru byly upraveny pro maximální efektivitu při zdolávání horských etap. U nosných struktur se jednalo o zakázkovou výrobu, která zvýšila odolnost komponent proti největšímu přetížení. Navíc byly vyměněny písty a motory byly osazeny zesílenými pístnicemi a spolehlivými turbodmychadly.

Společnost Liebherr vyvinula a upravila motory speciálně pro závodní nákladní automobily v úzké spolupráci s týmem KAMAZ. Nové 8válcové vznětové motory Liebherr D9508 A7 využívá KAMAZ již od roku 2014. Motory o výkonu 686 kW (920 PS) umožňují nákladním automobilům o hmotnosti 8.900 kg dosáhnout rychlosti 140 km/h (maximální povolená rychlost na Rallye Dakar) a zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než deset sekund. Pro dosažení tohoto výkonu firma Liebherr vybavila motory vstřikovacím systémem paliva z vlastní výroby. Spolupráce s týmem KAMAZ Master přinesla výhody oběma stranám: Společnost Liebherr vyvinula modifikace motorů podle požadavků firmy KAMAZ, které přispěly k velkému vítězství na Rallye Dakar.